Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

VZP se zaměří na prevenci rakoviny. Připojuje se tak symbolicky ke Světovému dni boje proti rakovině, který připadá na zítra

02.02.2015
VZP se zaměří na prevenci rakoviny. Připojuje se tak symbolicky ke Světovému dni boje proti rakovině, který připadá na zítra

Foto: Parlamentní listy

Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém pražském hotelu Flora

Více než 11 miliard korun vydává Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně na léčbu svých klientů s rakovinou. Nejvyšší díl z této částky si vyžaduje péče o klienty se zhoubnými nádory trávicího ústrojí – v roce 2013 to bylo přes 2,7 miliardy korun. Nejvíc pacientů v tomtéž roce podstupovalo léčbu rakoviny kůže (61 581). I proto se letos VZP rozhodla zaměřit své preventivní programy, mimo jiné právě na prevenci onkologických onemocnění. Připojuje se tak symbolicky ke Světovému dni boje proti rakovině, který připadá na úterý 4. února.

Každý rok odhalí lékaři v Česku rakovinu u zhruba 80 tisíc pacientů a přes 27 tisíc lidí ročně na zhoubný nádor zemře. Znamená to, že každých 20 minut umírá v tuzemsku jeden člověk na rakovinu. Prevence by přitom mohla mnoha těmto úmrtím předejít.

Příspěvek na prevenci rakoviny kůže

Šance na vyléčení je u pacientů se zhoubnými nádory o to větší, čím dříve se podaří onemocnění odhalit. U rakoviny kůže k tomu může zásadním způsobem přispět vyšetření kožních znamének. Už v roce 2014 proto VZP svým dospělým klientům poskytovala na vyšetření dermatoskopem až 500 korun. Tuto nabídku loni využilo 2338 pojištěnců a VZP jim na příspěvcích vyplatila více než milion (1 050 717 Kč).

Pro letošek VZP tuto svou nabídku rozšířila i na dětské klientyy, přičemž pro dospělé platí samozřejmě nadále. Na vyšetření optickým dermatoskopem, které provede kožní lékař, mohou děti i dospělí získat příspěvek až 300 korun, na vyšetření digitálním dermatoskopem dokonce až 500 korun.

Příspěvek na odvykání kouření

Jako novinku letos VZP svým klientům nabízí příspěvek na odvykání kouření. Snad málokdo pochybuje o tom, že tento zlozvyk je často jednou z příčin vzniku zhoubných nádorů dýchacího ústrojí. V roce 2013 se s rakovinou těchto orgánů léčilo bezmála 17 000 klientů VZP (16 912) a náklady na péči o ně přesáhly tři čtvrtě miliardy korun (786 milionů Kč).

Klientům, kteří chtějí s kouřením skoncovat a snížit tak riziko, že onemocní třeba rakovinou plic, nabízí letos VZP až 500 korun. Příspěvek mohou získat na náklady spojené s nákupem léčebných přípravků, zakoupených v době léčby pod dohledem lékaře. Zájemce musí doložit lékařem podepsaný doklad, že se jedná o léčbu v rámci odvykání kouření.

Příspěvek na vyšetření prostaty

Další naprostou novinkou, kterou VZP chystá, je příspěvek na preventivní prohlídku prostaty. Ve spolupráci s odbornou společností je připravován projekt včasného záchytu rakoviny prostaty u vybrané skupiny mužů. Tato aktivita je nicméně momentálně stále ještě ve fázi příprav. Detailní informace o podmínkách, za nichž bude možno tento příspěvekzískat, proto budou zveřejněny do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Klienti o nich budou informováni na webu Klubu pevného zdraví.

Adresné zvaní na prohlídky

Kromě příspěvků na onkologickou prevenci, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, se VZP už od loňska podílí také na rozsáhlé preventivní akci ministerstva zdravotnictví. V rámci projektu adresného zvaní pozvala v loňském roce dopisem na prohlídky 1,2 milionu svých klientů, kteří na ně mají ze zákona nárok, ale neúčastní se jich. Konkrétně jde o vyšetření, která mají vyloučit rakovinu tlustého střeva a konečníku, rakovinu prsu a rakovinu děložního hrdla.

Díky této preventivní akci se loni prudce zvýšila účast klientů VZP na preventivním vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku (o 26 procent proti roku 2013) a přibylo i žen, které si nechaly vyšetřit prsa na mamografu (o 5,5 procenta proti roku 2013).

Letos VZP znovu obešle dopisem všechny ty své klienty, které už na prohlídku pozvala loni, ale oni přesto nepřišli. Jen v lednu už pojišťovna rozeslala 177 000 těchto opakovaných pozvánek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
VZP,