Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Matěj Stropnický? Jeho názory a postoje jsou často mnohem levicovější než u ČSSD či dokonce KSČM, stěžuje si mladý občanský demokrat na kolegu ze Žižkova

29.01.2015
Matěj Stropnický? Jeho názory a postoje jsou často mnohem levicovější než u ČSSD či dokonce KSČM, stěžuje si mladý občanský demokrat na kolegu ze Žižkova

Foto: Archiv

Popisek: Alexander Bellu

ROZHOVOR Bc. Alexander Bellu, nejmladší člen ODS na tak vysokém postu (je mu pouhých osmadvacet let), kandidoval v Praze jako čtyřka. Nyní je šéf oblastní ODS na Praze 3 a místostarosta žižkovské radnice. Pro KrajskéListy.cz zhodnotil povolební vývoj své městské části.

Uběhly již skoro dva měsíce od voleb a i ti největší loudové, popřípadě političtí alchymisté mají ukuchtěno: Rady složeny, starosta či primátor dekorován řetězem, okovy koalice ukuty, politická matematika koaličních a opozičních hlasů spočtena. Jak jste podle vašeho názoru dopadli vzhledem k výsledkům komunálních voleb?  Považujete to za úspěch  – a proč, anebo naopak za prohru  – a proč?

Výsledek 13,1 % na Praze 3 považuji pro ODS v celkovém kontextu za úspěch. Je potřeba zmínit několik faktů, které ovlivnily výsledek.

Celospolečenská situace ovlivňující vnímání celorepublikové ODS, které se pak automaticky přenáší na nižší úrovně. S tímto je na komunální úrovni vždy těžké bojovat a z tohoto pohledu by výsledek mohl být vždy lepší. Nicméně jako jedni z prvních v celé republice jsme se rozhodli postavit úplně nový a mladý tým a celý zastupitelský klub je složen z nových tváří. To byl samozřejmě i určitý risk a částečný hendikep ve volební kampani. Naši kandidáti nebyli příliš známí a neměli moc velké politické zkušenosti, o to větší však panovalo nadšení a pracovní nasazení. Každopádně na úrovni celé Prahy jsme jedni z mála z ODS, komu se podařilo utvořit koalici ve velké městské části, a navíc v rovnocenném zastoupení rady v počtu 3-3-3. Celkově je tedy náš výsledek na úvod politické kariéry většiny z nás myslím velmi dobrý.

Vydrží podle vás současná koalice celé volební období?

Zatím v to pevně věřím. Vyjednávání i první dny společné práce s koaličními partnery jsou zatím velmi korektní a doufám, že tomu tak bude i do budoucna. Nicméně, politika je specifický svět, kde často nelze předvídat ani týdny dopředu a bude záležet zejména na tom, zda dokážeme udržet tempo a realizaci našeho společného programu.

Co je nejvyšší priorita, jinak řečeno, co by se mělo řešit ve vaší městské části jako první? A jak, podle vás?

Dopravní situace - bezpečnost chodců, průjezdnost a parkování.

Koho v zastupitelstvu považujete za spojence a koho naopak za hlavní ideové protivníky?

Zřejmě nejbližším ideovým spojencem je pro nás TOP 09 a v některých názorech také Svobodní. Ideovým protivníkem pak zcela jistě KSČM a v mnoha ohledech také ŽNS v čele s Matějem Stropnickým, jehož názory a postoje jsou často mnohem levicovější než ČSSD či dokonce KSČM směřující zejména k velkému zadlužení Prahy 3.

Co jsou největší bolavá místa vaší městské části a jak byste je chtěli napravit?

Řešení budoucnosti Nákladového nádraží a s ním spojený problém řešení dopravy v přilehlých částech včetně zvážení nové trasy metra D v dolní části Žižkova.

Zefektivnění Úřadu městské části s více přívětivými službami občanům a vyrovnaný rozpočet, který budeme jako ODS chtít do konce volebního období.

Bezpečnost, kterou chceme zvýšit více způsoby, např. systémem osvětlení, kamerovými systémy nebo větším zapojením městských strážníků. Budeme se také snažit také zkontrolovat a případně upravit pronájem nebytových prostor pro zastavárny, které na sebe přeneseně nabalují určité bezpečnostní problémy.

Co byste naopak ve vaší městské části chtěli vyzdvihnout, čím je výjimečná, skvělá, přátelská pro život?

Praha 3, tj. celý Žižkov a část Vinohrad je pro mě už nyní jedno z nejlepších míst k životu v Praze s nezaměnitelným geniem loci jak pro místní obyvatele, tak pro turisty. Praha 3 je kombinací poklidných rodinných obytných zón s parky, tradičních částí centrálního a dolního Žižkova s kulturním, gastronomickým a společenským vyžitím a já bych si přál, aby v budoucnu i s moderní kosmopolitní částí na území dnešního Nákladového nádraží.

Co se týče městské části jako takové, za poslední roky se povedlo opravit a zprivatizovat velkou část bytového fondu a v tomto období chceme privatizaci dokončit.

Můžete se prosím velmi krátce představit? Jaká byla vaše životní a profesní dráha před vstupem do komunální politiky, co se vám dosud v politice nejvíce povedlo, co považujete za svůj největší omyl a čeho byste rádi v následujícím volebním období určitě dosáhli?

Narodil jsem se v italském Tempio Pausani na Sardinii. Od základní školy ale žiji v Česku, vystudoval jsem husitskou teologickou fakultu UK a k tomu jsem absolvoval několik odborných stáží v zahraničí - v Itálii, Rakousku, Dánsku a Španělsku. Hovořím plynně anglicky, italsky a španělsky. Dva roky jsem pracoval jako odborný asistent tajemníka městského úřadu, pracoval jsem pro obchodní komory jako překladatel a tlumočník a nyní podnikám v oblasti módy a obuvnictví. Politika mě baví od dětství a poslední dva roky jsem předsedou oblastního sdružení Prahy 3. Jelikož jsem byl přesvědčen, že ODS potřebovala radikální změny, kandidoval jsem před rokem i na místopředsedu celé ODS.

Nyní se chci plně věnovat funkci místostarosty Prahy 3 a zastupitele HMP a vnitrostranicky pracovat na budování týmu, a to nejen na Praze 3.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová