Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Známý novinář JXD řekl nahlas, o čem se dosud jen šeptalo. Čeká nás totiž velká válka s islámem

10.01.2015
Známý novinář JXD řekl nahlas, o čem se dosud jen šeptalo. Čeká nás totiž velká válka s islámem

Foto: Facebook

Popisek: „Realita stále jasněji ukazuje, že svobodu pro islám – pro ideologii vražd a násilí – budeme muset omezit, nebo nás muslimové vyhubí,“ varuje novinář Jiří X. Doležal.

AKTUALIZOVÁNO Útok na redakci francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo vyvolal po momentu zděšení i rychlé reakce z řad českých novinářů. Například Jiří X. Doležal z Reflexu se nechal slyšet, že „tento čin už musí i ty nejsluníčkovatější sluníčkáře přesvědčit, že začala válka s islámem“. A jak dodal, i když jsme o to nestáli, budeme v ní muset bojovat a zřejmě i umírat.

Nejméně 12 mrtvých a několik zraněných v kritickém stavu je po středečním útoku na satirický týdeník Charlie Hebdo v Paříži. Podle svědků do jeho sídla vtrhli dva muži s kalašnikovy. Zastřelili deset novinářů a dva střežící policisty, poté odjeli zřejmě připraveným autem. Ozbrojenci se hlásili k teroristické síti Al-Káida, tvrdí jedna z pracovnic redakce. Útok odsoudil francouzský prezident Francois Hollande a označil ho za teroristický čin. Francie jich podle něj v minulých týdnech několik zmařila.

Zběsilý masakr bezbranných

Muži v černých kapucích vnikli do budovy a v redakcích začali střílet. Členové redakce se snažili utéct, někteří z nich se dostali například na střechu. Pachatelé zřejmě museli znát chod redakce, protože do redakce vtrhli v okamžiku týdenní porady, kdy byli novináři u jednoho stolu. „Je to barbarský útok proti svobodě slova. Barbarský útok proti novinářům, kteří se snažili ukázat, že ve Francii můžete svobodně vyjadřovat své myšlenky. Měli při tom policejní ochranu. A tito lidé byli zbaběle zavražděni,“ prohlásil francouzský prezident Hollande. Na místo dorazili také premiér, ministr vnitra i starostka Paříže. Prezident také svolal mimořádnou schůzi vlády, která by měla aktuální situaci řešit. 

I po 16. hodině na místo přijížděly další sanitky a vozy s rodinnými příslušníky zaměstnanců redakce. Podle informací policie ujížděli útočníci směrem na východ a zřejmě se pokoušejí skrýt na některém předměstí. Právě na východě Paříže žije silná přistěhovalecká komunita. Při odjezdu z místa činu postřelili jednoho policistu. Poté přepadli jedno automobilistu v oblasti Pantin a srazili chodce. Podle očitého svědka bylo v prchajících autech dokonce nejméně pět lidí. Do pátrání bylo zmobilizováno na 3000 policistů. Odpoledne se policistům podařilo najít jedno z vozidel teroristů, kteří je při útěku měnili. Jedna z pracovnic týdeníku Charlie Hebdo tvrdí, že se útočníci hlásili k síti Al-Káida. 

Francie vyhlásila stav ohrožení

Francie vyhlásila nejvyšší možné ohrožení kvůli hrozbě teroristického útoku. Byly posíleny hlídky před velkými celostátními deníky, připravují se bezpečnostní opatření na řadě důležitých míst. Současně se ale v Paříži scházelo několik demonstrací na podporu obětí útoku i svobody slova.

„To nebyla operace nějakých blouznivců či náboženských fanatiků. To byli lidé, kteří byli vycvičeni a uměli velice dobře zacházet se zbraněmi, to znamená, že útok byl profesionálně připraven,“ řekl odborník na mezinárodní terorismus Marian Brzybohatý. „Měli vytipovaný vhodný okamžik, čas, znali velice dobře situaci a měli dobře naplánovanou i ústupovou cestu. Byli to lidé, kteří uvažovali naprosto chladnokrevně, cílevědomě a pracovali týmově.“ 

Satirický list Charlie Hebdo se v minulosti opakovaně stal terčem útoků. V roce 2011 útočníci vypálili redakci kanceláře noc před vydáním čísla, jehož šéfredaktorem časopis s nadsázkou jmenoval muslimského proroka Mohameda. V roce 2012 zveřejnil týdeník také karikatury proroka Mohameda. Francie kvůli tomu tehdy uzavřela preventivně svá velvyslanectví v zahraničí. 

Smyčka se utáhla - útočníci byli dopadeni

Francouzská policie přerušila na noc ze čtvrtka na pátek pátrání po dvou mužích, podezřelých z teroristického útoku na satirický týdeník Charlie Hebdo. Dva muži stále prchají, zdá se však, že je jim policie na stopě. Podezřelí muži zamířili z francouzské metropole na severovýchod. Policie jim prý uzavřela únikové cesty, zprávy o tom, že by znala jejich konkrétní polohu, se však zatím nepotvrdily. Třetí, nejmladší z údajných atentátníků se již vzdal policii, jeho podíl na útoku je ovšem nejasný.

V současnosti pátrají policisté především na severu Francie. „Kolem dokola tady panují přísná bezpečnostní opatření,“ hlásil vpodvečer zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd z města Villers-Cotterets.  „Vypadá to, že hledaní teroristé by mohli být v asi dvacetikilometrovém trojúhelníku mezi městy Villers-Cotterets, Corcy a Soissons,“ dodal Šmíd. 

Hrozí, že útočníci mají u sebe třeba i protitankové střely, podle zpráv z médií policie vyslala na místo vrtulníky a připravené jsou speciální zásahové jednotky. Celkem po hlavních podezřelých pátrá na 88 tisíc policistů.   Stíhání domnělých zločinců však podle zpráv od Jana Šmída stěžuje fakt, že oblast je velice nepřehledná – policisté upozorňují na husté lesy, v kterých je navíc spousta bunkrů. 

Hlavní podezřelí, bratři Chérif a Said Kouachiové, jimž je 32 a 34 let, se podle svědků nejprve pohybovali na severu Francie v bílém Renaultu Clio, měli na tvářích kukly a byli ozbrojeni.  Místní média následně informovala, že muži vypadající jako podezřelí přepadli dnes ráno benzínovou stanici na severovýchodě Francie. Poté útočníci automobil, ve kterém prchali, opustili. Pachatele se podařilo identifikovat s pomocí osobních dokladů, které Said Kouachi nechal v autě, jímž útočníci prchali z místa činu. 

„Jediná viditelná stopa, kterou policisté mají, je, že oba bratry identifikoval muž, kterého přepadli na benzinové čerpací stanici v městě Villers-Cotterets,“ konstatoval Šmíd. „Poté policisté nebo zvláštní jednotky uzavřeli celou oblast,“ dodal.  Bližší informace zřejmě veřejnost nedostane, dokud policejní akce neskončí. Policisté sami jsou velmi diskrétní a francouzský premiér Manuel Valls ve svém prohlášení požádal i média, aby o policejní akci nepodávala detailní zprávy. 

Bratři Chérif a Said Kouachiovi podezřelí z útoku na týdeník Charlie Hebdo jsou mrtví

Zemřeli při zásahu policie v obci Dammartin-en-Goële, kde se zabarikádovali v tiskárně i s rukojmím, které se podařilo zachránit. Policisté zaútočili také na východě Paříže, kde v obchodě s košer zbožím držel rukojmí islámský radikál, který požadoval propuštění obou bratrů. Útočník při akci zemřel, o život ale přišli i čtyři rukojmí.

V tiskárně v obci Dammartin-en-Goële asi 40 kilometrů od Paříže se bratři Chérif a Said Kouachiovi zabarikádovali dnes dopoledne. Předtím se zmocnili vozu Peugeot 206 a zřejmě plánovali návrat do Paříže, narazili však na policejní hlídku. Policie je pak pronásledovala až do Dammartinu. Tam jednoho ze zaměstnanců tiskárny vzali jako rukojmí. 

Okolí tiskárny pak obklíčily stovky policistů. Bezpečnostní jednotky celou oblast evakuovaly nebo přikázaly tamním obyvatelům, aby zůstali v bezpečí svých domovů. „V obci Dammartin-en-Goële platí zákaz vycházení a lidé museli stáhnout rolety," informoval z oblasti zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd. 

Policie pak začala s dvojicí obklíčených bratrů komunikovat prostřednictvím vyjednavače. Muži ji prý vzkázali, že si přejí mučednickou smrt.  Kolem 17. hodiny se z tiskárny ozvala střelba a byla také slyšet silná exploze. Policie podle agentury AFP na muže zaútočila a oba teroristy zastřelila, když vyběhli z úkrytu a stříleli na bezpečnostní síly.  „Nejprve došlo k výbuchu a potom jsme slyšeli střelbu. Ale není jasné, jak to policie provedla. Podle některých informací vyběhli teroristé z budovy tiskárny a začali na policii střílet, jeden z členů zásahové jednotky byl těžce zraněn,“ hlásil z místa zpravodaj ČRo Jan Šmíd. 

Po skončení policejní operace napětí v Dammartinu podle něj výrazně opadlo. „Policie uvolnila zátarasy, viděli jsme, jak odlétají vrtulníky, jak odjíždí spousta policejních vozů. Zvýšená bezpečnostní opatření v Paříži ale stále zůstávají v platnosti. Je omezená řada různých akcí a veškerá pozornost je soustředěná na nedělní manifestaci,“ dodal zpravodaj. 

Další útočník zabil čtyři rukojmí

Francouzská policie zasahovala také ve východní Paříži, kde do obchodu s košer potravinami vnikl ozbrojený útočník, postřelil jednoho člověka a několik dalších držel jako rukojmí. Muž požadoval propuštění bratrů Kouachiových. Také on při útoku policejního komanda zahynul, čtyři rukojmí ale zastřelil. 

Útočník, 32letý Amedy Coulibaly, má podle policie na svědomí také čtvrteční vraždu policistky na pařížském předměstí. Policie teď pátrá po jeho partnerkce, 26leté Hayat Boumeddieneové. 

Coulibaly byl podle policie extrémně nebezpečný. V minulosti měl potyčky se zákonem hlavně kvůli drogám a krádežím. Blízké vztahy udržoval s Chérifem Kouachim, poprvé se setkali před 10 lety ve vězení. Oba dva byli zároveň oddanými stoupenci odsouzeného alžírského teroristy Djamela Beghala. 

Český novinář vysvětluje, co se vlastně děje

Jiří X Doležal popsal i poměrně jednoduchý scénář, který se podle něj odehrává. „Nejprve je vybrán cíl, který je dostatečně antiislamistický. Může to být jedinec, voják v uniformě, policista, pracovník židovského muzea nebo novinář, který si dělá šoufky z islámu. Pak nastoupí několik muslimů se samopaly nebo s výbušninami a ten cíl zlikvidují. Zabijí. Zavraždí. Jsme ve válce, a dnešní útok v Paříži snad i nejpřesvědčenějšího islamofila přesvědčil, že s námi neválčí jenom nějací extremisté, ale muslimové,“ napsal doslova J. X. Doležal.

Upozornil pak i na to, že se bohužel naše společnost dostává do fáze, kdy nejsme schopní rozlišit mezi takzvaně slušnými muslimy a těmi muslimy, kteří mohou kohokoli zítra nebo pozítří zavraždit.

Opravdu to nevíte? Islám nám vyhlásil válku, napsal novinář z Reflexu

Připomněl pak též to, že v posledních dnech jsme v podstatě denně konfrontováni se zprávami o tom, kde zase zavraždili někoho, kdo je příslušníkem euroatlantického civilizačního okruhu. Z toho J. X. Doležal usuzuje, že právě této naší společnosti byla vyhlášena islámem válka. „My však stojíme, zmateni vlastním humanismem,“ poznamenává Doležal ve svém komentáři.

Podle něj se Evropa – pokud nebude chtít v průběhu několika příštích desetiletí zaniknout a stát se provincií chalífátu – bude muset vzdát některých svých civilizačních vymožeností. „Bez ohledu na evropské tradice a úctu ke svobodě náboženství nám, pokud chceme přežít, nezbude než přestat vnímat islám jako náboženství, ale nahlížet na něj jako na každou jinou vražednou ideologii. Jako na fašismus nebo komunismus,“ konstatuje redaktor Reflexu ve svém komentáři. To je mimochodem týdeník, v kterém také velice často u nás různé karikatury známých osobností – včetně těch politických – vycházejí.

Náboženská svoboda nám byla ukradena

J. X. Doležal ještě však přináší malé shrnutí. Například poukazuje na to, že náboženská svoboda byla jednou z největších vynálezů naší civilizace, avšak muslimové nám ji vzali. „Realita stále jasněji ukazuje, že svobodu pro islám – pro ideologii vražd a násilí – budeme muset omezit, nebo nás muslimové vyhubí,“ uvedl ve středu k dané události.

Na závěr pak odkazuje na fakta, se kterými se zřejmě v průběhu středy setkal. Z nich údajně vyplývá, že dnešní pařížský teroristický útok byl plánován a diskutovalo se o něm prý dokonce na Facebooku. Na důkaz toho je uvedena i adresa údajné skupiny, která měla popravu francouzského novináře plánovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Adina Janovská