Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úřední šiml řehtá! Poplatky sice skončily, papíry kvůli nim však lékaři vyplňují dál. Je to zbytečná buzerace, zlobí se kardiolog Chmelař

04.01.2015
Úřední šiml řehtá! Poplatky sice skončily, papíry kvůli nim však lékaři vyplňují dál. Je to zbytečná buzerace, zlobí se kardiolog Chmelař

Autor: Ilustrační foto Yahoo.com

Popisek: Poplatky u lékaře a v lékárnách se sice od Nového roku zrušily, ale povinnost vykazovat je trvá dál. Lékaři se zlobí a mluví o nesmyslném papírování, kterému musí obětovat spoustu času.

Poplatky u lékařů sice skončily, ale MF Dnes popisuje kuriózní situaci. Lékaři je totiž musí nadále vykazovat, mají povinnost uvést, že pacient zaplatil nula korun. Je to údajně nutné, aby pojišťovna mohla spravedlivě kompenzovat výpadek. Lékaři ale kritizují zbytečnou administrativu a obávají se, že jim tato povinnost vydrží třeba i 50 let.

Poplatky u lékaře a v lékárnách se sice od Nového roku zrušily, ale dál trvá povinnost lékařů vykazovat je. „Možná to někomu přijde vtipné, ale nás to vůbec nepotěšilo: Budeme poplatek za ambulantní vyšetření zapisovat a vykazovat dále, ale ve výši 0 Kč,“ říká Petr Sucharda, primář 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Lékaři to údajně musí dělat proto, aby jim pojišťovna mohla přesně kompenzovat výpadek za chybějící příjmy z poplatků. Právě to totiž mají pojišťovny nově dělat, aby ordinace a lékárny nepřišly o peníze. „Jen zbytečná buzerace a administrativní zátěž pro už tak dost papírováním vytížené lékaře. Dvě hodiny denně nedělám nic jiného, než že řeším podobné nesmyslné výkazy a papírování. Ať mi nikdo neříká, že se to nedalo vyřešit jinak,“ cituje MF Dnes kardiologa Jana Chmelaře.

Navrhovali jsme jiné řešení, ale...

MF Dnes píše, že zachovat povinnost vykazovat nulový poplatek bylo prostě nejjednodušší řešení, byť za cenu zbytečné administrativy lékařů. Ti se však už nyní bojí toho, že jim zbytečné papírování zůstane třeba půl století, i v době, kdy už si nebude nikdo pamatovat regulační poplatky.

„My jsme navrhovali, že uděláme refundaci poplatků podle toho, jak vypadaly průměrné měsíce loňského roku u jednotlivých lékařů či zdravotnických zařízení. Pojišťovny však řekly, že by to bylo nespravedlivé, a požadovaly tento systém,“ říká předseda zdravotního výboru sněmovny Rostislav Vyzula (ANO). „Je to otravující, úplně lékaře chápu, že se zlobí. Na nejbližší správní radě VZP toto téma hodlám otevřít, aby se nezapomnělo, že je nutné hledat jiné, elegantnější řešení. Takto to nemůže v dalších letech zůstat,“ doplňuje Vyzula.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace