Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Banderovská zvěrstva jsou prý východoevropský folklór. I takoví nevzdělanci nám vládnou z Bruselu, řekl v rozhovoru profesor Krejčí

26.12.2014
Banderovská zvěrstva jsou prý východoevropský folklór. I takoví nevzdělanci nám vládnou z Bruselu, řekl v rozhovoru profesor Krejčí

Foto: Youtube, repro

Popisek: Profesor Oskar Krejčí

Profesor Oskar Krejčí se v rozhovoru pro První zprávy.cz zamýšlí nad tím, zda turbulence ruské ekonomiky nepovedou k pádu prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. A to i navzdory mediálním analýzám, které situaci v Rusku rozhodně nepomáhají. Je až nebezpečné, s jakou lehkostí dnešní mladí lidé na Západě prohlašují různé věci o Rusku a USA. Rozepře Západu a Ruska mohou díky tomu skončit i válkou.

„Burzy citlivě reagují na politickou situaci. Tato skutečnost je známá, ale obtížně předvídatelná. Ony totiž nereagují nějaké abstraktní burzy či trh, ale konkrétní makléři. Tedy lidé, kteří reagují na politické události – a povětšině jim vůbec nerozumějí. Reagují na média, jejichž kvalita politických analýz strmě upadá. Média pak informují o zmatcích na burze a vyvolají paniku u veřejnosti. Na nákupní paniku veřejnosti potom opět zareagují makléři. Zkoumání makro i mikroekonomiky se mění na studium chování davu,“ upozorňuje Krejčí.

Západní sankce Rusku pomohly

Prvním Putinovým úkolem tak je překonání davové psychózy podnikatelů, makléřů a veřejnosti. Je třeba vlít lidem do žil optimismus a toho je Putin vzhledem ke své popularitě schopen. Země má prý k dobru ještě ekonomické i morální rezervy a krizi tak pravděpodobně ustojí. To ovšem nic nemění na tom, že Rusko bude muset přikročit k jistým reformám, bude se muset víc orientovat na Čínu a oblast Pacifiku obecně, protože roste rychleji než Evropa a nabízí lepší možnosti. Toto přeorientování ale nebude hotové zítra. Tyto reformy již mohly být v chodu, ale Rusko řadu let prospalo.

„Pokud jde o modernizaci a restrukturalizaci ruské ekonomiky, daly západní sankce Kremlu do rukou do té doby netušené možnosti. Především semkly ruskou veřejnost a vybavily ji vzdorovitou trpělivostí, kterou by jinak bylo velmi obtížné vyvolat,“ míní profesor.

Tyto věci mladí tvrdí s takovou lehkostí

Neumí ale říct, jak dlouho bude trvat, než se podaří nedůvěru mezi Západem a Ruskem překonat. Rozděluje je především nedůvěra elit. Toto rozdělení podle Krejčího ostatně vidíme i v Česku.

„Překonat nedůvěru elit je práce na dlouhé roky, pravděpodobně bude muset dojít ke střídání generací. I když například dorost na českých úřadech, a to včetně zastoupení u NATO, vykazuje větší závislost na ideologiích či skupinových subkulturách, pěstovaných například v Bruselu. Když slyšíte, s jakou lehkostí dokážou bagatelizovat projevy fašismu na Ukrajině, vydávat banderovce za ‚východoevropský folklor‘, projevovat nadšení pro zásahy USA v muslimském světě, a zároveň z takzvaných principiálních důvodů odmítat připojení Krymu k Rusku… Absolvoval jsem minulý týden jednu takovou diskusi a nevím, zda tito lidé dokážou uvažovat v pojmech diplomatického kompromisu,“ pochybuje Krejčí.

Čtěte také:

Šokující záběry! Proč chtějí volyňští Češi z Ukrajiny zpět domů? Podívejte se na fotky a pochopíte

Ke kompromisu přitom je třeba dospět, například rozdělením Krymu, uspořádáním nového referenda na poloostrově, které by respektoval i Západ, nebo prodejem poloostrova za odpuštění dluhů. Součástí kompromisu pak musí být i dohoda o tom, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Kdyby totiž nedošlo k ruskému zásahu na Krymu, už by tam dnes byly americké lodě. Podle Krejčího o tom svědčí počínání Američanů v Kosovu.

Možná stačí počkat

Ke kompromisu bude těžké dojít. „Je zde celá řada důvodů, proč elity nejsou schopné nalézt kompromis. Například výchozí emoce západních politiků naladily západní média a dnes je americký prezident Barack Obama pod tlakem jak opozice, tak i velké části veřejnosti, dožadující se tvrdého postoje vůči Kremlu. Nálady veřejnosti zužují manévrovací prostor jak Obamy, tak i Putina,“ míní profesor.

Lze to vyřešit tajnými jednáními, ale bohužel i jinak – válečnou cestou. Ale Krejčí vidí ještě jednu cestu. Dnes se totiž Ukrajinci neshodnou na směřování země. Západ má jiná přání než Východ. Až projdou nadcházející zimou, možná se jejich názory sblíží a bude snazší najít kompromis. Takže možná stačí jen počkat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
Rusko,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace