Farmářské trhy velmi podporuji, na Praze 3 mám vytipována i další místa, kde by mohly být, říká Alexander Bellu z ODS
06.10.2014
Foto: Archiv
Popisek: Alexander Bellu
Farmářský trh na náměstí Jiřího z Poděbrad vznikl v roce 2010 jako jeden z prvních v Praze, dnes ho navštěvují stovky a tisíce spotřebitelů… Co o farmářských trzích soudí mladý občanský demokrat Alexander Bellu? Také jsme se zeptali na byty městské části a na závěr tohoto ryze „žižkovského sloupku“ i na hospůdku na Parukářce, kdysi velmi oblíbenou, dnes ale už hodně zanedbanou.
Farmářské tržiště má řadu výhod, dává práci lidem žijícím obvykle mimo město a umožňuje jim bez velkých nákladů realizovat přímý prodej za přiměřené ceny, bez zprostředkování obchodníkem. Lidem ve městě naopak přináší možnost nakoupit od prvovýrobců čerstvé a kvalitní lokální potraviny, setkat se s pěstitelem nebo výrobcem a díky přímému kontaktu spoluvytvářet a ovlivnit nabídku na trhu. Nakupování na trzích zkrátka není sterilní záležitost, je to společenské setkání. To si dobře uvědomuje i Alexander Bellu, který je velkým příznivcem farmářských trhů a těm na „Jiřáku“ chce dokonce uzpůsobit novou podobu náměstí, jež pravděpodobně projde revitalizací.
Na otázku, zda chce, aby na Praze 3 stálo další farmářské tržiště, odpověděl Bellu stručně, že ano. A hned dodal, že má i vytipované vhodné lokality: „Je to Prokopovo náměstí, kde by se mohlo navázat na historii tradičních farmářských trhů. Také by se mohlo uvažovat o farmářských trzích u polikliniky Jarov.“ Na námitky pochybovačů, kteří vnímají farmářská tržiště jako problematická, odpovídá opět velmi razantně: „Žádné problémy zde nevidím, naopak, farmáře dlouhodobě podporujeme.“
Městská část by z principu měla vlastnit jen minimum bytů
Zeptali jsme se také, zde se Alexander Bellu domnívá, že by městská část měla vlastnit byty, které bude pronajímat jiným způsobem, než podle nejvyšší nabídky? Pokud ano, podle jakého klíče by se určovalo, kdo byty dostane? „Městská část by z principu měla vlastnit jen minimum bytů, které by pronajímala či poskytovala jen opravdu na základě závažné sociální či zdravotní situace. Proto jako ODS preferujeme rychlé dokončení privatizace, před tím revitalizaci panelových domů a zároveň mezitím i rychlý pronájem volných bytů v majetku obce, samozřejmě po nutných opravách. A to vše bez zbytečných průtahů a bez speciálních složitých kritérií, které zavánějí sociálním inženýrstvím,“ vysvětlil Alexander Bellu.
A co hospoda a její okolí na Parukářce? Podporuje politik stavbu nové hospody na vrchu Parukářka? Pokud ne, jak by se mělo naložit se stávajícím prostorem? „Velmi podporujeme stavbu nové hospody a úpravu okolního prostoru v dolní části vrchu na Parukářce, protože stávající řešení nevyhovuje velké většině rodin a obyvatel z přilehlé oblasti. Zhruba 200 metrů od hospody se nachází velké dětské hřiště, nicméně většina rodičů prostor hospody raději velkým obloukem obchází. Ve večerních hodinách také není tato lokalita zrovna příjemným a mnohdy i bezpečným místem. Proto jsme stoprocentně pro zásadní úpravu. Existuje aktuální návrh na rekonstrukci hospody, nicméně my bychom navrhovali vypsání nové soutěže a předložení nového konceptu, který by řešil celý prostor více komplexněji a koncepčněji,“ zakončuje Alexander Bellu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová