Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hysterie, zlo a panika. Zrodila se nová Nagyová? Drahé nákupy jsou znovu na scéně

10.08.2014
Hysterie, zlo a panika. Zrodila se nová Nagyová? Drahé nákupy jsou znovu na scéně

Foto: Parlamentní listy.cz

Popisek: Vladislava Hujová

Když někdo dorazil k Janě Nagyové-Nečasové, nezřídka s sebou nesl nějaký dražší dárek jako pozornost. Dnes je bývalá šéfka úřadu vlády již pryč ze scény, ale zdá se, že má zdatnou nástupkyni, a to ve starostce Prahy 3 za TOP 09 Vladislavě Hujové, která si nechala proplatit oběd v luxusní restauraci, ale taky třeba parfém nebo oblečení. Povídá se, že se teď pokouší ničit důkazy. Nad případem zuří šéf pražské TOP 09 Jiří Vávra.

ParlamentníListy.cz opakovaně upozornily na praktiky starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové z TOP 09, která si za peníze daňových poplatníků nechala nejen proplatit oběd v luxusní restauraci za devět tisíc korun, ale také osobní věci, jako oblečení, parfémy, brýle nebo boty za desítky tisíc.

Hujová poté v jednom z rozhovorů řekla, že vše je v pořádku a nevidí důvod, proč by ji měl kontaktovat někdo z vedení TOP 09. V tom se však spletla, neboť šéf pražské topky Jiří Vávra se do Hujové za utrácení pustil přímo ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz a zřejmě jí k tomu řekl své i soukromě.

účtenka za luxusní oběd

Podle zjištění ParlamentníchListů.cz od dvou úředníků z třetí pražské městské části panuje v pátek na úřadu peklo. Starostka prý křičí, vyhrožuje úředníkům, je obklopena právníky a v účetnictví i smlouvách se pečlivě hledají další „nevhodné“ položky.

„Je to tu šílené. Starostka huláká, je hysterická, vyhrožuje právníky, vyhrožuje, jak nás tady všechny vyhodí, zničí, až bude znova zvolená, nikdo si neumí představit, co se děje,“ řekl naší redakci poměrně roztřeseným hlasem jeden ze zaměstnanců úřadu.

Druhý jeho slova potvrdil. „Ničí se dokumenty, hledají se všemožné smlouvy a věci, které by Hujovou mohly poškodit, a ona je neustále v obležení svých právníků, je vidět, že jste na něco kápli, jak se říká,“ uvedl naší redakci vysoký úředník třetí městské části v Praze.

„Řve tady na všechny, je hysterická, zlá, panikaří a prokazatelně se bojí, motá do toho něco o etickém kodexu a povinnostech úředníka,“ doplnil s tím, že nejvíc to nyní odnáší skartovače, kde se ničí dokumenty, a rovněž účetní systém, ve kterém se prohledávají a postupně procházejí všechny zásadnější věci.

 účtenka zanákupy starostky Hujové

Jednání starostky ostře zkritizoval předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra

Krátce poté, co ParlamentníListy.cz zveřejnily účtenku za oběd v Obecním domě v hodnotě 9 tisíc korun, poskytla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová krátký rozhovor serveru Týden.cz, kde se celou věc snažila obhájit.

Na otázku, zda ji kvůli tomu kontaktoval někdo z vedení strany a požadoval vysvětlení, reagovala Hujová podle serveru nejprve ironickým smíchem. „Vedení strany mě v této věci nekontaktovalo, ani to neočekávám, protože si nemyslím, že jsem udělala něco, co by mělo vzbuzovat tuto hysterii. Kdyby ten oběd stál devadesát tisíc, pak mám pocit, že by se o tom mělo hovořit. Ale 1500 korun za oběd v luxusní restauraci Obecního domu, který je samozřejmě i příspěvkovou organizací magistrátu, na tom nevidím nic takového, co by mělo vzbuzovat veřejné pohoršení,“ řekla starostka Prahy 3 z TOP 09.

Nyní se však zdá, že se Hujová radovala předčasně. Předseda TOP 09 v Praze Jiří Vávra s utrácením v drahých restauracích a nákupy osobních věcí za peníze města ze strany starostky Hujové problém má. Vávra to řekl ParlamentnímListům.cz.

„Já si obecně myslím, že takovéto a podobné kroky jsou velmi nešťastné. Pevně doufám, že paní starostka bude schopna obhájit tyto náklady. Umím si představit, že jisté oprávněné reprezentační náklady vzniknout mohou při jednání s významnými partnery, to znamená se zahraničními partnery, jako jsou například partnerská města, kdy chápu, že toho partnera nemůžete vzít na párek v rohlíku,“ uvedl Vávra.

Dočkáme se patřičného vysvětlení?

Vávra zkritizoval i to, že se „slavný“ oběd za 9 tisíc odehrál v Obecním domě. „Další věc je, že se vždy trochu obávám takových slavnějších podniků v Praze. Upřímně řečeno, od té doby, co se ve francouzské restauraci scházely takové zvláštní skupiny, tak je to místo, kam já bych asi nešel (podle médií sem chodili například takzvaní lobbisté Tomáš Hrdlička či Roman Janoušek), ze stejných důvodů je mi zapovězena i dobrá restaurace v Mánesově ulici, která má zase jiné nedostatky,“ pokračuje předseda pražské TOP 09.

Hujová prostřednictvím svého mluvčího zdůvodňovala vysokou útratu za oběd tím, že se jednalo o významné jednání Prahy 3 se zástupci magistrátu. „Nejsem si jistý, zda jsou takové náklady ospravedlnitelné pro jednání se zástupci hlavního města, zvlášť pokud to bylo v době, kdy naše strana byla ve vedení magistrátu. Pokud bych mluvil sám za sebe, tak na svém sekretariátu na magistrátu mám rozpočet, týkající se vody a kávy pro mé návštěvy. Vše ostatní si platím sám. V životě jsem žádnou úhradu nepožadoval. Pokud vím, v hlavním městě má jedinou kartu primátor, a ten ji používá ještě velmi omezeně. Čili na to nahlížím i z této perspektivy,“ konstatoval stranický šéf Vladislavy Hujové.

„Předpokládám, že paní starostka bude schopna tuto konzumaci hodnověrně vysvětlit. A pokud by obecní peníze využívala ještě na jiné věci, tak si to nedovedu dost dobře představit. Pokud by tam byly třeba parfémy, tak bych to považoval za zásadní politické pochybení. To jsou věci, které mohou zásadně stranu poškodit,“ dodal ostře Jiří Vávra pro server ParlamentníListy.cz.

Vladislava Hujová zatím příliš ochotná vysvětlovat nebyla. Na středeční žádost ParlamentníchListů.cz o vyjádření k proplácení jejího oblečení, parfémů či brýlí její mluvčí Stanislav Kněnický vzkázal, že „paní starostka nebude reagovat na vaše nevěrohodné dotazy. Za provozní výdaje odpovídá odbor správy úřadu, který je přímo podřízen tajemníkovi úřadu městské části". Nyní bude zřejmě „provozní výdaje“ na parfémy a obuv Vladislava Hujová vysvětlovat vedení strany.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1