Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starostka z topky papá humra, šneky, drahé víno... Za 9 tisíc z městské kasy. Jak to vysvětlila, co na to šéf opozice a co občané? Raději nečíst

04.08.2014
Starostka z topky papá humra, šneky, drahé víno... Za 9 tisíc z městské kasy. Jak to vysvětlila, co na to šéf opozice a co občané? Raději nečíst

Foto: Praha.eu

Popisek: Vladislava Hujová

Na úřadu Městské části Praha 3 jsou zřejmě nároční na špičkovou reprezentaci. Jinak by se to dalo označit i jako nestandardní výdaj z kapes daňových poplatníků. Redakce ParlamentníchListů.cz má totiž k dispozici kopii účtenky z oběda starostky z Obecního domu. Účet činil devět tisíc korun.

Šneci v krustě za 850 korun, hovězí vývar za téměř tři stovky, glazovaný humr za čtrnáct , steak z hovězí svíčkové za tři tisíce nebo čokoládový dortík za 650 korun. To a další vybrané speciality z Francouzské restaurace Obecního domu obsahoval podle kopie účtenky oběd z 15. března 2012.

Starostka MČ Praha 3 a místopředsedkyně pražské TOP 09 Vladislava Hujová si následně účet na 9 000 Kč nechala proplatit úřadem městské části, což vedle účtenky potvrzuje i výdajový doklad. Peníze za účtenku byly vydány Dagmar Kropáčkové ze sekretariátu starostky.

Máme účtenku

Redakce se s žádostí o vyjádření ve středu obrátila nejprve na Marcelu Kosovu ze sekretariátu starostky Hujové, ta nás však s odůvodněním, že má dovolenou, odkázala na tiskového mluvčího radnice Stanislava Kněnického. Nicméně i ten měl podle svých slov ve středu dovolenou. K dispozici byl následující den, tedy ve čtvrtek.

Mluvčímu radnice Prahy 3 redakce následně položila otázky, co bylo důvodem tak velkého výdaje za oběd z pokladny třetí pražské městské části a zda je běžné, že Úřad MČ Prahy 3 vynakládá tak výrazné částky na reprezentační účely.

Mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický na základě podrobných informací o vydání devíti tisíc korun odpovědi přislíbil, nicméně na následný dotaz reagoval, že starostka Vladislava Hujová v úřadě ve čtvrtek není a bude se proto snažit sehnat její vyjádření po telefonu.

Později tiskový mluvčí zaslal následující stanovisko: „Reprezentace městské části patří k základní kompetenci starosty Prahy 3. V uvedeném případě se jednalo o významné jednání vedení městské části Praha 3 a představitelů hlavního města Prahy. Nejedná se o běžné výdaje v rámci reprezentace městské části Praha 3. V případě významných jednání v restauračních zařízeních, které splňují reprezentační účely, však nejde ani o výdaje zcela výjimečné."

Černochová žádný fond na repre nemá

Pro srovnání, jak na to úřadech pražských městských částí chodí a zda je normální jít na oběd za devět tisíc, byť by se jednalo o pracovní akci, se ParlamentníListy.cz obrátily na Janu Černochovou z ODS, starostku sousední městské části Prahy 2. Ta něco podobného na svém úřadu zcela odmítla.

„Jako starostka MČ Praha 2 nemám k dispozici žádný fond na reprezentaci a pokud chci někoho pozvat na oběd, pozvu ho za své peníze. Myslím si, že jako starostové nemáme malé příjmy a příležitostí, kdy jdu někam na oběd, mám tak málo, že nevidím jediný důvod, proč bych to neměla za sebe zaplatit sama,“ řekla ParlamentnímListům.cz Jana Černochová.

„Nevím, jestli paní starostka Prahy 3 měla v tom Obecním domě nějakou radniční akci nebo jak to s Prahou 3 souvisí… Pokud to byl její soukromý oběd, přijde mi to naprosto nemravné. Netroufla bych si ani uspořádat takovou akci za peníze radnice pro nějaké spolky nebo významné osobnosti,“ doplnila pro ParlamentníListy.cz Jana Černochová.

Chátra zlodějská. Voliči TOP 09 účtují se svou starostkou, která obědvá za tisíce

Vladislava Hujová, starostka TOP 09 na Praze 3, po několika dnech mediálního tlaku vydala prohlášení o tom, proč za svůj oběd utratila devět tisíc korun. Na svém Facebooku podala obšírné vyjádření, které okomentovalo hned několik fanoušků strany.

„Účtenka není za žádný soukromý oběd, jednalo se o pracovní jednání šesti osob z vedení radnice Prahy 3 a magistrátu, které proběhlo na jaře 2012," píše Hujová a dodává, že „důvod, proč se účtenka objevuje dva měsíce před volbami, a navíc v době, kdy jsem byla na dovolené, je myslím, zcela zřejmý. Jsem ráda, že politická konkurence nebyla schopná za 4 roky mého působení na radnici najít nic než tuto účtenku," míní zástupkyně strany Karla Schwarzenberga.

Starostka upozorňuje na to, že k základním kompetencím starosty patří reprezentace. Přiznává, že někomu se může zdát účtenka vysoká. „Nicméně na tom obědě bylo šest osob a bylo to významné politické jednání mezi představiteli magistrátu a městskou částí,“ uvedla s tím, že za čtyři roky působení ve své funkci absolvovala takových obědů ani ne deset. „Rozhodně nebyly ve výši devíti tisíc, záleželo na počtu lidí. A pokud by to odporovalo pravidlům, která má úřad městské části určená na čerpání rozpočtu, tak by ji úředník, který schvaloval proplacení této částky, určitě neschválil,“ řekla starostka serveru.

Na svoji obhajobu uvádí, že ve snaze snížit náklady na obsluhu volených členů zastupitelstva městské části začala před rokem jezdit svým vlastním autem, za svůj vlastní benzin, přičemž neplatí žádného řidiče. „Takže já se snažím co nejvíce šetřit, být transparentní. Nicméně jestli někdo dá do oběhu účtenku z roku 2012, asi je to nějaký volební boj,“ uvedla s tím, že vedení strany ji v této věci nekontaktovalo.

To je ta elitní strana, kde chlastá jak předseda, tak i jeho zástupce

Připomeňme, že drahá účtenka se mezitím stala hitem na sociální síti Facebook. Za tisíce sdílení mohou i vyvěšené články ParlamentníchListů.cz na regionálních hnutí ANO, u předsedy Úsvitu Tomio Okamury, na některých skupinách sociální demokracie a podobně.

A co samotní fandové TOP 09 na Praze 3? „Jedna se obžírá za 9 000,- Kč, druhá prohlašuje že důchodci nepotřebují peníze, protože zažili válku a jsou na bídu zvyklí. To je ta elitní strana, kde chlastá jak předseda, tak i jeho zástupce a vše je OK. Hlavně, když je to s noblesou to se potom může i zvracet v přímém přenosu a nebo chrápat," uvedl jeden z nich. „Topácká chátra zlodějská," dopsal jiný. „Myslím si, že tímto kauzy paní starostky nekončí, co se proslýchá," doplnil další.

O oběd starostky Hujové se zajímal také bulvární deník Blesk. Jeho čtenáři s ní zúčtovali podobně.

Proč nešli na levnější oběd tady na Praze 3, ptá se šéf občanských demokratů

Alexander Bellu, nejmladší oblastní šéf ODS a jeden ze tří lídrů pro podzimní komunální volby, se k aféře „své“ starostky vyjádřil také: „Při reprezentování a jednání za radnici dochází k mnoha jednáním. Při některých se hosté zvou na oběd, ve výjimečných případech i na večeře. Abychom mohli vyhodnotit, zda je uvedená částka přijatelná, museli bychom vědět, o jaké jednání přesně šlo. Takto se mi zdá suma pro tak nízký počet hostů zbytečně vysoká,“ řekl Bellu. A dodal, jako správný žižkovský patriot: „Když pomyslím, že jen my zde na Praze 3 máme několik restaurací, kde by dle mého byli velmi dobře pohoštěni za mnohem nižší částku…“

Radim Panenka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová