Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je levice a levice, ta na Klinice je extrémistická a tedy neakceptovatelná. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.01.2019
Je levice a levice, ta na Klinice je extrémistická a tedy neakceptovatelná. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook Kliniky

Popisek: Kliniku nedají

Dnes má proběhnout exekuce proti levičácké soldatesce z Kliniky v Praze. Takzvané autonomní sociální centrum už je několik let pod kuratelou toho nejhoršího, co levice nabízí. Braní si z cizího, neakceptování soukromého majetku. Sami aktéři považují své chování za občanskou neposlušnost, která by měla společnosti ukázat, že cesta vede i jinudy, než přes slepé poslouchání systému, který je zvrácený ve svých požadavcích a v neúctě k hodnotě života člověka.

Levice všeobecně usiluje o to, aby ve společnosti nastala spravedlnost pro všechny, tedy i pro chudé a znevýhodněné. Pravice na to příliš nedbá. Levice tak v politice zastává to lidské (nebo by alespoň měla), pravice zase to výhodné pro mnohé, ale nikoliv pro všechny. A právě souboj těchto stran nám dopřává stát, kde je jakás takás sociální spravedlnost, ale zároveň i svoboda vlastnit, podnikat a jednat podle vlastního uvážení. Troufám si tvrdit, že sociální spravedlnost v tomto státě pokulhává, stejně tak ale pokulhává i samotná svoboda dle pravicových hodnot. Na obou je skutečně co dohánět a kam společnost politicky směrovat.

Cestou Kliniky?

Ovšem cesta Kliniky je nebezpečná už ze svého principu. Sám jsem levicově zaměřený, naše šéfredaktorka o mně často utrousí, že se někdy kloním k vcelku radikální levici. Ovšem kdybych takovým byl, squatuju na Klinice a vymýšlím chiméry o sociálním ráji, kde nejsou ti zlí, ale jen ti hodní. No, nesedím tam. Naopak, snad poprvé v životě držím palce exekutorovi, ať to na té Klinice společně s policií vybouchá skutečně od podlahy. Protože to, co předvádějí aktéři na Klinice, to už není snaha změnit směrování společnosti, to je prosté ohlodávání mršiny komunismu, kdy všechno je všech a tak není nic a nikoho. Klinikáři tak vytvářejí špatného jména levici samotné.

Oni to tam nechají prázdné

„Rozhodli jsme se zůstat, protože kdybychom odešli, tato budova by zůstala prázdná. Máme informace o tom, že přestože SŽDC tvrdí, že budovu potřebuje na kanceláře, není to pravda. Nepotřebuje ji. Ukázalo se to během toho, když SŽDC v průběhu stavebního řízení několikrát změnilo účel rekonstrukce,“ sdělila v pondělí na tiskové konferenci členka kolektivu Kliniky Markéta Juřicová.

Výborná argumentace, že? Vlastníkovy úmysly bude lustrovat parta hic, která se z jeho budovy nechce vystěhovat, ač se tam nakvartýrovala bez jeho vědomí a souhlasu. Zásadní je, že SŽDC, jakožto majitel, může mít s budovou jakékoliv úmysly a partě hic z Kliniky je do toho kulové. Nejsou akcionáři, nejsou provozovatelé, nejsou majitelé, nejsou vůči SŽDC ničím. Vlastně jen parazity, kteří se přisáli k cizímu majetku a užívají jej i přes jeho odpor. A tohle je vizitka levice? Taková je levice? Není, taková je radikální levice plná spratků.

Smysl Kliniky

Nepochybuju ani na okamžik o tom, že Klinika má smysl. Je hodnotná. Probíhají tam workshopy, přednášky, koncerty, vznikla tam komunita, která nesrká latté přes vlastní konzumní existenci, ale debatuje, učí se, hledá cesty, snaží se vytvořit nový princip politiky. V mnohém bych s nimi byl jistě zajedno. Ale nikoliv ve squatování budovy, na kterou majitel uplatňuje své právo a musí se v zoufalství obrátit na soud, aby se domohl navrácení své nemovitosti. Pak už je to jen spratkovská drzost, kde si aktéři z Kliniky honí své ego a hrdost. Ukazují, že levice neumí komunikovat a spolupracovat, ukazují agresivitu levice. Což je dokonale zbytečné a kontraproduktivní.

Jiná cesta

Klinika je hodnotná, ale ne ve své agresi. Co takhle jednat s městem, aby pro vznik nové Kliniky vyčlenilo budovu? Nebo jednat s Matějem Stropnickým, který koupil polorozpadlý zámek a teď ho horko těžko svépomocí opravuje (což nemíním nijak ironicky, sympaticky to tam pan Stropnický vede). Jistě by se mu hodily pomocné ruce (práce tam je skutečně jak na kostele) a koncept sociálního centra na způsob Kliniky by se mu určitě líbil. Základna pro politické debaty, pro novou levici, pro hledání směru? Proč to dehonestovat vlastně malicherným bojem o budovu, kterou její majitel chce? A i kdyby tam chtěl nechat kadit ředitelova psa, je to jedno. Boj o budovu Kliniky je trapný a levici jako takovou to vyřazuje z debaty, protože s agresí se diskutovat nedá. Není to škoda?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb