Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden z nejvlivnějších českých gayů to dotáhl daleko. Ale pak padnul na úplné dno a přišel o všechno, i o Marilyn Monroe. Tajnosti slavných

05.05.2018
Jeden z nejvlivnějších českých gayů to dotáhl daleko. Ale pak padnul na úplné dno a přišel o všechno, i o Marilyn Monroe. Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Robert Vano na premiéře dokumentu Adolfa Ziky, která se konala v pražském kině Aero

Jen stěží si lze v našich končinách vybavit někoho, kdo se v zahraničí prosadil na úplné špičce hned v několika oborech, pomineme-li ovšem sportovní zázrak jménem Ester Ledecká. Robert Vano, který v šedesátých letech emigroval z komunistického Československa do Spojených států, se stal napřed uznávaným vizážistou a kadeřníkem. Dnes je úspěšný jako fotograf, spolupracující s nejprestižnějšími světovými firmami a časopisy. Za vstupenku do velkého světa ale málem zaplatil životem.

Jeho skutečně dramatické životní osudy zachytil ve svém celovečerním dokumentu Robert Vano - Příběh člověka režisér Adolf Zika. V neděli večer ho odvysílala Česká televize a opět se potvrdilo, že dokumenty jsou tím nejlepším, co současná česká filmová produkce nabízí. Zikovi se k sedmdesátým narozeninám Roberta Vana podařilo realizovat zajímavý portrét, v němž světově proslulý umělec vypráví svůj životní příběh nebývale pokorným způsobem. Ačkoliv téměř ve všem, co během své kariéry dělal, dosáhl mimořádných úspěchů, prezentoval je spíše jako náhodu a šťastnou souhru okolností, než jako výsledek všestranného talentu. A dokonce se často přiznal k tomu, co se mu nepovedlo, byť šlo většinou o podružné záležitosti.

Robert Vano / Facebook

Vstupenka do velkého světa

Velmi silné byly počáteční pasáže, kdy vyprávěl, že emigroval v roce 1967 především proto, aby unikl vojně. O svém útěku písemně informoval své rodiče a snažil se je uklidnit, ale teprve nedávno se dozvěděl, že dopisy, které jim psal, si nikdy nepřečetli. Zabavila je totiž STB. Poté glosoval svoji americkou kariéru, která zpočátku nevypadala příliš slibně. Musel dělat podřadné práce, na čas se živil jako dělník ve sklárnách, ale postupně se uchytil. Napřed se prosadil jako kadeřník, později jako vizážista, jenž česal a líčil světové topmodelky. S narůstajícím úspěchem přišla i vstupenka do světa vlivných a bohatých. Seznámil se i s legendárním Andy Warholem a koupil od něj slavný portrét stříbrné Marilyn Monroe. Když zavřel svůj kadeřnický salón, kde tento obraz umístil, portrét se ztratil.

Patnáct let na drogách

Brzy se dostal k velkým penězům, vydělával tisíce dolarů, ale podobně, jako mnoho jiných celebrit v této branži, propadl drogám. „Jak ty dolary rychle přicházely, tak rychle odcházely,“ vyprávěl a prozradil, že se málem ufetoval. Jeho drogová závislost trvala téměř patnáct let. Vysvětloval ji tím, že mu drogy pomáhaly překonat únavu a také určitou nejistotu, plynoucí z jeho původu. Kvůli nim se propadl až na samo dno a když se pokusil o sebevraždu, od jisté smrti ho zachránil radikální zásah jeho přátel. A také mu pomohlo, že je věřící: „Slíbil jsem Bohu, že když mi pomůže, tak se toho už nedotknu.“ Svoje slovo dodržel.

Robert Vano, když byly šediny ještě daleko / Facebook

Má rád kluky

I když je Robert Vano považován za jednoho z nejvlivnějších českých gayů, jeho sexuální orientaci byla věnována minimální pozornost. Nijak ji nezatajoval, ale ani na ni neupozorňoval. Když ve svém ateliéru fotografoval jednoho ze svých oblíbených modelů, přiznal pouze, že se zamiloval do všech chlapců, které fotil. „Blbý bylo, že oni se nezamilovali do mě,“ vtipkoval. Jeho slabost pro stejné pohlaví nejlépe ilustrují černobílé fotografie mužských tváří a těl. Ale i k těmto snímkům se dostal náhodou. Jeho přítel se ho jednou zeptal, proč fotí holky, když má rád kluky. „To nebyl můj nápad, mě by to nikdy nenapadlo,“ říká. I fotografiemi mužských aktů prorazil. Jeho umělecké knihy se prodávají na celém světě.

Vložil: Adéla Hofmanová