Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za co platíme koncesionářské poplatky? Mimo jiné za pravidelnou dávku lží a výmluv

13.03.2018
Za co platíme koncesionářské poplatky? Mimo jiné za pravidelnou dávku lží a výmluv

Foto: ČT / repro

Popisek: Andrej Babiš v OVM, tuto neděli

Část veřejnosti i médií nás straší, že je v naší zemi ohrožena nezávislost veřejnoprávních médií. Pozornost by se však měla spíše věnovat otázkám, zda u nás ještě nezávislá média vůbec existují a zda už je dávno nenahradila některá privátní vydavatelství, publikující nebo vysílající odvážné a necenzurované informace.

Česká televize i rozhlas jsou totiž už pod tak silným politickým nátlakem a autocenzurou politické „korektnosti“, že jsou v nich mnohé informace ututlávány, zatímco v nich mají neomezený prostor pro šíření svých demagogií politici. Názorným příkladem jsou  různé diskusní či předvolební politické debaty. Dobře vyškolení šíbři, placení z daní občanů, si kladou podmínky, kdy a kde se nějaké debaty zúčastní, a dokonce  se snaží ovlivnit i výběr moderátora, o tématech ani nemluvě. A jejich snaha ovládnout vysoce sledovaná veřejnoprávní média stále roste. Sice na ně neustále útočí, ale nevynechají jedinou příležitost, jak koncesionáře  zahltit  pravidelnou dávkou nestoudných lží nebo  výmluv. 

Jsou to jenom záminky

V nedělních Otázkách Václava Moravce (OVM) dostal hodinový prostor premiér v demisi Andrej Babiš a beze zbytku jej využil. Kdykoliv to bylo možné, odvedl pozornost jinam, a na co nechtěl, na to neodpověděl. Tak například na otázky, týkající se nedávných masových demonstrací kvůli zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka (který se podílel na násilném potlačování demonstrací v roce 1989) šéfem komise pro GIBS, reagoval tvrzením, že všichni souhlasili s tím, že tato komise bude patřit  komunistům, a prý Ondráčka všichni volili. A ještě vše sváděl na opozici: „Já jsem přesvědčen, že oni k tomu přispěli, aby se tady mohlo demonstrovat. To je jenom záminka, aby nás mohli napadat, aby mohli útočit na hnutí, aby byl klub rozpolcen.“ Zároveň přisoudil odpovědnost za to, že byl  Ondráček zvolen, na poslance, chybějící ve sněmovně. Jenom ale pozapomněl uvést, že on sám tam chyběl také. 

Nevím, neznám, nezabývám se tím...

Svérázně  rovněž reagoval na další tematický okruh, týkající se  demokracie v naší zemi. Trval na tom, že on ani jeho hnutí ANO nejsou pro demokracii žádným ohrožením, že neplánuje žádné změny v parlamentu, či dokonce v ústavě. Když se ho Moravec ptal na možné snížení počtu poslanců, opět se  vymlouval: „Já se tím skutečně nezabývám, já se teďka zabývám zvýšením důchodů, slevami na jízdné, rodinnou politikou... to jsou věci, které já řeším.“

A mrtvého brouka dělal, když došla řeč na rozhodnutí poslance hnutí ANO Stanislava Berkovce, požádat Radu České televize o zpětné dodání Výroční zprávy za rok 2016. „Já o  tom nic nevím, já nevím, proč si to vyžádal, ani neznám jeho funkci. Já nemůžu znát všechny výbory. Já nevím.“ A pak pokračoval: “Dobře víte, že s Českou televizí taky jsem měl také různé problémy, taky jsem kdysi řekl, že už nikdy k vám nepřijdu,  vy  jste  taky ne  vždycky  to vedl korektně. A já jsem vám odpustil a jsem tady a v podstatě  nemám s tím problém.“ 

 

A já mám křivdu

Když mu Moravec připomněl jeho skandální výrok, že jsou novináři ČT zkorumpovaná pakáž, reagoval vskutku svérázně. Připustil sice, že ten výrok nebyl na místě, ale pak dodal: „Víte co, já jsem byl teďka u mojí homeopatičky, aby mně dala nějaké pilulky, a víte, že existuje homeopatikum na křivdu? To jsem ani nevěděl. A já mám křivdu. Protože já jsem nikdy nebyl agent StB, nebyl jsem. A konečně už řekněte divákům vaší televize, udělejte už pořad, co se tady stalo po revoluci, jak dlouho trvalo otevření svazků StB, čtrnáct let, a co se zatím stalo, 25 tisíc svazků bylo zničeno, ty praví estébáci tam už nejsou, zůstali tam jenom ti, co byli šikanovaní jako já.“ Nakonec tvrdil, že třikrát vyhrál soud a že ho znovu vyhraje. Moravec mu v podstatě nebyl vůbec schopen oponovat,  ani  diváky odkázat na pořad ČT Reportéři, který se Babišově kauze, týkající se  spolupráce StB, věnoval a jeho opakovaná tvrzení vyvrací.

 

Vzápětí si ale Václav Moravec stěžoval (v rozhovoru pro internetový deník Forum 24. cz), že čeká  zestátnění České televize, a  nechal se slyšet, že ji politici chtějí  dostat pod větší kontrolu.  Bohužel vše nasvědčuje tomu, že ČT již pod kontrolou dávno mají.

Vložil: Adéla Hofmanová