Chcete získat hypotéku? Pozor na úskalí mezi tím, zda jste OSVČ, nebo zaměstnanec
komerční sdělení
25.10.2017
Foto: Archiv
Popisek: Podpis hypotéky; ilustrační foto
Mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými jsou značné rozdíly a to nejen co se odvodů pojištění a platby daně týká. Rozdílně k oběma skupinám přistupují také v bance. Půjde-li pro hypotéku OSVČ, bude muset svou bonitu prokazovat jinak než zaměstnanec. Jak se liší vyřizování úvěru na bydlení u podnikatelů a na jaké úskalí si živnostníci musí dát pozor?
Co se samotného procesu a potřebných dokladů týká, pak banky postupují stejně jak u OSVČ, tak i u klientů zaměstnanců. Rozdíl tkví především v potvrzení o příjmech, respektive v bonitě.
OSVČ banky příjmy krátí, zaměstnancům nikoliv
Zatímco zaměstnanci dodají potvrzení o průměrných výdělcích od zaměstnavatele a stačí jim tak dodat pouze výplatní pásky, živnostníci musí bance ukázat daňová přiznání a doklad o řádném zaplacení daně. Obě skupiny žadatelů pak mohou dodat pro navýšení bonity ještě další doklady s ostatními příjmy. Hlavní problém je ale v uznání příjmů.
- Zaměstnancům banky obvykle uznají celou mzdu.
- Živnostníkům banky příjmy z daňového přiznání různě krátí, přepočítávají a upravují.
Živnostníky čeká oproti zaměstnancům nižší hypotéka a vyšší úrok
Z příjmů se vypočítává bonita a od bonity se odvíjí vše ostatní. Kvůli tomu, že zaměstnanci mají reálnou šanci na vyšší bonitu než OSVČ, mají i reálnou šanci na lepší úrok a vyšší hypotéku. Nemá-li živnostník dostatečně vysoké příjmy, pak je pro něj několikamilionová hypotéka utopií.
Přesto je tu reálná šance, že i podnikatelé v bance se žádostí o úvěr na bydlení uspějí. Jelikož každá banka přistupuje k daňovému přiznání posvém, rozhodně se vyplatí obejít více poskytovatelů. U jedné banky živnostník uspět nemusí, zatímco u druhé ano. Nejlepší pro OSVČ je najít takovou banku, která posuzuje příjmy z obratu. Zároveň přizve-li podnikatel k žádosti o hypotéku spolužadatele, šance na úspěšné sjednání se násobí.
OSVČ musí sjednání hypotéky plánovat alespoň půl roku dopředu
Plánuje-li podnikatel pořídit si bydlení na hypotéku, měl by se své plány řešit s dostatečně velkou časovou rezervou, a to alespoň půl roku až rok předem. Zjistit, zda pro něj bude nějaký úvěr vhodný, pomůže i hypoteční kalkulačka. Už dopředu je zapotřebí propočítávat, zajímat se a nic nenechávat náhodě. Jen tak totiž lze předejít nepříjemnostem v podobě nízkého příjmu.
Co může živnostníkům nechat k hypotéce dveře zavřené?
- Krátká doba podnikání. Ve většině bank s jedním daňovým přiznáním nepochodíte.
- Přerušovaná živnost. Nejedna OSVČ své podnikání na zimu přerušuje. Přemýšlíte-li o hypotéce, pak se vyplatí alespoň jednu či dvě zimy živnost nepřerušovat.
- Výdajové paušály versus reálné náklady. U mnoha poskytovatelů lépe uspějete s výdajovými paušály. Při prokazování bonity banky obvykle výdaje posuzují podle svého procentuálního pásma, tudíž se navýší zisk žadatele.
Komerční sdělení
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb