Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtěla se stát slavnou houslistkou, pak zpívala vokály Gottovi a najednou přišel zvrat. Majitelka skvostného hlasu konečně vystoupila ze stínu a nezpůsobilo to jenom těhotenství

16.05.2016
Chtěla se stát slavnou houslistkou, pak zpívala vokály Gottovi a najednou přišel zvrat. Majitelka skvostného hlasu konečně vystoupila ze stínu a nezpůsobilo to jenom těhotenství

Foto: TV Nova

Popisek: Dasha dlouho vystupovala v muzikálech jako druhá či třetí alternace a trpělivě vyčkávala, až přijde její čas

Nebýt StarDance, možná by ji dodnes znali jen skalní fanoušci muzikálů, přestože má jeden z nejnádhernějších hlasů. Křehká Dasha je totiž příliš plachá na to, aby se drala dopředu za každou cenu. Příčin, proč se konečně odhodlala vystoupit ze stínu a naplno si užívat popularity, je ale víc.

Takový talent se prý rodí jednou za sto let – prohlásil o ní před časem Karel Gott. „Všichni mi to pořád omílají, jak četli, že to Karel řekl, ale já o tom nic nevím,“ brání se extrémně drobná brunetka, která začala v roce 1998 Mistra doprovázet jako vokalistka. O její současnou popularitu se pak přičinila souhra náhod. Když v roce 2006 vybírala Česká televize muzikanty, kteří budou živě doprovázet taneční výkony celebrit v nové show StarDance, padla volba na skvělého muzikanta Martina Kumžáka. Ten dal právě pro tento pořad dohromady zbrusu nové hudební těleso s romantickým názvem Moondance Orchestra. Chybět nesměli ani skvělí zpěváci, takže přišla ke slovu i skupina Pajky Pajk, tedy Naďa Vepperová, Dušan Kolár, Michal Cerman a právě Dasha, která v té době byla jeho životní partnerkou a prožili spolu deset let. A díky živým přenosům konečně zjistily statisíce diváků před obrazovkami, jak skvělá zpěvačka se doposud skrývala za zády populárních hvězd.

Pajky Pajk na StdarDance (zleva): Michal Cerman, Naďa Wepperová, Dasha a Dušan Kollár

Pajky Pajk na StdarDance (zleva): Michal Cerman, Naďa Wepperová, Dasha a Dušan Kollár

Přihlásili ji spolužáci

Dasha se narodila ve Zlíně před pětatřiceti lety a má ještě pět sourozenců. K hudbě měla odjakživa velmi blízko, protože je její tatínek trumpetista. Hudební nástroj si ale vybrala zcela odlišný – od dětství hrála na housle a plánovala, že jim zasvětí život. Pak jí ale kdosi řekl, že má krásný hlas, a tak začala zpívat ve sboru Filharmonie Bohuslava Martinů a později se swingovou kapelou Big Band Zlín. V té době uváděla v televizi mladičká Lucie Vondráčková hudební pořad, v němž byla vyhlášena soutěž pro začínající zpěváky Talentárium. Jenže přihlásit se, k tomu by sama nikdy nenašla odvahu. A tak to za ni udělali spolužáci. „Dozvěděla jsem se o tom, až když mi přišla z televize pozvánka na natáčení. Tenkrát jsem vyhrála a také získala v této oblasti první zkušenosti. O rok později pak byl vyhlášen první ročník Zlíntalentu, do něj jsem se už přihlásila sama. A taky jsem vyhrála,“ prozradila mi před časem v jednom rozhovoru.

S Petrem Bende v muzikálu Hamlet

S Petrem Bende v muzikálu Hamlet

Vsadila na jistotu, a pak musela vybírat

Navzdory úspěchu se Dagmar chtěla po základní škole raději zaměřit na cestovní ruch. Přišlo jí to jaksi samozřejmé, protože v této oblasti pracovali oba její rodiče. Navíc chtěla studovat jazyky a cestovat, takže měla v plánu studovat cestovní ruch na hotelové škole v Rakousku. Dokonce se tam i dostala, ale nakonec to zhatila skutečnost, že ji přijali na pražskou konzervatoř. Přesvědčila ji k tomu Lída Nopová, Dasha si ale moc nevěřila, jak je koneckonců u ní obvyklé, a tak raději nevsadila svoji budoucnost na jedinou kartu. A možná i díky tomu to nakonec vyšlo. „Jednak by mi bylo hloupé, kdybych Lídě Nopové, která věnovala tolik energie do mé přípravy k přijímačkám na konzervatoř, řekla – tak to vyšlo, díky za přípravu, ale já jsem si to rozmyslela. Muzika mě navíc bavila, takže nebyl důvod konzervatoř nezkusit,“ prozradila. „A zcela zásadní roli tu hrála i podpora ze strany rodičů, kteří mi řekli, ať do toho jdu, že mě budou podporovat. Můj tatínek, který je sám muzikant a ví, co to obnáší, sice zpočátku vidinou, že ze mě bude zpěvačka, nijak nadšený nebyl, ale dneska je určitě rád.“

Vokalistkou Karla Gotta je od roku 1998

Vokalistkou Karla Gotta je od roku 1998

Proč se držela v ústraní?

Nakonec tedy vystudovala pop zpěv na pražské konzervatoři a později ještě absolvovala jeden semestr na Berklee College of Music v americkém Bostonu. Už v prvním ročníku ale byla v agentuře Jiřího Korna, na počátku druhého jí Lída Nopová nabídla místo vokalistky Karla Gotta a v sedmnácti letech dostala první muzikálovou roli, a hned jednu z hlavních – zpívala Ofélii v muzikálu Janka Ledeckého Hamlet. A tím odstartovala její muzikálová kariéra. Dál ale zpívala a zpívá vokály druhým, ‘slavnějším‘ kolegům. Proč? „Hodně lidí se mě snažilo přesvědčovat, že bych neměla zpívat jiným vokály, že to škodí mojí kariéře, slýchám i názory, že ani ty muzikály nejsou pro zpěvačku to pravé, že je to jakoby podřadná práce, ale já si to nemyslím. Jsem zpěvačka a největším naplněním pro každou zpěvačku je, že zpívá – a už je jedno, jestli někde na plese, na jevišti v muzikálu nebo třeba při natáčení vokálů ve studiu,“ vysvětlila a dodala: „Vůbec nejde o něco podřadného. Začínala tak i spousta hvězd, třeba Whitney Houston.“

S bývalým přítelem Martinem Kumžákem

S bývalým přítelem Martinem Kumžákem

Prostě je taková, jaká je

Křehká Dasha je v podstatě ztělesněním velkého paradoxu. Na pódiu působí uvolněně a klidně, i když prý na ni tréma před vystoupením dodnes doléhá. Přesto se nikdy nedrala dopředu za každou cenu, poctivě dřela, když bylo třeba, musela nastudovat řadu písní během jediného týdne. A vždy předvedla skvělý výkon. Přesto je dál až přehnaně skromná a plachá. „Kdekdo mi to říká a v showbyznysu je to nevýhoda. Jsem zkrátka taková a nemyslím, že by každý umělec musel být temperamentní a extrovertní. Nikdy jsem se nikam nedrala, protože to prostě neumím. Tím víc si vážím skutečnosti, že práci mám, i když jsem taková, jaká jsem. Nikomu jsem nemusela podlézat, naopak to pro mě byla odměna za to, jak jsem na sobě pracovala, a za to, co umím,“ nechala se slyšet a v té chvíli z ní alespoň na okamžik vykoukla silná a cílevědomá žena, kterou v této křehké bytůstce na první pohled sotva odhalíte.

Jejím osudovým mužem je bubeník Ondřej Sluka

Jejím osudovým mužem je bubeník Ondřej Sluka

Partner s ní drží basu

Dashina mírná povaha byla zřejmě i příčinou, že už se svou první velkou láskou Martinem Kumžákem prožila celé desetiletí. Seznámili se díky muzikálu Hamlet, pro nějž aranžoval hudbu, a i když už nyní spolu nežijí, dál bez problémů a úspěšně spolupracují. Po rozchodu, který přišel jako blesk z čistého nebe a který Dasha nikdy blíže nekomentovala, se po jejím boku nějaký čas objevoval baskytarista Pajky Pajk Honza Jakubec. A pak loni v létě nabralo její soukromí úplně nový směr. Najednou se objevila na veřejnosti v doprovodu muže, o jehož totožnosti chvíli kolovaly různé dohady, než vyšlo najevo, že se jedná o bubeníka Ondřeje Sluku. A zřejmě ani zpěvačku tenkrát ani nenapadlo, že do roka a do dne bude mít kompletní rodinu. Brzy totiž otěhotněla, nyní je již v sedmém měsíci a novou roli si naplno užívá. I proto se prý rozhodla podpořit osvětu a stala  se po herečce Sandře Novákové další hvězdnou patronkou projektu Společně, který nabízí těhotným a kojícím maminkám v Praze řadu příležitostí pro získání cenných informací. „Těhotenství mě doslova přinutilo začít dbát o pravidelnější a pestřejší stravu. Možná i proto se cítím tak dobře,“ prozradila s tím, že partner s ní ‘drží basu‘ v absenci pití alkoholu a kávy. „Jinak si dál občas ve stravování hřeší, já odolávám a kupodivu mi to vůbec nevadí,“ dodala.

Dasha je patronkou projektu Společně

Dasha je patronkou projektu Společně

Čtěte také:

V Kanadě se svým hokejistou už prý dlouho nevydrží. Tomáši, hlídej si ženu, má zaječí úmysly. Z čeho hrabe Lucce Vondráčkové?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská