Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemanželské dítě, poplatnost režimu, zákeřnost vůči kolegům, záhadná smrt mladé milenky… Charakterově prý Jaroslav Marvan za svým talentem hodně zaostával. Tajnosti slavných

28.02.2016
Nemanželské dítě, poplatnost režimu, zákeřnost vůči kolegům, záhadná smrt mladé milenky… Charakterově prý Jaroslav Marvan za svým talentem hodně zaostával. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Jaroslav Marvan jako policejní rada Vacátko

Představitel legendárního rady Vacátka působil přes obrazovku jako vzor všech ctností, ve skutečnosti ale měl na hlavě pořádnou nálož žluklého másla. Charakterem zkrátka za svým obrovským talentem hodně zaostával.

Jeden z nejgeniálnějších herců a komiků své doby byl velmi kontroverzní osobnost. Tak by se dal charakterizovat muž, který za éry nacistů ochotně spolupracoval s takovými periodiky, jako byla Vlajka či Árijský boj, aby se v roce 1948 obrátil jako na obrtlíku a stal se prominentní osobností nového režimu. A dařilo se mu to opravdu skvěle.

Burianovi chtěl vyfouknout divadlo

Populární herec Jaroslav Marvan získal titul laureát státní ceny, zasloužilý umělec a v roce 1971 se dokonce stal i národním umělcem. Co na tom, že z něj měli pořádně těžkou hlavu například Vlasta Burian, jenž ho v počátcích jeho kariéry všemožně podporoval. Nejen že se ho Marvan po osvobození a obvinění z kolaborace s nacisty nezastal, ale navíc proti němu i veřejně vystoupil s úmyslem získat jeho divadlo pro sebe. „Proti Burianovi ale Marvan intrikoval už za protektorátu,“ uvedl tenista Josef Síby v knize Ondřeje Suchého. Podle jeho slov se oficiálně nikdy nestal členem komunistické strany, přestože vyznamenání a osobní gratulace přijímal vždy od nejvyšších stranických pohlavárů. Není divu, že ho okolí vnímalo jako prospěcháře, který vždy usiloval především o své vlastní blaho.

Záhadná smrt milenky

Velkým otazníkem dodnes zůstává i smrt jeho milenky, herečky Národního divadla Aleny Jančaříkové, která byla pohřbena jako sebevražedkyně. Zůstaly po ní tři děti, z nichž jedno bylo právě Marvanovo nemanželské. A mnozí nechtěli dopustit, aby se vůbec narodilo. Přesvědčovat ji dokonce přišel i synovec Marvanovy manželky a útočil prý na ni, že tím poškodí pověst slavného herce. Říká se, že Alenu, se k jeho proslovu postavila naprosto odmítavě, dokonce fyzicky napadl. O šestadvacet let mladší kráska porodila navzdory všem zdravou holčičku a stárnoucí herec konečně dostal to, po čem celý život toužil – dočkal se vlastního potomka. Teplo rodinného krbu a domácí pohodlí se mu ale přesto opouštět nechtělo. Dceři Aleně dal jediné – oficiálně se k ní přiznal a dal jí své jméno.

Krásná Alena Jančaříková

Krásná Alena Jančaříková

Byt vypadal jako po bitvě

Když Marvanova mladá milenka tragicky zemřela, byl malé Alence necelý rok. I proto e vzápětí vyrojily spekulace, že nenávist hercovy manželky k milence mohla vést až k násilnému činu, případně že za její smrtí stojí někdo třetí. Ostatně mysleli si to i vyšetřující policisté a matka a sestra zesnulé. Údajně se Alena měla otrávit plynem, nic ale nenasvědčovalo tomu, že by před smrtí trpěla depresemi. Právěš naopak. Právě v osudný den ji čekala významná událost v divadle, na kterou se velmi těšil. Navíc bylo v jejím bytě všechno vzhůru nohama, policisté našli stopy po zápasu a mrtvá měla rozbitou bradu a poraněné ruce. Přesto byl případ uzavřen jako sebevražda. Bojovat proti závěrům vyšetřování Alenina rodina nedokázala, měla totiž mnohem větší starosti – musela se postarat o tři polosirotky.

Marvanova manželka zuřila

Poněkud zvláštně vyznívá i skutečnost, že Alena večer před smrtí telefonovala své lásce, a když to zjistila Marvanova žena, zuřivě vytrhla telefonní šňůru ze zdi. Zřejmě i kvůli jejímu odmítavému postoje se Jaroslav Marvan vzdal u soudu práva na péči o dceru. Prý ji velmi miloval, přesto nebyl schopen se s ní stýkat. Dal raději přednost pohodlnému životu po boku zbožňující ženy, svoji absenci malé Alence ale vynahrazoval alespoň dárky. A manželka mu paradoxně musela často dělat při návštěvách společnost.

Čtěte také:

Na jeho nejslavnější roli nejvíc vydělávají ti, kteří ji velkohubě odsuzují. Jak si Brabec přehazoval kšefty s Brzobohatým a čím se mu zhnusilo Národní divadlo?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská