Nemanželské dítě, poplatnost režimu, zákeřnost vůči kolegům, záhadná smrt mladé milenky… Charakterově prý Jaroslav Marvan za svým talentem hodně zaostával. Tajnosti slavných
28.02.2016
Foto: ČT
Popisek: Jaroslav Marvan jako policejní rada Vacátko
Představitel legendárního rady Vacátka působil přes obrazovku jako vzor všech ctností, ve skutečnosti ale měl na hlavě pořádnou nálož žluklého másla. Charakterem zkrátka za svým obrovským talentem hodně zaostával.
Jeden z nejgeniálnějších herců a komiků své doby byl velmi kontroverzní osobnost. Tak by se dal charakterizovat muž, který za éry nacistů ochotně spolupracoval s takovými periodiky, jako byla Vlajka či Árijský boj, aby se v roce 1948 obrátil jako na obrtlíku a stal se prominentní osobností nového režimu. A dařilo se mu to opravdu skvěle.
Burianovi chtěl vyfouknout divadlo
Populární herec Jaroslav Marvan získal titul laureát státní ceny, zasloužilý umělec a v roce 1971 se dokonce stal i národním umělcem. Co na tom, že z něj měli pořádně těžkou hlavu například Vlasta Burian, jenž ho v počátcích jeho kariéry všemožně podporoval. Nejen že se ho Marvan po osvobození a obvinění z kolaborace s nacisty nezastal, ale navíc proti němu i veřejně vystoupil s úmyslem získat jeho divadlo pro sebe. „Proti Burianovi ale Marvan intrikoval už za protektorátu,“ uvedl tenista Josef Síby v knize Ondřeje Suchého. Podle jeho slov se oficiálně nikdy nestal členem komunistické strany, přestože vyznamenání a osobní gratulace přijímal vždy od nejvyšších stranických pohlavárů. Není divu, že ho okolí vnímalo jako prospěcháře, který vždy usiloval především o své vlastní blaho.
Záhadná smrt milenky
Velkým otazníkem dodnes zůstává i smrt jeho milenky, herečky Národního divadla Aleny Jančaříkové, která byla pohřbena jako sebevražedkyně. Zůstaly po ní tři děti, z nichž jedno bylo právě Marvanovo nemanželské. A mnozí nechtěli dopustit, aby se vůbec narodilo. Přesvědčovat ji dokonce přišel i synovec Marvanovy manželky a útočil prý na ni, že tím poškodí pověst slavného herce. Říká se, že Alenu, se k jeho proslovu postavila naprosto odmítavě, dokonce fyzicky napadl. O šestadvacet let mladší kráska porodila navzdory všem zdravou holčičku a stárnoucí herec konečně dostal to, po čem celý život toužil – dočkal se vlastního potomka. Teplo rodinného krbu a domácí pohodlí se mu ale přesto opouštět nechtělo. Dceři Aleně dal jediné – oficiálně se k ní přiznal a dal jí své jméno.
Krásná Alena Jančaříková
Byt vypadal jako po bitvě
Když Marvanova mladá milenka tragicky zemřela, byl malé Alence necelý rok. I proto e vzápětí vyrojily spekulace, že nenávist hercovy manželky k milence mohla vést až k násilnému činu, případně že za její smrtí stojí někdo třetí. Ostatně mysleli si to i vyšetřující policisté a matka a sestra zesnulé. Údajně se Alena měla otrávit plynem, nic ale nenasvědčovalo tomu, že by před smrtí trpěla depresemi. Právěš naopak. Právě v osudný den ji čekala významná událost v divadle, na kterou se velmi těšil. Navíc bylo v jejím bytě všechno vzhůru nohama, policisté našli stopy po zápasu a mrtvá měla rozbitou bradu a poraněné ruce. Přesto byl případ uzavřen jako sebevražda. Bojovat proti závěrům vyšetřování Alenina rodina nedokázala, měla totiž mnohem větší starosti – musela se postarat o tři polosirotky.
Marvanova manželka zuřila
Poněkud zvláštně vyznívá i skutečnost, že Alena večer před smrtí telefonovala své lásce, a když to zjistila Marvanova žena, zuřivě vytrhla telefonní šňůru ze zdi. Zřejmě i kvůli jejímu odmítavému postoje se Jaroslav Marvan vzdal u soudu práva na péči o dceru. Prý ji velmi miloval, přesto nebyl schopen se s ní stýkat. Dal raději přednost pohodlnému životu po boku zbožňující ženy, svoji absenci malé Alence ale vynahrazoval alespoň dárky. A manželka mu paradoxně musela často dělat při návštěvách společnost.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská