Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak si Václav Moravec zase parádně pokecal. Sice s nadhledem, ale úplně zbytečně a draze. Místo faktů jsme slyšeli fráze a opičiny

01.09.2015
Jak si Václav Moravec zase parádně pokecal. Sice s nadhledem, ale úplně zbytečně a draze. Místo faktů jsme slyšeli fráze a opičiny

Foto: ČT, repro

Popisek: Otázky Václava Moravce aneb OVM se nyní vysílají z Žižkovské věže.

Snad abychom si všichni uvědomili, že čas prázdnin a dovolených tento týden končí, naservírovala nám Česká televize k nedělnímu obědu opět diskusní pořad Otázky Václava Moravce. Pomineme-li neomluvitelnou skutečnost, že se vysílají právě v době, kdy většina z nás obědvá (pokud možno u stolu a v kruhu rodinném) ignorovat nelze, že ČT za peníze koncesionářů plýtvá dalšími prostředky na tak nesmyslnou věc, jakou je vysílání Otázek z prostředí Žižkovské věže.

Jako by nestačilo, že plané řečnění ve studiu už tak jako tak  jistě  stojí dost peněz, ČT plýtvá dalšími vícenáklady na  vysílání mimo svůj areál. Jaký smysl má, že se politická debata odehrává s údajným nadhledem, tedy na Žižkovské věci, nota bene s mizernou akustikou, když stejný efekt má plkání o ničem ve studiu? Samozřejmě žádný, jde jen o to nudné řeči něčím oživit, třeba rádoby atraktivními exteriéry.   Platí to i o dalším Moravcově pořadu Fokus, který se například vysílal z prostor, v nichž  byla jeho aktérům evidentně zima. Kolik asi stojí přestěhování početného štábu a vší té techniky? Copak se veřejnoprávní médium nemusí řídit zásadou dobrého hospodáře? A kolik se v poslední době  vynaložilo na všechna ta nová studia a nové znělky v ČT?

Nejlepší varianta. Opravdu?

Česká televize vysvětluje skutečnost, že se  budou Otázky Václava Moravce vysílat odjinud tím, že modernizuje studio. „Otázky Václava Moravce se z virtuálního studia v takřka nezměněné podobě vysílaly posledních deset let. Technologicky tak již toto prostředí neodpovídalo vysokým nárokům na výrobu moderních publicistických formátů. Vysílání z exteriéru se v tuto chvíli ukázalo být nejlepší variantou, která je v souladu se současnými trendy a zároveň se autorskému týmu osvědčila při realizaci pořadu Fokus Václava Moravce. Žižkovský vysílač se navíc se svým funkčním zázemím, i symbolicky, jako nejvyšší bod hlavního města, ukázal být dobrým řešením,“ uvádí na webu ČT vedoucí dramaturgyně Otázek Václava Moravce Hana Andělová. Příště je možná budou vysílat rovnou z vesmíru...

Opičiny a la Nova!

Aby toho nebylo málo, dramaturgyně slibuje i zpestření různými reportážemi z terénu, a tak jsme hned v prvním díle „vylepšených“ Otázek  mohli sledovat, jak si Moravec se svým hostem hrají na školu a čmárají na tabuli. Je naprosto zřejmé, že ČT upřednostňuje formu před obsahem a čím méně se  divák z tohoto pořadu dozví, tím více v něm nejspíše bude různých  opičin ve stylu reportáží TV Nova. Nedostatek kvalitních informací  nahrazují různé hloupé scénky a tento trend se  plíživě přesouvá i na veřejnoprávní kanál. Také zde již moderátoři a reportéři „tajtrlíkují“ v terénu  s cílem zvýšit sledovanost svých  info-show.

Tragická debata, tragická OSN i EU

První část „nových“ Otázek byla věnována opravdu stěžejnímu problému, migrační krizi. Jenže dva hosté ve studiu, Pavel Telička a Alexandr Vondra, neřekli  nic, co bychom v poslední době už mnohokrát neslyšeli, snad jen s výjimkou Vondrovy poznámky, že OSN je tragická organizace. Telička zase kritizoval EU, jako by se ho to vůbec netýkalo, jako by nebyl jejím dobře placeným úředníkem.  Nabízí se otázka, kdo vlastně EU řídí, když ji její členové jenom pasívně kritizují, jako by byli jejími nucenými vazaly a neměli žádná práva?

Parádně pokecal

A tak  bylo publikum opět vystaveno  bezobsažné propagandě, v níž si každý přihřál svoji politickou polívčičku. Zcela chyběly zásadní otázky na tělo a  podstatná a ověřená fakta, podle nichž by si diváci, platící si službu veřejnoprávní ČT, mohli učinit svůj vlastní a nikoliv vnucovaný názor. Například: kdo jsou vlastně migranti? A z jakých zemí přicházejí? Jak to že výraznou část tvoří lidé ze zemí, kde válečné konflikty nejsou? Jsou to opravdu vysokoškoláci (jak se nám média snaží tvrdit)? Pak je ovšem Afrika zemí s nejvyšší vzdělaností na světě. Kde končí lidská práva uprchlíků a začínají lidská práva občanů EU?  Jak to, že sociální dávky pro uprchlíky, jsou vyšší než v některých státech EU? Jak to, že dodáváme zbraně Kurdům v boji proti Islámskému státu a náš spojenec v NATO, Turecko, je bombarduje? Jak to, že uprchlíci porušují zákony EU, ale občané EU jsou na pranýři za svoje  chování a názory? Jak to, že vláda nerespektuje přání naprosté většiny občanů ČR? Je přirozená obava o budoucnost projevem xenofobie?   Na nic z toho jsme odpověď nedostali.  Zato Moravec si  se svými hosty zase parádně pokecal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová