Jak si Václav Moravec zase parádně pokecal. Sice s nadhledem, ale úplně zbytečně a draze. Místo faktů jsme slyšeli fráze a opičiny
01.09.2015
Foto: ČT, repro
Popisek: Otázky Václava Moravce aneb OVM se nyní vysílají z Žižkovské věže.
Snad abychom si všichni uvědomili, že čas prázdnin a dovolených tento týden končí, naservírovala nám Česká televize k nedělnímu obědu opět diskusní pořad Otázky Václava Moravce. Pomineme-li neomluvitelnou skutečnost, že se vysílají právě v době, kdy většina z nás obědvá (pokud možno u stolu a v kruhu rodinném) ignorovat nelze, že ČT za peníze koncesionářů plýtvá dalšími prostředky na tak nesmyslnou věc, jakou je vysílání Otázek z prostředí Žižkovské věže.
Jako by nestačilo, že plané řečnění ve studiu už tak jako tak jistě stojí dost peněz, ČT plýtvá dalšími vícenáklady na vysílání mimo svůj areál. Jaký smysl má, že se politická debata odehrává s údajným nadhledem, tedy na Žižkovské věci, nota bene s mizernou akustikou, když stejný efekt má plkání o ničem ve studiu? Samozřejmě žádný, jde jen o to nudné řeči něčím oživit, třeba rádoby atraktivními exteriéry. Platí to i o dalším Moravcově pořadu Fokus, který se například vysílal z prostor, v nichž byla jeho aktérům evidentně zima. Kolik asi stojí přestěhování početného štábu a vší té techniky? Copak se veřejnoprávní médium nemusí řídit zásadou dobrého hospodáře? A kolik se v poslední době vynaložilo na všechna ta nová studia a nové znělky v ČT?
Nejlepší varianta. Opravdu?
Česká televize vysvětluje skutečnost, že se budou Otázky Václava Moravce vysílat odjinud tím, že modernizuje studio. „Otázky Václava Moravce se z virtuálního studia v takřka nezměněné podobě vysílaly posledních deset let. Technologicky tak již toto prostředí neodpovídalo vysokým nárokům na výrobu moderních publicistických formátů. Vysílání z exteriéru se v tuto chvíli ukázalo být nejlepší variantou, která je v souladu se současnými trendy a zároveň se autorskému týmu osvědčila při realizaci pořadu Fokus Václava Moravce. Žižkovský vysílač se navíc se svým funkčním zázemím, i symbolicky, jako nejvyšší bod hlavního města, ukázal být dobrým řešením,“ uvádí na webu ČT vedoucí dramaturgyně Otázek Václava Moravce Hana Andělová. Příště je možná budou vysílat rovnou z vesmíru...
Opičiny a la Nova!
Aby toho nebylo málo, dramaturgyně slibuje i zpestření různými reportážemi z terénu, a tak jsme hned v prvním díle „vylepšených“ Otázek mohli sledovat, jak si Moravec se svým hostem hrají na školu a čmárají na tabuli. Je naprosto zřejmé, že ČT upřednostňuje formu před obsahem a čím méně se divák z tohoto pořadu dozví, tím více v něm nejspíše bude různých opičin ve stylu reportáží TV Nova. Nedostatek kvalitních informací nahrazují různé hloupé scénky a tento trend se plíživě přesouvá i na veřejnoprávní kanál. Také zde již moderátoři a reportéři „tajtrlíkují“ v terénu s cílem zvýšit sledovanost svých info-show.
Tragická debata, tragická OSN i EU
První část „nových“ Otázek byla věnována opravdu stěžejnímu problému, migrační krizi. Jenže dva hosté ve studiu, Pavel Telička a Alexandr Vondra, neřekli nic, co bychom v poslední době už mnohokrát neslyšeli, snad jen s výjimkou Vondrovy poznámky, že OSN je tragická organizace. Telička zase kritizoval EU, jako by se ho to vůbec netýkalo, jako by nebyl jejím dobře placeným úředníkem. Nabízí se otázka, kdo vlastně EU řídí, když ji její členové jenom pasívně kritizují, jako by byli jejími nucenými vazaly a neměli žádná práva?
Parádně pokecal
A tak bylo publikum opět vystaveno bezobsažné propagandě, v níž si každý přihřál svoji politickou polívčičku. Zcela chyběly zásadní otázky na tělo a podstatná a ověřená fakta, podle nichž by si diváci, platící si službu veřejnoprávní ČT, mohli učinit svůj vlastní a nikoliv vnucovaný názor. Například: kdo jsou vlastně migranti? A z jakých zemí přicházejí? Jak to že výraznou část tvoří lidé ze zemí, kde válečné konflikty nejsou? Jsou to opravdu vysokoškoláci (jak se nám média snaží tvrdit)? Pak je ovšem Afrika zemí s nejvyšší vzdělaností na světě. Kde končí lidská práva uprchlíků a začínají lidská práva občanů EU? Jak to, že sociální dávky pro uprchlíky, jsou vyšší než v některých státech EU? Jak to, že dodáváme zbraně Kurdům v boji proti Islámskému státu a náš spojenec v NATO, Turecko, je bombarduje? Jak to, že uprchlíci porušují zákony EU, ale občané EU jsou na pranýři za svoje chování a názory? Jak to, že vláda nerespektuje přání naprosté většiny občanů ČR? Je přirozená obava o budoucnost projevem xenofobie? Na nic z toho jsme odpověď nedostali. Zato Moravec si se svými hosty zase parádně pokecal.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová