Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pákistánci si k nám přijeli pro pomoc ve značkových botách Nike. Opravdu opustí ČR, když nebudou deportováni? ptá se analytik

10.08.2015
Pákistánci si k nám přijeli pro pomoc ve značkových botách Nike. Opravdu opustí ČR, když nebudou deportováni? ptá se analytik

Foto: ČRo/Tomáš Adamec

Popisek: Petr Žantovský

Nynější česká vláda se při řešení problému migrantů chová hůř než ta komunistická. V minulém režimu se obcí a občanů také na nic neptala, ale byla jim alespoň v případě umístění rizikových areálů schopna zajistit bezpečnost. Petr Žantovský ve svém pravidelném ohlédnutí za uplynulým týdnem poukazuje i na to, že se média nezabývají tím, co se děje s uprchlíky poté, co jsou od nás vyhoštěni, když už politikům to je jedno. Vadí mu také, že sdělovací prostředky Zdeňku Bakalovi odpustí vše jen proto, že je bohatý.

Tématem migrantů v naší zemi začíná Petr Žantovský své pravidelné ohlédnutí za tím, co zajímavého zaregistroval v uplynulém týdnu v domácích sdělovacích prostředcích. „Také Česká televize mu ve čtvrtečních Událostech věnovala jistou část tohoto zpravodajského pořadu. Informovala nás o opravdu burcujících skutečnostech, že se detenční tábor pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách v pátek otevírá, aniž je kompletně připravený. Narychlo se dokončovaly zábrany, aby se z něj nemohli migranti volně dostávat. „Chybějí sledovací kamery, je to opravdu typicky český šlendrián. Nicméně jak zřejmě politický diktát káže, tak to zařízení se v pátek pro migranty otevřelo,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Kromě toho se z veřejnoprávní televize dozvěděl, že mezi těmi, kdo budou v tomto táboře umístěni, jsou mimo jiné i lidé, kteří pocházejí z Pákistánu. „Tak jsem si položil otázku, když ji nepoložili novináři z České televize, jestli je v Pákistánu taková humanitární situace, která vyžaduje pomoc takové středoevropské země, jakou je Česká republika. Odpověděl jsem si, že neexistuje. Vždyť Pákistán je jedna ze světových velmocí, má kolem sto šedesáti milionů obyvatel. A i když vystřídal několik vojenských vlád, tak se po válce a zániku Britské Indie stal demokratickou republikou. Pákistán je dnes jaderná velmoc. Tak opravdu nevím, proč bychom měli v České republice přijmout migranty právě odtamtud. A ani Česká televize mě o tom nijak neinformovala, jakož ani ostatní diváky,“ podotýká mediální odborník.

Rozhodně nešlo od České televize o vynikající výkon veřejné služby

V rámci tohoto zpravodajského bloku veřejnoprávní televize rovněž informovala o areálu u Bělé pod Bezdězem, kde před týdnem vypukly mezi uprchlíky nepokoje. „K tomu nám ještě Česká televize řekla, že se tam také konala diskuse s místními obyvateli. Tím ale zpravodajství o té události skončilo. Ani slovo o tom, co kdo říkal, jaké bylo stanovisko vedení obce, jaké bylo stanovisko obyvatel, kdo jim případně odpovídal a na jaké otázky, zda tam byl zástupce Ministerstva vnitra nebo vlády, nic takového jsme se nedozvěděli. Místo toho přišla vzápětí o mnoho minut delší reportáž o vývoji cen benzinu a o tom, kam je nejlépe jet na dovolenou. Tak to mi přišlo, že to opravdu není vynikající výkon veřejné služby v médiích, který opět podala Česká televize,“ přiznává Petr Žantovský.

K tomuto frekventovanému tématu má sám několik vlastních postřehů a glos. „Jednak si myslím, že podle toho, co se děje kolem migrantů a jak se vláda chová k obcím, kterým je vnucuje do areálu, usuzuji, že dnešní vláda je podstatně horší než komunistická před rokem 1989. Mám k tomu nejméně několik argumentů. Komunistická vláda se sice také neptala obyvatel a obcí, když u nich rozhodla třeba o zřízení vězení. Ale pravdou je, že i když je tam umístila bez ohledu na názor místních obyvatel, tak se režim postaral alespoň o ostrahu, což se tedy ve Vyšní Lhotě nestalo. Nebylo zajištěno, že uprchlíci nebudou utíkat a nebudou provádět něco, co by mohli provádět, kdyby byli na svobodě, a z čeho mají tamní obyvatelé strach,“ vysvětluje mediální odborník.

Uprchlíci by mohli veřejně prospěšnými pracemi hradit náklady

Druhý argument této jeho teze vyplývá z důvodů, proč k nám za bývalého režimu přicházeli lidé z jiných zemí. „Když komunisté přiváželi migranty, vzpomeňme si na to, od šedesátých do osmdesátých let, nejprve Kubánce do průmyslu v šedesátých letech a potom Vietnamce v osmdesátých letech do stavebnictví, tak z toho, co říkám, je patrné, že přiváželi migranty za prací. To znamená lidi, kteří nahradili určité profese nebo byli vystaveni povinnosti pracovat. Mohli si podle toho náležitým způsobem vydělávat, ale měli také povinnosti, že se museli nějakým způsobem ve společnosti chovat, museli ctít a respektovat pravidla, o nichž mluví pan prezident, když hovoří o tom, že vítáni jsou migranti, kteří jsou ochotni akceptovat naše pravidla,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Právě toto všechno bylo v období od šedesátých až do osmdesátých let maximální měrou zajištěno. „Neříkám, že to byl ideální stav, když se přiváželi zahraniční dělníci do průmyslu, nicméně tehdejší hospodářská politika státu to tak chtěla, tak to tak realizovala. Konstatuji pouze, jak probíhalo zajištění všech vedlejších dispozic a záležitostí týkajících se pobytu zahraničních dělníků na našem území. Proto tedy kladu otázku, když už jsme tak dobří a přijímáme migranty z Pákistánu a odjinud, proč je náš dnešní režim nenutí pracovat a hradit touto prací náklady svého pobytu i akceptovat pravidla, jimiž se tato společnost řídí. Mohli by například vykonávat veřejně prospěšné práce,“ myslí si mediální odborník, že to by měli zvládnout i lidé, jejichž kvalifikace buď není žádná, nebo zcela odlišná od té, která by byla zapotřebí v běžném českém hospodářském provozu.

Pákistánci si k nám přijeli pro pomoc ve značkových botách Nike

Proto je přesvědčen, že by bylo správné tyto otázky klást a nutit naše veřejné představitele, kteří prosazují migranty, aby se k nim vyjadřovali. K tomuto tématu ho zaujalo i půlstránkové foto zadržených migrantů, které otiskla čtvrteční MF Dnes. „Podle fyziognomie bych řekl, že to byli právě lidé odněkud z toho indicko-pákistánského pomezí. Na tom snímku je hezky vidět, že tihle lidé, kteří byli odváženi od nějakého kamionu autobusem zřejmě do detenčního zařízení, mají na nohách obuv značky Nike. To jsou sportovní boty, které na českém trhu stojí v průměru kolem dvou až dvou a půl tisíc korun. Tak jestli je pákistánský migrant na tom tak špatně, že musí vyhledat pomoc České republiky a přijede si pro tu pomoc ve značkových botách Nike, tak to vyvolává otázky, na které nikdo z našich činitelů ani z médií neodpovídá,“ konstatuje Petr Žantovský.

A poukazuje ještě na jeden problém, který se velmi málo zmiňuje a podle jeho soudu je naopak třeba ho podtrhnout. „Podle našich zákonů projdou tito migranti jakousi procedurou či správním řízením a po jeho ukončení jsou zpravidla vystaveni povinnosti opustit Českou republiku. Obvykle mají na to opuštění pět dnů. A tak si kladu otázku, se kterou nepřicházejí média, co budou ti lidé pět dnů dělat na našem území, kde se budou pohybovat a čím se budou živit. A jak je zajištěno, že opravdu do pěti dnů opustí republiku, když nebudou deportováni a nebudou mít za zadkem nějakou policejní patrolu a nebudou pod úředním dohledem, ale bude to jenom na jejich libovůli?“ ptá se mediální analytik.

Vláda buď rezignuje na rizika, nebo slepě poslouchá příkazy z Bruselu

Za dost pravděpodobné proto považuje, že mnozí z těch tisíců imigrantů, kteří už dnes jsou na českém území, se na něm budou i po těch pěti dnech pohybovat, ale už zcela ilegálně. „A to do té doby, dokud je zase nějaká policejní hlídka nečapne a nespustí se tak další kolotoč jejich vyhošťování. Takže tohle jsou všechno rizika, kterých se bojí čeští občané, kteří mají v hlavě mnohem více rozumu než česká vláda. Ta totiž na tyhle aspekty buď úplně rezignuje, nebo jenom slepě poslouchá, co jí nadiktují z Bruselu. A protože česká média tyto otázky nekladou dostatečně důrazně, je třeba, abychom je místo nich v rámci této rubriky kladli alespoň my,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Jiří Hroník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Redaktor KL