Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární Rudolf Hrušínský okopíroval slavného zločince. Vypadal jako on, choval se stejně, popravit ho už ale nestihli

08.08.2015
Legendární Rudolf Hrušínský okopíroval slavného zločince. Vypadal jako on, choval se stejně, popravit ho už ale nestihli

Foto: Teraz.sk

Popisek: Rudolf Hrušínský

Sám byl originál, přesto si pro některé své postavy hledal předlohu. Jednou z těch nejslavnějších byl prvorepublikový kasař, který strávil dvě třetiny života za mřížemi a nakonec doplatil na svou lásku k něžnému pohlaví.

Hrušínský byl zkrátka Hrušínský, ani tak výrazná herecká osobnost ale rozhodně nesekala role ‚jako Baťa cvičky‘. Nad každou osobností, které měl vdechnout život, se důkladně zamýšlel a občas si hledal i vzory v reálném životě. Jednou z nich byl i kasař Josef Kořán, kterého Rudolf Hrušínský mimořádně ztvárnil v seriálu Malý pitaval z velkého města. Předlohou pro něj se stala skutečná osobnost pražské galerky, legendární kasař Josef Koudela přezdívaný Nezmar.

Rudolf Hrušínský s Jiřím Krampolem jako Josef Kořán v epizodě Kasař

Rudolf Hrušínský s Jiřím Krampolem jako Josef Kořán v epizodě Kasař

Mistr kasař se stal milionářem

Kasaři bývali šlechtou mezi kriminálníky a jejich práce měla nezaměnitelný ‘rukopis‘. Zpravidla byli tak zručnými řemeslníky, že by po nich nejeden zaměstnavatel doslova skočil a jistě by se bez problémů uživili i jako živnostníci. Noční otvírání cizích nedobytných pokladen však bylo mnohem výnosnějším zdrojem příjmů, i když pravý mistr kasař býval ve velké nevýhodě – jakmile už ho jednou policisté lapili, podle způsobu práce už poté vždycky snadno poznali, s kým mají tu čest. A tak tito šikulové zpravidla strávili velkou část života za mřížemi nebo na útěku.

Josef Koudela, přezdívaný Nezmar

Josef Koudela, přezdívaný Nezmar

Výjimkou nebyl ani prvorepublikový mistr svého řemesla Josef Koudela, který ve věznicích prožil dvě třetiny života. „Koudela byl s největší pravděpodobností předobrazem pro postavu Kořána v epizodě Kasař,“ řekl deníku Aha! Radek Galaš, vedoucí správy sbírek Muzea Policie ČR. Navíc v rozporu s kasařskými zvyklostmi miloval střelné zbraně, které měl neustále po ruce, a tak byl považován za velmi nebezpečného. Díky své zručnosti byl údajně velmi bohatý a již ve svých sedmatřiceti letech se nechal slyšet, že bude mít brzy pohromadě milionek. V Praze si dokonce pořídil výstavní vilu, kvůli své zálibě v cizích kasách si jí ale moc neužil.

Nezastavila ho ani válka

V roce 1940 byl po sedmi letech propuštěn na svobodu, rodině slíbil, že už ho „noc venku neuvidí“, a tak na další kasu vyrazil během jednoho adventního odpoledne. Při práci byl ale vyrušen, a tak prchal po střechách, jenže tenkrát byla sváteční Praha romanticky přikrytá pořádnou sněhovou přikrývkou, což se mu stalo osudným. Dostal osmnáct měsíců tvrdého žaláře, pak se ale dozvěděl o nemilé novince – justice totiž pro podobné výtržníky zavedla po propuštění tzv. preventivní vazbu. A tak prostě proboural stěnu cely a zmizel neznámo kde.

Koudela po proměně

Koudela po proměně

Nezmar sice nebyl k nalezení, zato ale jeho ‘rukopis‘ se začal vzápětí objevovat ve vykradených obchodech s potravinami. Pak se jednomu úředníkovi podařilo zjistit, že si Koudela nechal udělat plastiku obličeje a proměna byla tak dokonalá, že ho nepoznala ani vlastní manželka. Podle posbíraných informací kreslíř vytvořil jeho pravděpodobnou podobu a nakonec ho policisté přece jen dostali, právě když vycházel od jedné ze svých milenek. Sice opět po zuby ozbrojený, byl ale tak překvapen, že se ani nepokusil o útěk. Při výslechu poté přiznal stovku vloupání, i když nahlášeno jich bylo ‘pouze‘ osmdesát. „Dostal trest smrti, ale měl obrovské štěstí, že to bylo v březnu 1945. Už jej nestačili vykonat,“ dodal Galaš.

Čtěte také:

Nesměl točit, učit, ani hrát, překonal pět infarktů. Co nakonec zabilo velkého barda, Rudolfa Hrušínského staršího? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská