Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbožňovanému rebelovi stačilo k životu pivo a cigarety. Co způsobilo nezadržitelný pád a předčasnou smrt legendárního „něžného bigbíťáka“ Petra Nováka. Tajnosti slavných

24.06.2015
Zbožňovanému rebelovi stačilo k životu pivo a cigarety. Co způsobilo nezadržitelný pád a předčasnou smrt legendárního „něžného bigbíťáka“ Petra Nováka. Tajnosti slavných

Foto: youtube.com

Popisek: Alarmující zdravotní stav Petra Nováka v posledních letech by lékaři nejspíš diagnostikovali jako mentální anorexii, legendární bigbíťák si ale nedal říct

Protestoval proti všemu a všem, a lidé ho proto milovali. Svými písněmi uměl chytit za srdce, sám ale skrýval v hlubinách duše temná zákoutí, s nimiž se nedokázal vypořádat. Na svém trpkém konci pracoval plánovitě a systematicky, nakonec strhl s sebou do hlubin i zbožňovanou partnerku.

Náhrobní kámen, Klaunova zpověď, Já budu chodit po špičkách… jeho písně zlidověly a dodnes znějí u každého táboráku. Mnozí z těch mladších, kteří je nadšeně zpívají, možná ani netuší, čí hity jim tak přirostly k srdci a jak trpkou životní dráhou musel projít muž, který se stal miláčkem národa. Navenek působil jako neřízená střela, svérázný a nezvladatelný rebel, zažil raketový start a strmý vzestup až na samotný vrchol popularity. Příliš brzy však následoval pomalý a velmi bolestný pád. Plachá a křehká duše legendárního bigbíťáka, jenž působil jako tvrďák jenom navenek, nedokázala unést obrovský nápor, který s sebou do jeho života vnesly obrovské výkyvy a změny. Na takové ani nemohl nikdy být dostatečně připraven.

Petr byl rebel už od dětství

Petr byl rebel už od dětství

Všechno povinné mu bylo ukradené

Legendární Petr Novák se narodil 6. září 1945 na pražských Vinohradech, jeho rodiče se ale velmi brzy rozvedli, takže svého otce vlastně ani nepoznal. Rok 1948 nesla rodina velmi těžce, a to se odráželo v celém jeho životním postoji a nesmiřitelném odporu vůči komunistickému režimu. V šesti letech dostal od maminky piáno, na které se hrát naučil sám. Džíny do zvonu, vlasy na ramena, nekonečné série frajeřinek, přezíravé úsměšky, odpor a otevřené pohrdání k jakýmkoli konvencím ho provázely od počátku puberty, takže neustále válčil s problémy. Dokonce ho kvůli tomu vyloučili z gymnázia těsně před maturitou, tvářil se však, že je mu to jedno. „Myslím, že mu škola mohla být ukradená,“ prohlásil o něm později kamarád, vynikající textař Ivo Plicka. Žádnou školu nikdy nedokončil a neměl řádné hudební vzdělání, přesto byl mimořádný muzikant. Měl prostě dáno shůry.

Petr Novák (uprostřed) se svou první skupinou George and Beatovens

Petr Novák (uprostřed) se svou první skupinou George and Beatovens

Jak se zrodili George and Beatovens

Někdy kolem roku 1965 založil s kamarády z domu Karlem Slukou a Ivo Plickou první skupinu, hrát začínali ve sklepě. Zbožňovali Beatles, a tak ji naivně pojmenovali stejně, brzy jim však kdosi prozradil, že to nejde, a tak se zrodili George and Beatovens. Plicka psal texty, Novák muziku a v kapele hráli na sólovou kytaru Michal Burian, na baskytaru Karel Sluka a na bicí Jiří Jirásek, v té době nejmladší bubeník v Československu, protože mu ještě nebylo ani patnáct. Rozpadli se, až když Burian a Sluka museli na vojnu. Brzy natočili první nahrávku, s níž jim pomáhal zvukař Petr Sláma, který znal hudebního publicistu Jiřího Černého z Československého rozhlasu, a tak mu ji donesl. Černý tehdy moderoval populární hudební hitparádu Houpačka, a tak do ní zařadil dvě Novákovy písně – Já budu chodit po špičkách a Povídej. Ta první se okamžitě stala obrovským hitem, držela se na špici půl roku a dokonce kvůli ní museli změnit pravidla Houpačky, protože by tam zřejmě vydržela ještě hodně dlouho.

V době své největší slávy

Zbožňovaný idol v době své největší slávy

Protestoval, dělal potíže, a tak následoval trest

Přes noc byli Geoge and Beatovens slavní, ale jen díky rozhlasu, protože vůbec nekoncertovali. Poté co v září 1965 Burian se Slukou narukovali, Novák se rozhodl využít vynucené pauzy a pokusit se splnit si životní sen – stát se hercem. Přihlásil se na DAMU, jenže ho nepřijali, a tak nastoupil jako elév do kočovného divadla Maringotka. V roce 1966 mu nabídla angažmá skupina Flamengo a vrátil se k muzice. V roce 1967 znovu oživil svou kapelu a právě v této době prožíval zřejmě největší úspěch v celé své kariéře. Díky hitu Náhrobní kámen se v stal dokonce Zlatým slavíkem. Vzápětí však do jeho života zasáhly drasmastické politické události, s nimiž nesouhlasil, a svůj postoj důrazně prezentoval na veřejnosti. Invazi armád Varšavské smlouvy veřejně odmítl a na protest nazpíval skladbu Den štěstí. S Plickou se dohodli a v jejím závěru zazněla střelba a výbuchy granátů. Rozhlas ji odvysílal, desku ale už stihli mocní stáhnout z prodeje. Na Bratislavské lyře v roce 1969 vyhlásil Novák v přímém televizním přenosu po svém vystoupení minutu ticha za Jana Palacha, čímž si definitivně podepsal ortel.

Svou krásnou ženu Evu nadevše miloval, pomoct však jeden druhému nedokázali

Svou krásnou ženu Evu nadevše miloval, pomoct však jeden druhému nedokázali

Zakázali ho potichu

Dát mu oficiální dištanc se soudruzi báli, na to byl příliš populární. Všichni se ho ale báli kamkoli zvát, aby z toho neměli problémy. Jenže Petrovým snem bylo promlouvat k lidem, mluvit nahlas o trápení a problémech, které všichni prožívali, a prostor pro tuto prezentaci mu byl upřen. A tak ani není divu, že počátkem 70. let na tom byl zdravotně i psychicky velmi špatně. Prožíval první velkou profesní i soukromou krizi. Kapela se pomalu začala rozpadat, protože ji drobná vystoupení, za nimiž musela jezdit po všech koutech republiky, prostě neuživila. Pak navíc přišla v roce 1974 vážná autonehoda, při níž manažer, který řídil, přišel o nohu a chybělo jen málo, aby Novák dopadl stejně. Naštěstí lékaři v havlíčkobrodské nemocnici dokázali zázrak, takže po pár mědících už Petr zase vystupoval.

S přibývajícími roky se Petr doslova ztrácel před očima, k životu mu stačilo pivo a cigarety

S přibývajícími roky se Petr doslova ztrácel před očima, k životu mu stačilo pivo a cigarety

Sešli se dva, kteří marně hledali totéž

V roce 1984 se konečně oženil, vzal si jednu z nejkrásnějších hereček své generace Evu Jakoubkovou. Spřízněná duše, stejně plachá a utrápená jako on, však nebyla partnerkou, která by s ním dokázala v dobrém zatřást a dodat mu elán a chuť do života. Byli na tom bohužel oba stejně, a tak se v problémech, smutku a pocitech marnosti utápěli společně. A bohužel také v alkoholu. Petr měl několik velkých neřestí – byl velmi silný kuřák, rád a vytrvale popíjel a přitom téměř vůbec nejedl. Místo snídaně si dal pivo, místo oběda další, k večeři pro změnu víno. Není divu, že byl velmi hubený, kostnatý a křehký a k nějaké té zlomenině přišel velmi snadno. Jednou to byla pata, pak žebra, nakonec mu praskl kyčelní kloub, a tak dostal totální endoprotézu. Bolestí se už nikdy nezbavil.

Petrovy hity jsou legendární a jeho fanklub žije dál

Petrovy hity jsou legendární a jeho fanklub žije dál

Smrt přišla příliš brzy, ale byla milosrdná

Jeho zdravotní stav velmi zhoršovala rozsáhlá trombóza v dolních končetinách, pár týdnů před smrtí dokonce musel chodit na injekce, aby vydržel koncertovat. V úterý 19. srpna 1997 mu už od rána bylo tak mizerně, že ani nevyrazil do své oblíbené hospůdky U radnice. Celý den proležel, odpoledne usnul a už se neprobudil. Příčinou jeho smrti byl prý srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu – při svých 190 centimetrech vážil jen 60 kilogramů. V úmrtním listu, který později poskytla médiím jeho sestřenice, však je uvedeno podezření na otravu neznámou látkou.

Čtěte také:

Usiloval o ni i Miloš Kopecký, dala ale přednost muzikantské legendě. Nepochopení, láska k alkoholu a záhadná smrt zelenooké krásky Evy Jakoubkové. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská