Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dramatická změna na stará kolena. Populární filmový a televizní padouch Jan Přeučil rozprodává své sbírky na internetu. Ocitl se v bídě?

24.05.2015
Dramatická změna na stará kolena. Populární filmový a televizní padouch Jan Přeučil rozprodává své sbírky na internetu. Ocitl se v bídě?

Autor: archiv

Popisek: Na herce Jana Přeučila dolehla tíživá finanční situace, a tek se musí přestěhovat z bytu, v němž prožil více než polovinu života

Téměř v osmdesáti letech musí oblíbený herec a pedagog opustit vše, na čem mu záleželo. Některé své poklady dokonce nabízí k prodeji na internetu. Co nutí Jana Přeučila k tak radikální změně?

Populární představitel padouchů, kterého neznáme jinak než v klobouku, se odhodlal k velké životní změně, která by se mu mohla stát osudnou. Opouští luxusní byt v činžáku na pražské Vinohradské třídě, v němž prožil většinu života a kde také zemřela jeho druhá manželka, dětský idol několika generací televizních diváků Štěpánka Haničincová. Jako první o tom informoval server VIPstory.cz. Odborníci však před takovým krokem varují.

Akce kulový blesk

Přestože se Přeučilovi stěhují pouze v rámci jednoho domu, prakticky jen přes chodbu, mají před sebou velmi nelehký úkol. Každou maličkost musí vzít do rukou, zabalit, přenést a zase vybalit. Výrazně však ušetří na nájemném, takže herec na návrh přistoupil, i když prý nebyl právě rád. V bytě totiž prožil čtyřicet let, což pro něj znamená více než polovinu života. Jeho žena je na tom prý trochu lépe, protože se vlastně stěhuje do bytu, v němž kdysi žila s prvním manželem a třemi syny. Právě proto ale na ni mnohou v novém prostoru dolehnout i vzpomínky, které nebudou právě příjemné.

Vzpomínky na prodej

Některé své poklady nabízejí populární manželé dokonce k prodeji na internetu. Mimo jiné například Eva Hrušková, loutkoherečka a první česká Popelka, musí oželet svou ojedinělou sbírku flakonů od luxusních parfémů. Herec se zase odhodlal vzdát své sbírky novoročenek, mezi nimiž jsou i opravdové unikáty od významných osobností. Navíc řeší, kam uloží svoji kolekci oblíbených klobouků, bez nichž už si ho vůbec nedovedeme představit a kterých nastřádal více než šest desítek.

Byt, opředený tragédiemi

Tragický odchod Štěpánky není jedinou dramatickou událostí, která hercův dosavadní byt poznamenala. „Dokonce jsem se dozvěděl, že v tomto bytě za války bydlela osobní sekretářka K. H. Franka. Původní pan majitel byl Žid a nevrátil se z koncentračního tábora,“ prozradil pan Přeučil. Herec prý nad radikální životní změnou nesmutní, naopak ji bere jako výzvu a začátek něčeho nového. Odborníci však před takovým rozhodnutím v pozdním věku varují.

Změna může i zabíjet

„Finanční úspora, větší pohodlí… důvodů ke stěhování může být celá řada a zpočátku si ho senior sám sobě logicky zdůvodní. Následně se ale neubrání bilancování. Začne sčítat ztráty, které mu stěhování přineslo, zaútočí na něj vzpomínky a nostalgie, která jen posiluje pocit obrovské ztráty a prázdnoty,“ varuje psycholožka Martina Kovářová a dodává: „Navíc ve vyšším věku býváme již méně pružní, takže se s novou situací a podmínkami jen velmi těžko vyrovnáváme. Nezřídka se stává, že po takovém ‘přesazení‘ senior na další život rezignuje.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace