Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pražský DP si nachystal další milionový tunel, cinknutou zakázku. Kverulant mu na to přišel a lehl si do dveří. Co na to ale stát a jeho protikorupční tažení?!

13.02.2015
Pražský DP si nachystal další milionový tunel, cinknutou zakázku.  Kverulant mu na to přišel a lehl si do dveří. Co na to ale stát a jeho protikorupční tažení?!

Foto: repro

Popisek: Pražský Dopravní podnik, ilustrační foto

Pražský Dopravní podnik si v roce 2013 přichystal další tunel. Obecně prospěšné společnosti Kverulant.org se zatím daří bránit realizaci tohoto tunelu a ušetřit tak Dopravnímu podniku, respektive všem Pražanům do ledna 2015 téměř 75 milionů korun.

V únoru 2013 vznesla policie obvinění exšéfovi pražského dopravního podniku Martinu Dvořákovi. Byl obviněn z porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti se zakázkou pro firmu Cross Point, jež prodávala jízdenky. Dvořák měl firmu zvýhodnit při výběrovém řízení. Firma Cross Point získala kontrakt na prodej jízdenek v roce 2008. Do tendru se nikoliv překvapivě přihlásila jako jediná. Jízdenky předtím 15 let prodávala společnost Šoch. Dopravní podnik ale nově žádal certifikát, který firma neměla a ani ho nemohla ve lhůtě stihnout vyřídit. Cross Point pak za své služby dostával 130 milionů ročně, do té doby přitom dopravní podnik platil 30 milionů. Ale jako by toho již nebylo dost. V roce 2013 byl nachystán další vypečený tunel na rozpočet pražského Dopravního podniku (DPP). A princip tunelu byl stejný. Opět byl ve hře certifikát.

Nová vlna se starým obsahem

Začátkem léta 2013 vypsal DPP výběrové řízení na hlídání svých 26 objektů. Nešlo o žádná atomová sila vyžadující speciální bezpečnostní péči. Jednalo se o budovu ředitelství, depa a vozovny. Předmětem dodávky mělo být především postávání lidí v černých uniformách, a jejichž hlavní starostí má být, aby nikdo neukradl ani jedinou tramvaj.

Teoreticky se do výběrového řízení mohl přihlásit prakticky kdokoliv z velkých firem, které provádějí ostrahu objektů. Teoreticky se mělo rozhodovat na základě nejnižší ceny. Tak by podle Kverulantova kvalifikovaného odhadu měla pohybovat kolem 240 milionů korun bez DPH. Nikoliv kolem 400 milionů korun bez DPH, jak předpokládal DPP. Ale pouhých 240 milionů bylo na rozdělení peněz organizátorům výběrového řízení málo. A tak bylo třeba vymyslet takovou kvalifikační podmínku, která by umožnila přihlásit se jen tomu, kdo se organizátory výběrového řízení rozdělí. A tak kreativci z DPP vymysleli, že soutěžit může jen držitel přesně specifikovaného certifikátu na vysílačky. Pánové z DPP s tím přece mají bohatou praxi.

Konektel to s pražskými politiky prostě umí

Kverulant se domnívá, že šikulové z DPP to měli vymyšleno takto: Jediným držitelem certifikátu Motorola Dimetra IP, verze R 8.1 je v České republice firma Konektel. A tak se zájemci o poskytování ostrahy museli nutně spojit s firmou Konektel. Ta však odmítala každou bezpečnostní agenturu, mimo tu správnou, která je s hochy z DPP předem dohodnutá. A získat od Motoroly další certifikát nešlo ve lhůtách výběrového řízení stihnout. Ani když byl termín pro předložení nabídek prodloužen do září 2013. Klíče k výběrovému řízení a tedy klíče k penězům tak ve svých rukou držela firma Konektel. A s Konektelem se pánové s DPP dokážou dohodnout. Již to prokázali. Na konci roku 2012 Praha podepsala smlouvu na rádiový systém Tetra za 236 milionů právě s firmou Konektel. Ta bude mít rádiový systém na starosti dalších dlouhých deset let. Podle Českých Radiokomunikací byly podmínky tendru v rozporu se zákonem a výběrové řízení ušito na míru právě Konektelu. Konektel to s pražskými politiky prostě umí. A nejen s nimi. Brněnským strážníkům prodala radiokomunikační systém za víc než 80 milionů korun. Tentokrát dokonce bez výběrového řízení. Smlouvu uzavřenou v roce 2012 nyní prošetřuje Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Kverulant to zveřejnil

Zdá se však, že Kverulantovi se medializováním této kauzy dosáhnout toho, že se bezpečnostním agenturám přihlásili zahraniční držitelé požadovaného certifikátu na Motorolu. A tak se nakonec do soutěže přihlásilo více firem a možná nakonec skutečně rozhodne nejnižší cena. Kverulantovi se podařilo úspěšně nabourat konstrukci připraveného tunelu a tak ještě v lednu 2015 DPP ještě nevybral vítěze soutěže na ostrahu.

Překažením cinknutého tunelu Kverulant tak Dopravnímu podniku, respektive Pražanům ušetřil od září 2013 do ledna 2015 téměř 75 milionů korun. DPP po tu dobu zadává objednávky bezpečnostním agenturám, které vysoutěžil v minulých letech. V roce 2013 tak utratil 74,0 milionů korun a v roce 2014 74,6 milionů. Což je ročně o cca 56 milionů méně než, kdyby bylo dokončeno cinknuté výběrové řízení.

Co antimonopolní úřad?

Kverulant si myslí, že antimonopolní úřad by se měl podívat na mnohá výběrová řízení DPP a na tohle obzvlášť. A tak na ÚOHS podal podmět k šetření. Kverulant se domáhal zrušení celého výběrového řízení. ÚOHS si však jako už tolikrát rozhodl nepřidělávat práci a Kverulantovým podmětem se zabývat nebude. Kverulant si občas říká, jak zjevný by musel být chystaný tunel, aby se jím už konečně ÚHOS zabýval. Napříště bude patrně nutné předložit ÚHOSu notářsky ověřené prohlášení nejméně dvou pražských kmotrů, že se skutečně chystají něco ukrást.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace