Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Varující: Světový den diabetu odhalil další nemocné, dalšího čtvrt milionu lidí se ale v ČR neléčí!

05.12.2014
Varující: Světový den diabetu odhalil další nemocné, dalšího čtvrt milionu lidí se ale v ČR neléčí!

Foto: wired.co.uk

Popisek: Během Světového dne diabetu byli odhaleni další lidé, trpící diabetem. Podle odhadů však jenom v České republice žije zhruba čtvrt milionu nemocných, kteří o svém onemocnění nevědí. Proto bychom rozhodně neměli podceňovat preventivní zdravotní prohlídky.

Více než 382 milionů lidí trpí v současnosti diabetem neboli cukrovkou. Do roku 2035 vzroste tento počet podle odhadu odborníků až na 592 milionů! Takováto pandemie je hrozivá zejména proto, že ve většině světa zůstává nemoc neodhalená, a to až u poloviny nemocných.

V České republice se s diabetem léčí více než 840 000 lidí a každoročně přibývá až 20 000 nově registrovaných diabetiků. Nejvíc obyvatel přitom postihuje diabetes 2. typu, který má často souvislost s nezdravým životním stylem a který můžeme včasným odhalením a prevencí ovlivnit.

Akce odhalila další nemocné

Česká republika se proto jako každý rok připojila  k Světovému dni diabetu, který se i letos konal 14. listopadu. Toto datum nebylo zvoleno náhodou, upomíná na den narození Fredericka Bantinga, který stál s Charlesem Bestem u objevu inzulinu. Letošní Světový den diabetu navíc odstartoval tříletou kampaň pořádající nadace World Diabetes Foundation, zaměřenou na spojení zdravého života a diabetu. Stěžejní bude zejména téma zdravé stravy a její důležitost jak při prevenci diabetu 2. typu, tak při efektivním zvládání diabetu, umožňujícím vyhnout se komplikacím. Všechny aktivity v rámci Světového dne diabetu zastřešil slogan „Diabetes: chraňte naši budoucnost.“

Během akce si více než šest stovek lidí nechalo změřit základní hodnoty rizikových faktorů onemocnění diabetes mellitus 2. typu (krevní tlak, tělesný tuk a hodnoty BMI). Na místě bylo zájemcům k dispozici také například nutriční poradenství, prezentace zdravé výživy či možnost konzultace jídelníčku. V nedaleké poliklinice si  pak hladinu  glykémie a cholesterolu nechalo vyšetřit přes 350 lidí, z nichž u osmi, kteří doposud nebyli diagnostikováni jako diabetici, byly naměřeny glykémie nad 16 mmol/l.

Happening a pochod jako velké varování

Jednou z plánovaných aktivit, která se uskutečnila v České republice, byl  i happening před Fakultní poliklinikou VFN na Karlově náměstí v Praze a následný pochod ulicemi hlavního města Prahy, který stejně jako v dalších městech světa organizovala nadace World Diabetes Foundation za podpory společnosti Novo Nordisk. „Naše společnost se soustředí nejenom na léčbu diabetu, ale i na prevenci tohoto onemocnění. Řada projektů, které podporujeme nebo iniciujeme, napomáhá zvyšovat povědomí široké veřejnosti o problematice diabetu a především diabetu 2. typu,“ říká Daniela White, generální ředitelka společnosti Novo Nordisk ČR.

Již 11. ročník Pochodu proti diabetu mimo jiné připomněl, že i chůzí se dá účinně bojovat proti diabetu 2. typu. Pochod v Praze podpořili osobní účastí velvyslanec Dánského království v České republice Christian Hoppe a obchodní rada a regionální koordinátor pro střední Evropu an Stig Fugl Lund. Stejně jako v Praze se Pochody proti diabetu uskutečnily i v jiných městech, například v Děčíně, Písku, Třebíči, Strakonicích, Táboře či Slavkově u Brna.

Čísla, která varují

Záštitu nad akcí převzali prezident Miloš Zeman a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, jeho tváří se stal herec Pavel Kříž, který sám trpí diabetem 2. typu. Jedním z cílů letošního ročníku Světového dne diabetu bylo i získat pozornost velkého množství pacientů, kteří o svém diabetu nevědí, a tudíž nemohou být ani správně léčeni. V České republice je počet osob s dosud nediagnostikovaným diabetem odhadován na čtvrt milionu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL