Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Varující: Světový den diabetu odhalil další nemocné, dalšího čtvrt milionu lidí se ale v ČR neléčí!

05.12.2014
Varující: Světový den diabetu odhalil další nemocné, dalšího čtvrt milionu lidí se ale v ČR neléčí!

Autor: wired.co.uk

Popisek: Během Světového dne diabetu byli odhaleni další lidé, trpící diabetem. Podle odhadů však jenom v České republice žije zhruba čtvrt milionu nemocných, kteří o svém onemocnění nevědí. Proto bychom rozhodně neměli podceňovat preventivní zdravotní prohlídky.

Více než 382 milionů lidí trpí v současnosti diabetem neboli cukrovkou. Do roku 2035 vzroste tento počet podle odhadu odborníků až na 592 milionů! Takováto pandemie je hrozivá zejména proto, že ve většině světa zůstává nemoc neodhalená, a to až u poloviny nemocných.

V České republice se s diabetem léčí více než 840 000 lidí a každoročně přibývá až 20 000 nově registrovaných diabetiků. Nejvíc obyvatel přitom postihuje diabetes 2. typu, který má často souvislost s nezdravým životním stylem a který můžeme včasným odhalením a prevencí ovlivnit.

Akce odhalila další nemocné

Česká republika se proto jako každý rok připojila  k Světovému dni diabetu, který se i letos konal 14. listopadu. Toto datum nebylo zvoleno náhodou, upomíná na den narození Fredericka Bantinga, který stál s Charlesem Bestem u objevu inzulinu. Letošní Světový den diabetu navíc odstartoval tříletou kampaň pořádající nadace World Diabetes Foundation, zaměřenou na spojení zdravého života a diabetu. Stěžejní bude zejména téma zdravé stravy a její důležitost jak při prevenci diabetu 2. typu, tak při efektivním zvládání diabetu, umožňujícím vyhnout se komplikacím. Všechny aktivity v rámci Světového dne diabetu zastřešil slogan „Diabetes: chraňte naši budoucnost.“

Během akce si více než šest stovek lidí nechalo změřit základní hodnoty rizikových faktorů onemocnění diabetes mellitus 2. typu (krevní tlak, tělesný tuk a hodnoty BMI). Na místě bylo zájemcům k dispozici také například nutriční poradenství, prezentace zdravé výživy či možnost konzultace jídelníčku. V nedaleké poliklinice si  pak hladinu  glykémie a cholesterolu nechalo vyšetřit přes 350 lidí, z nichž u osmi, kteří doposud nebyli diagnostikováni jako diabetici, byly naměřeny glykémie nad 16 mmol/l.

Happening a pochod jako velké varování

Jednou z plánovaných aktivit, která se uskutečnila v České republice, byl  i happening před Fakultní poliklinikou VFN na Karlově náměstí v Praze a následný pochod ulicemi hlavního města Prahy, který stejně jako v dalších městech světa organizovala nadace World Diabetes Foundation za podpory společnosti Novo Nordisk. „Naše společnost se soustředí nejenom na léčbu diabetu, ale i na prevenci tohoto onemocnění. Řada projektů, které podporujeme nebo iniciujeme, napomáhá zvyšovat povědomí široké veřejnosti o problematice diabetu a především diabetu 2. typu,“ říká Daniela White, generální ředitelka společnosti Novo Nordisk ČR.

Již 11. ročník Pochodu proti diabetu mimo jiné připomněl, že i chůzí se dá účinně bojovat proti diabetu 2. typu. Pochod v Praze podpořili osobní účastí velvyslanec Dánského království v České republice Christian Hoppe a obchodní rada a regionální koordinátor pro střední Evropu an Stig Fugl Lund. Stejně jako v Praze se Pochody proti diabetu uskutečnily i v jiných městech, například v Děčíně, Písku, Třebíči, Strakonicích, Táboře či Slavkově u Brna.

Čísla, která varují

Záštitu nad akcí převzali prezident Miloš Zeman a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, jeho tváří se stal herec Pavel Kříž, který sám trpí diabetem 2. typu. Jedním z cílů letošního ročníku Světového dne diabetu bylo i získat pozornost velkého množství pacientů, kteří o svém diabetu nevědí, a tudíž nemohou být ani správně léčeni. V České republice je počet osob s dosud nediagnostikovaným diabetem odhadován na čtvrt milionu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace