Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Červené karty, střelba vajíčky: Hysterie kolem Zemana eskaluje. K prezidentovi se vyjádřili dva experti, co mají klid a nadhled v popisu práce

20.11.2014
Červené karty, střelba vajíčky: Hysterie kolem Zemana eskaluje. K prezidentovi se vyjádřili dva experti, co mají klid a nadhled v popisu práce

Foto: KrajskéListy.cz

Popisek: Prezident se na Albertově musel bránit útokům demonstrantů, házeli na něj i jeho doprovod vajíčka...

FOTOGALERIE Tradičně klidný a uvážlivý politolog Zdeněk Zbořil se ve své úvaze, publikované na ParlamentníchListech.cz, zaměřil na výročí 17. listopadu, které provázely protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi. Podle Zbořila by se měl Zeman zamyslet nad tím, zda někdy nemluví rychleji, než myslí, a pokud chce být prezidentem všech, jak deklaroval, měl by prý vyjít vstříc i svým odpůrcům. Politolog se vyjádřil také ke vzpomínkovému aktu v bývalém Federálním shromáždění a kritizoval Českou televizi. Ke zmíněným událostem se vyjádřila i další známá osoba, populární psychiatr Cyril Höschl…

Odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu v pondělí odpoledne na pražském Albertově provázely protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi, včetně výzvy k jeho odstoupení. Na Zemana pískaly stovky odpůrců během jeho celého projevu. Z davu na pódium létaly vejce a jiné potraviny a předměty. Zeman řekl, že se jich nebojí, jako se nebál před 25 lety, když se 17. listopadu 1989 zúčastnil demonstrace na Národní třídě.

Miloši, drž už pussynku

Na transparentech byly mimo jiné k vidění nápisy, které Zemanovi vytýkaly jeho náklonnost k Rusku či kladný vztah k alkoholu. Jiné připomínaly jeho vulgární slovník z nedávného vysílání rozhlasového pořadu Hovory z Lán. Na jednom transparentu bylo například napsáno „Miloši, drž už pussynku“.

Zeman byl na Albertově společně s prezidenty takzvané visegrádské čtyřky. Při projevech těchto prezidentů lidé nepískali a tleskali. Polský prezident Bronislaw Komorowski zde uctil památku Václava Havla a hovořil o solidaritě se zeměmi, které chtějí stejně jako středoevropské země na Západ. Zmínil Ukrajinu, Moldavsko či Gruzii. I slovenský prezident Andrej Kiska sklidil potlesk, když připomněl Ukrajinu a jejího prezidenta Petra Porošenka. Na výzvu maďarského prezidenta Jánose Ádera drželi přítomní minutu ticha za oběti komunismu.

Gaucka zasáhlo vejce

Při odhalování pamětní desky lidé na prezidenta křičeli mimo jiné „Zemane, odstup" a „Nešahej na to“. Jedno z vajec pak podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka při odhalování pamětní desky zasáhlo německého prezidenta Joachima Gaucka, ačkoliv ochranka bránila prezidenty rozevřenými deštníky. Gauck byl sice podle Ovčáčka situací otřesen, ale v programu návštěvy pokračoval. Mluvčí německého velvyslanectví však podle České televize uvedl, že Gaucka zasáhla jen skořápka, kterou téměř nepostřehl a věc vzal s humorem. Zeman se nicméně Gauckovi omluvil. Prezidenti se pak zúčastnili shromáždění na pražské právnické fakultě.

Už dopoledne se na Národní třídě sešly tisíce Zemanových odpůrců, kteří mu vystavili symbolickou červenou kartu, kterou třímali i na Albertově. Podobná akce za účasti asi 500 lidí se uskutečnila také v Brně na Malinovského náměstí. Proti kritice Zemana naopak vystoupila na pražském Klárově asi stovka lidí s hesly jako „Miloši, jsme s tebou" nebo „Hanba pražské kavárně“.

Mezinárodní ostuda

Politolog Zdeněk Zbořil považuje protesty proti Zemanovi na Albertově za mezinárodní ostudu a ParlamentnímListům.cz vysvětlil proč. „Při odhalování pamětní desky to snad mohli vydržet ti demonstrující, kteří byli Českou televizí představováni stále jako studenti, ačkoliv jsme mezi nimi viděli lidi hned několika generací, a ví Bůh, kdo tam byl za Ukrajinu a kdo tam byl z jiných států. Pan prezident Gauck tam měl vynikající projev, kterého si demonstrující vlastně nevšimli a prostřednictvím vajíček mu vzkázali, že tam ani nemusel chodit, že šlo o demonstraci proti prezidentu České republiky a že o tu pamětní desku ani moc nejde. To bylo skutečně urážlivé,“ myslí si Zbořil.

Prezident mluví rychleji, než myslí

„Ty ostatní projevy nelásky vůči prezidentu Zemanovi nepřerostly míru svobodného vyjadřování opozičních názorů, a dokonce bych řekl, že to byla ne ani červená karta, ale rozhodně žlutá karta, kterou prezidentovi jeho odpůrci vystavili. Pan prezident by se měl proto trochu zamyslet, zda někdy nemluví rychleji, než myslí. Na Právnické fakultě to při důstojné besedě se studenty vysvětlil, ale mohl volit podobný tón i při jiných příležitostech. Lidé na prezidenta republiky přeci jen kladou trochu jiné nároky než na nějakého poslance nebo senátora, či dokonce člena vlády. Pan prezident podle Ústavy reprezentuje stát navenek, čehož by si měl být každý prezident vědom,“ řekl dále Zbořil. „Přál bych Miloši Zemanovi trochu sebereflexe, aby si uvědomil, že to, jak mluví nebo jak se obléká a chová na veřejnosti, nemusí vždy konvenovat většině občanů, o kterých říkal, že je bude během svého úřadování sjednocovat,“ doplnil politolog.

Zeman ztratil podporu u většiny médií

Na dotaz, do jaké míry mohou protesty proti Zemanovi odrážet reálný postoj společnosti, reagoval Zbořil takto: „Samozřejmě to není reálný obraz, ale v politickém dění nerozhoduje vždy realita. Často rozhodují i emoce, které jsou ještě navíc podporovány vysíláním České televize, v níž jsme se už před několika dny dozvěděli, že studenti protestují proti Miloši Zemanovi v Opavě. Na první pohled to vypadalo, že proti němu protestuje celý mezinárodní svaz studentstva, anebo alespoň studenti všech vysokých škol, ale pak se ukázalo, že to byla jediná dívka, která mu položila otázku, proč nemluví v Číně o lidských právech. A pak tam byli lidé s transparentem, kteří byli prezentováni jako studenti. Možná to studenti byli, ale v každém případě šlo celkem o tři osoby, které tam proti Zemanovi protestovaly.“

Jinak ale včerejší celodenní vysílání České televize bylo podle Zbořila až na výjimky, které se týkaly Zemana, důstojné. Ocenil zejména fakt, že byla věnována pozornost i uctění památky studentů zavlečených do koncentračních táborů a památce Václava Sedláčka, který byl spolu s Janem Opletalem jednou ze dvou obětí střelby do davu při protinacistických demonstracích 28. října 1939. Piety u Hlávkovy koleje v Praze 2, kde pobýval právě student Opletal, se zúčastnil mimo jiné ministr obrany Martin Stropnický (ANO), což bylo podle Zbořila pozoruhodné. „Nemusel tam být z protokolárních důvodů, ale ukázal tím potřebu demonstrovat to, že nezapomíná na 17. listopad 1939. Tím jistě potěšil spoustu lidí, kteří se cítí být dotčeni tím, že je výhradně soustředěna pozornost na 17. listopad 1989,“ uvedl Zbořil.

Zeman u většiny médií podle Zbořila ztratil podporu. „To, co předvádí v posledních dnech například Česká televize, to je téměř frontální útok na hlavu státu a někdy mám pocit, zda si ho nepletou s panem Janukovyčem a nesnaží se vyvolat nějakou novou oranžovou nebo ukrajinskou revoluci. Ta druhá strana této mince ale je, že pan prezident si opravdu nedává pozor na to, co říká, protože podle mého názoru ne všechno, co říká, si doopravdy myslí,“ zapochyboval Zbořil.

Specifická opozice

„Prezident se někdy nechává unést svou výřečností, což mu sice pomáhá k tomu, aby získal přízeň mnoha občanů, ale ti jsou - cynicky řečeno - z hlediska politických procesů, které tady probíhají, nedůležití, protože buď půjdou jednou za čtyři roky k volbám, nebo k nim nepůjdou. Nic jiného nedokáží. Kdežto kromě těchto občanů existuje něco, co jeden kanadský politolog nazývá specifickou opozicí, kterou tvoří intelektuálové, novináři a studenti. Tato opozice rychle vzniká, ale i rychle zaniká. To je příklad studentské opozice z šedesátých let, ale také studentské opozice z roku 1989. To ale neznamená, že je tato opozice bezvýznamná,“ upozorňuje politolog. 

Prezident by si měl podle něj uvědomit, že je tu nová generace třicetiletých až pětačtyřicetiletých, kteří jsou jiného politického myšlení a kteří uznávají jiný žebříček hodnot a hlásí se k jiným ideálům než Zemanova a Zbořilova generace. „Pokud chce být prezidentem všech, měl by se snažit vyjít vstříc i těmto lidem, se kterými si nerozumí. Neměl by je provokovat klukovinami, jako jsou ty jeho pověstné žertíčky, které se hodí někam do soukromí nebo menší společnosti, ale které když vypouští prostřednictvím rozhlasu nebo televize, mohou vyvolávat jiné reakce, než jaké on předpokládá,“ podotkl.

V souvislosti se shromážděním, které se uskutečnilo na podporu Miloše Zemana na pražském Klárově a na kterém vystoupilo jen několik desítek lidí, Zbořil připomíná, že Zeman má jako socialisticky orientovaný prezident větší podporu mimo velká města, zejména mimo Prahu. „Pro ověření jeho důvěryhodnosti jsou volby a v těch zvítězil nad svými několika odpůrci,“ doplnil.

Teď se strefovat do prezidenta je poměrně snadné!

Období po sametové revoluci považuje uznávaný psychiatr a vysokoškolský profesor Cyril Höschl za nejkrásnější léta svého života, z dnešní politické situace je ale poněkud zklamaný. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovořil i o prezidentu Zemanovi.

„Teď se strefovat do prezidenta je poměrně snadné, on to svým kritikům ještě dále usnadňuje. Ale asi to není nic převratného ani objevného, protože je to součást povahy, kterou přece už pětadvacet let známe, čili jsme se ničeho nepředvídatelného nedožili. A když se podíváme na některé obličeje, kterými je obklopen, tak tomu rozumíme. Když zvážíme, že Miloš Zeman má mandát z přímé volby od většiny těch, kteří k volbě tehdy šli, tak s tím asi těžko něco naděláme. Čili když ho ten národ chce kritizovat, měl by zároveň kritizovat sebe, protože jedno vyplývá z druhého. V tomto případě bych byl zdrženlivý,“ řekl Höschl a k posledním prezidentským kauzám dodal:.

„Jestliže ve veřejném prostoru něco na prezidentovi vadí, jsou to právě tyto otázky, které si zaslouží polemiku, ale polemiku vedenou zodpovědně těmi, kteří zastávají jiné názory a kteří by se v tom mohli a měli angažovat. A zaplať pámbu za to, že tady takoví jedinci jsou. Myslím, že tady se otvírá prostor pro racionální kritiku a pro určité politické soutěžení myšlenek a nakonec i souboje o elektorát. To je jedno z témat, na kterém by podle mého názoru měli odpůrci prezidenta kapitalizovat daleko spíš než na několika vulgarismech, které mohou být projevem také pokračující devastace různými chorobami a alkoholem.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace