Lumírovy sady v novém. Praha 2 chystá jejich revitalizaci. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA
30.10.2024
Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Lumírovy sady
FOTOGALERIE Skoro dva a půl hektaru velký park s dětským hřištěm leží pod vyšehradskými hradbami nad ulicí Lumírova se dočká revitalizace. Rada městské části Praha 2 totiž rozhodla v pondělí 21. října na svém jednání o výběru dodavatele na rekonstrukci parku Lumírovy sady.
Vítězem podlimitní veřejné zakázky se stala společnost Gardenline s nabídkou 44,1 mil. korun včetně DPH. S vítěznou společností začne městská část v nejbližší době jednat o podpisu smlouvy. Předpokládané zahájení revitalizace parku bude v březnu 2025.
„Lumírovy sady jsou výjimečné už svou polohou. Nacházejí se ve svahu pod vyšehradskými hradbami a slouží tak jako jedna z přístupových cest k Národní kulturní památce Vyšehrad. I proto si zaslouží naši pozornost a péči. Pevně věřím, že revitalizace parku i modernizace místního dětského hřiště potěší nejen kolemjdoucí, ale zejména místní obyvatele,“ říká starosta Prahy 2 Jan Korseska.
Vizualizace revitalizace Lumírových sadů
Vybudování amfiteátru i obnova dosluhujícího hřiště
V rámci revitalizace dojde také k nezbytné úpravě stávajícího svahu včetně výměny dřevěných hatí udržujících svah, rekonstrukci zpevněných ploch pro pěší a výměně veřejného osvětlení a městského mobiliáře.
„V parku dojde k vybudování amfiteátru i k obnově již dosluhujícího dětského hřiště. To získá funkční a moderní herní prvky. Součástí revitalizace parku budou nejen stavební, ale i sadovnické práce. Dojde k úpravě parkové zeleně, vykácení náletů a prořezu křovin. K nové výsadbě pak budou vybrány takové druhy dřevin, které odolají i klimatickým změnám,“ přibližuje záměr radnice místostarosta Prahy 2 Jan Recman, který má v gesci oblast životního prostředí a oblast výstavby a územního rozvoje.
Víte, kdo byl Lumír?
Lumír byl slovanský pěvec vystupující v epické básni Záboj (O velikém pobití) v Rukopisu královédvorském. Ten byl společně s Rukopisem zelenohorským „objeven“ v roce 1817 Václavem Hankou. Ten chtěl těmito později známými falzifikáty doložit, že již staří Čechové dokázali v dávných dobách stvořit dílo, srovnatelné s podobnými výtvory ostatních evropských národů, především Germánů.
V básni se pěvec Lumír proslavil díky svému hudebnímu nadání. Po ukončení dívčí války odmítl zazpívat vítězným mužům oslavnou píseň a místo toho zapěl o slavném Vyšehradu, nad kterým se vznáší duše kněžny Libuše. Poté zlomil svůj nástroj a navždy opustil Vyšehrad.
Po bájném pěvci je pojmenována i vyšehradská ulice Lumírova a Lumírovy sady. Na travnaté ploše za kostelem sv. Petra a Pavla na Vyšehradě stojí i sousoší Lumír a Píseň, které spolu s dalšími monumentálními sousošími inspirovanými Rukopisy (Přemysl a Libuše, Ctirad a Šárka, Slavoj a Záboj) vytvořil původně pro Palackého most sochař Josef Václav Myslbek.
|
Vložil: Markéta Vančová