Z historie Vinobraní na vinohradské Grébovce
Vinobraní na Grébovce v režii radnice Prahy 2 se poprvé konalo v roce 2007, přičemž každý rok je tato akce uspořádána v jiném duchu a pod jiným heslem. Tradičně v termínu mezi svátky sv. Ludmily a sv. Václava. V pátek je zahajováno na náměstí Míru, v sobotu pak probíhá hlavní program v Havlíčkových sadech (Grébovce).
Historie vinohradu v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, a také vinobraní, je však daleko starší. Prastaré vinohrady zde, na Viničních horách, vznikaly již ve 13. století, poté byly zakládány díky nařízení Karla IV. od roku 1358 cíleně a s daným řádem. Vinice se pak na přelomu 18. a 19. století proměňovaly v zahrady, sady, pole a také veřejné parky.
Doložená historie vinice v Grébovce sahá do 14. století, kdy ji vlastnil opat Jaroslav. Od něj ji koupil staroměstský měšťan Albert Štuk. Druhá vinice i s potokem Botičem a jeho břehem patřila na počátku 15. století německým křižovníkům od kostela sv. Benedikta na Starém Městě, kteří ji roku 1409 prodali Petru Meziříčskému. Právě na ní byla postavena vila Moritze Gröbeho.
Současná podoba vinice v terénním zlomu pod vilou je z konce 19. století. Po roce 1926 zde bylo vysázeno 4000 sazenic révy, v roce 1935 dalších 2000 sazenic. V roce 1964 byly celé sady, včetně vinohradu, přestože byly poničené a chátraly, prohlášeny za nemovitou kulturní památku.
V roce 1992 se vinice v Havlíčkových sadech, tedy v Grébovce, dostala do péče městské části Praha 2 a od té doby zažívá svou obnovu. Nejprve se o ni staral vinohradník a odborník Antonín Tureček, v současnosti je v péči skvělých vinohradníků, pánů Pavla Bulánka a Zdeňka Mňuka, a ve správě dcery A. Turečka, paní Ivety Bulánkové. První novodobá sklizeň se v Grébovce uskutečnila v roce 1997. V současné době má vinice plochu přes 1,5 hektaru a roste tu 12 000 keřů révy. Pracuje se zde ručně bez pomoci techniky. Pěstuje se Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulanda šedá a modrá, Dornfelder a Neronet a novošlechtěné odrůdy jako Hibernal a Souvignier gris. Po vybudování sklepa v roce 2009 se víno zpracovává v jeho prostorách. Od té doby bylo již mnohokrát oceněno v celostátních soutěžích.
Původní vinobraní se v Havlíčkových sadech konala v devadesátých letech 20. století, a to ještě za spolupořadatelství městské části Praha 2 a Praha 3. Z jedné městské části na druhou procházela družina svatého Václava. Vinobraní zahajovali starostové obou radnic trháním hroznů v Grébovce. První vinobraní bylo uspořádáno roku 1997. V roce 1999 bylo pojmenováno Vinohradské vinobraní – Středověké slavnosti vína aneb Veselí a dobrá nálada. Tehdy za zvuků fanfár zahájil slavnost Bakchus, bůh vína a radovánek, který pak jel v čele průvodu z náměstí Míru na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Od roku 2007 se pravidelně koná „nové“ proslulé Vinobraní na Grébovce, které pořádá pouze městská část Praha 2. Pod tímto názvem se také dostalo do povědomí Pražanů. Vinobraní se koná vždy v září mezi svátkem sv. Ludmily a sv. Václava. Tradičně začíná na náměstí Míru v pátek ve 14 hodin a pokračuje v sobotu v prostoru celých Havlíčkových sadů. Vstup je vždy zdarma. Hraje zde cimbálovka a další kapely z různých koutů naší republiky, občas hostují muzikanti ze Slovenska, v sobotu večer bývá slavnost zakončena velkým koncertem současných zpěváků, jednou se konal ohňostroj.
Vinobraní je vždy uspořádáno v duchu nějakého tématu či výročí. Například v roce 2011 to byly „Antické bakchanálie“, v září 2013 se konalo v duchu „Starých pověstí českých“, v roce 2015 to bylo téma „Ty naše vinohrady pražské“, roku 2017 zněl slogan „Dotyky první republiky“, v roce 2018 „Oslava 100 let vzniku Československa“ a v roce 2019 „Roztančená Dvojka".
|