Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Více než 50 tisíc litrů burčáku a 25 tisíc litrů vína. Vinobraní na Grébovce opět lámalo rekordy. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

27.09.2024
Více než 50 tisíc litrů burčáku a 25 tisíc litrů vína. Vinobraní na Grébovce opět lámalo rekordy. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z letošního Vinobraní na Grébovce

FOTOGALERIE: Vinobraní na Grébovce si za svou mnohaletou existenci získalo pověst jedné z největších událostí podzimní Prahy. Letos se konalo v pátek 20. a v sobotu 21. září na již tradičních místech, na náměstí Míru a v Havlíčkových sadech.

Dvoudenní svátek vína přilákal již tradičně řadu milovníků dobrého jídla, pití a dobré zábavy.

„Každý rok se snažíme přijít s něčím novým. Loňské vinobraní bylo ve znamení filmu, to letošní je pro změnu na vlnách hudby. Na své si přijdou jak milovníci klasické hudby a cimbálové muziky, tak i fanoušci popu a rocku. Ani letos však nechybí oblíbené hledání dřevěných žetonů na Grébovce. Těch jsme s předstihem rozházeli v parku několik desítek. Každý, kdo žeton najde a odevzdá ho v sobotu 21. září u stánku naší městské části, dostane dvojku burčáku zdarma,“ řekl starosta Prahy 2 Jan Korseska na tiskové konferenci 17. září pořádané k představení programu Vinobraní na Grébovce pár dní před konáním akce.

 

Vedení městské části slavnostně zahajuje Vinobraní na Grébovce.

Návštěvníky čekala v pátek a v sobotu ochutnávka bílého i červeného burčáku a tichých vín z českých a moravských vinic, a nechyběly ani rozmanité gastronomické lahůdky. K vidění byly i ukázky tradičních lidových řemesel a samozřejmostí byla i pestrá nabídka doprovodného programu pro děti i dospělé. 

Vinobraní na Grébovce je akcí pro celou rodinu, takže se nezapomíná ani na ty nejmenší návštěvníky. Pro ty byl připraven v dolní části parku speciální program včetně loutkového divadla, diskotéky, tvůrčích dílen a malování na obličej.

Zlatým hřebem programu pak bylo sobotní vystoupení Janka Ledeckého a Báry Basikové. Vinobraní také trhalo rekordy, což dokazují samotná čísla. Do Grébovky dorazilo více než 50 tisíc návštěvníků a na stáncích se „vytočilo“ více než 50 tisíc litrů burčáku a 25 tisíc litrů tichého vína. Vinobraní na Grébovce tak opět ukázalo, že tradice pražských vinic, jak ji založil ve středověku Karel IV., je dodnes živá.

 

Z historie Vinobraní na vinohradské Grébovce

Vinobraní na Grébovce v režii radnice Prahy 2 se poprvé konalo v roce 2007, přičemž každý rok je tato akce uspořádána v jiném duchu a pod jiným heslem. Tradičně v termínu mezi svátky sv. Ludmily a sv. Václava. V pátek je zahajováno na náměstí Míru, v sobotu pak probíhá hlavní program v Havlíčkových sadech (Grébovce). 

Historie vinohradu v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, a také vinobraní, je však daleko starší. Prastaré vinohrady zde, na Viničních horách, vznikaly již ve 13. století, poté byly zakládány díky nařízení Karla IV. od roku 1358 cíleně a s daným řádem. Vinice se pak na přelomu 18. a 19. století proměňovaly v zahrady, sady, pole a také veřejné parky.

Doložená historie vinice v Grébovce sahá do 14. století, kdy ji vlastnil opat Jaroslav. Od něj ji koupil staroměstský měšťan Albert Štuk. Druhá vinice i s potokem Botičem a jeho břehem patřila na počátku 15. století německým křižovníkům od kostela sv. Benedikta na Starém Městě, kteří ji roku 1409 prodali Petru Meziříčskému. Právě na ní byla postavena vila Moritze Gröbeho.

Současná podoba vinice v terénním zlomu pod vilou je z konce 19. století. Po roce 1926 zde bylo vysázeno 4000 sazenic révy, v roce 1935 dalších 2000 sazenic. V roce 1964 byly celé sady, včetně vinohradu, přestože byly poničené a chátraly, prohlášeny za nemovitou kulturní památku.

V roce 1992 se vinice v Havlíčkových sadech, tedy v Grébovce, dostala do péče městské části Praha 2 a od té doby zažívá svou obnovu. Nejprve se o ni staral vinohradník a odborník Antonín Tureček, v současnosti je v péči skvělých vinohradníků, pánů Pavla Bulánka a Zdeňka Mňuka, a ve správě dcery A. Turečka, paní Ivety Bulánkové. První novodobá sklizeň se v Grébovce uskutečnila v roce 1997. V současné době má vinice plochu přes 1,5 hektaru a roste tu 12 000 keřů révy. Pracuje se zde ručně bez pomoci techniky. Pěstuje se Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulanda šedá a modrá, Dornfelder a Neronet a novošlechtěné odrůdy jako Hibernal a Souvignier gris. Po vybudování sklepa v roce 2009 se víno zpracovává v jeho prostorách. Od té doby bylo již mnohokrát oceněno v celostátních soutěžích.

Původní vinobraní se v Havlíčkových sadech konala v devadesátých letech 20. století, a to ještě za spolupořadatelství městské části Praha 2 a Praha 3. Z jedné městské části na druhou procházela družina svatého Václava. Vinobraní zahajovali starostové obou radnic trháním hroznů v Grébovce. První vinobraní bylo uspořádáno roku 1997. V roce 1999 bylo pojmenováno Vinohradské vinobraní – Středověké slavnosti vína aneb Veselí a dobrá nálada. Tehdy za zvuků fanfár zahájil slavnost Bakchus, bůh vína a radovánek, který pak jel v čele průvodu z náměstí Míru na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Od roku 2007 se pravidelně koná „nové“ proslulé Vinobraní na Grébovce, které pořádá pouze městská část Praha 2. Pod tímto názvem se také dostalo do povědomí Pražanů. Vinobraní se koná vždy v září mezi svátkem sv. Ludmily a sv. Václava. Tradičně začíná na náměstí Míru v pátek ve 14 hodin a pokračuje v sobotu v prostoru celých Havlíčkových sadů. Vstup je vždy zdarma. Hraje zde cimbálovka a další kapely z různých koutů naší republiky, občas hostují muzikanti ze Slovenska, v sobotu večer bývá slavnost zakončena velkým koncertem současných zpěváků, jednou se konal ohňostroj.

Vinobraní je vždy uspořádáno v duchu nějakého tématu či výročí. Například v roce 2011 to byly „Antické bakchanálie“, v září 2013 se konalo v duchu „Starých pověstí českých“, v roce 2015 to bylo téma „Ty naše vinohrady pražské“, roku 2017 zněl slogan „Dotyky první republiky“, v roce 2018 „Oslava 100 let vzniku Československa“ a v roce 2019 „Roztančená Dvojka".

Vložil: Markéta Vančová