Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cyklus adventních koncertů završí MLP Komorní orchestr s Markétou Stivínovou a Roxanou Hädlerovou. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

10.12.2023
Cyklus adventních koncertů završí MLP Komorní orchestr s Markétou Stivínovou a Roxanou Hädlerovou. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: MLP Komorní orchestr (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: MLP Komorní orchestr se sólistkou Markétou Stivínovou

Krásnou hudbou v neméně krásném prostředí slaví městská část Praha 2 adventní období. I letos stejně jako v předchozích letech pořádá Cyklus adventních koncertů v kostelích Prahy 2, o tomto adventu zatím zavedla posluchače do pravoslavného chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské a kostela svatého Jana Nepomuckého na Skalce. Ten poslední se koná ve čtvrtek 21. prosince v kostele svatého Ignáce z Loyoly na Karlově náměstí.

Hudba velikánů jako je Johann Sebastian Bach, Mozart, Vivaldi a Händel zazní v barokním kostele ze 17. století. Kostel svatého Ignáce v Praze stojí na Karlově náměstí na Novém Městě. Nachází se na rohu Karlova náměstí a Ječné ulice v Praze. Koncert začíná ve čtvrtek 21. prosince v 19:30 a zahraje MLP Komorní orchestr, Markéta Stivínová na flétnu a Roxana Hädlerová na harfu. Vstupné je stejně jako na předchozích dvou koncertech dobrovolné.

 

Program:

  • Marc-Antoine Charpentier: Preludium z Te Deum
  • Johann Sebastian Bach: Air ze Suity D dur pro smyčcový orchestr
  • Johann Sebastian Bach: 1. věta z Koncertu d moll pro flétnu a housle
  • Georg Friedrich Händel: Árie "Ombra mai fu" v provedení smyčců
  • Georg Friedrich Händel: Koncert pro harfu a smyčcový orchestr
  • Henry Purcell: Rondo ze Suity Abdelazer
  • Antonio Vivaldi: Koncert pro flétnu a smyčcový orchestr
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Rondo z Divertimenta F dur pro smyčce
  • Wolfgang Amadeus Mozart: 2. věta z Koncertu pro flétnu a harfu

 

Hudebníci

MLP Komorní orchestr udiví svým nevšedním názvem. Zkratka znamená Muzika, Láska, Přátelství a vyjadřuje okolnosti vzniku i dalšího působení ansámblu. V roce 2003 oslovil kontrabasista Jiří Pellant k muzicírování na Šumavě několik svých hudebních přátel, kteří se zde v této době zdržovali. Společné sdílení hudebních radostí vedlo k založení orchestru pod názvem Pellant Colegium, později Musica Lucis Praga. Od roku 2019 přijali členové orchestru výše uvedený název MLP, který znamená přátelská setkávání s láskou k hudbě.

V orchestru hrají členové našich předních symfonických těles, České filharmonie a Symfonického orchestru Českého rozhlasu, stejně jako řada hráčů renomovaných komorních sdružení. Orchestr je každé léto velmi aktivně činný v kolébce svého vzniku - na Šumavě, má však za sebou i nespočet důležitých koncertů po celé České republice, například v pravidelné spolupráci s houslistou Václavem Hudečkem.

Markéta Stivínová jako dcera flétnisty, multiinstrumentalisty, skladatele Jiřího Stivína, a sestra dalších sourozenců věnujících se hudbě, vyrůstala v mimořádně hudebním prostředí.

Studovala hru na flétnu na pražské konzervatoři ve třídě Jana Hecla (1985-1991), pokračovala na pedagogické fakultě University Karlovy (1991-993) v oboru hudební výchova a sbormistrovství, studia uzavřela opět hrou na flétnu u Jiřího Válka na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze (1993-1997). Je sólistkou souboru Collegium Quodlibet Jiřího Stivína, orchestru Art n Romana Z. Nováka a komorního dua April. S duem April koncertuje doma i v zahraničí (Anglie, Belgie, Německo, Rakousko, Turecko). Věnuje se převážně komorní hudbě. Již od dob studií na konzervatoři se aktivně věnuje výuce hry na flétnu jako učitelka na hudebních školách a v posledních letech vyučuje také soukromě. Pravidelně spolupořádá hudebně improvizační kurzy ve Všenorech u Prahy v centru Cap-Art.

Roxana Hädler (na snímku níže z jejích oficiálních webových stránek), dcera zpěvačky Zuzany Stirské, začala harfu studovat v devíti letech na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy u Hany Müllerové a později u Kateřiny Englichové. Po ukončení čtvrtého ročníku gymnázia přestoupila na Pražskou konzervatoř a posléze byla přijata na Akademii múzických umění v Praze, kde pod vedením první harfistky České filharmonie Jany Bouškové získala magisterský titul.

V roce 2014 získala Roxana druhé místo na mezinárodní soutěži v německém Sandstedtu a v letech 2015 a 2017 zvítězila dvakrát po sobě na mezinárodní harfové soutěži prof. Karla Patrase. Úspěšně se také zúčastnila interpretační soutěže Talentinum Zlín a Showcase 2022, kde byla vybrána, aby se předvedla jako sólistka na festivalu Dvořákova Praha pod taktovkou Radka Baboráka. V roce 2020 vyhrála konkurz do Akademie České filharmonie, v září téhož roku získala místo 1. harfistky Filharmonie Hradec Králové a v roce 2022 vyhrála konkurz do Akademie Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Spolupracuje s mnohými českými i zahraničními orchestry jako např. s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia, Baborák Ensemble, Junge Sinfonie Berlin, Filharmonií Hradec Králové, Filharmonií Bohuslava Martinů, Českým národním symfonickým orchestrem, Epoque orchestra a mnoho dalších. Kromě orchestrální se Roxana věnuje také sólové hře.

 

Místo koncertu

Kostel sv. Ignáce v Praze 2 je raně barokní stavba s bohatě zdobeným průčelím a věží a leží na území farnosti sv. Štěpána, jenž je součástí Arcidiecéze pražské.

Budování kostela sv. Ignáce na Novém Městě v Praze začalo roku 1665. Autorem projektu a stavitelem byl Carlo Lurago. Do Prahy ho pozvali kněží Tovaryšstva Ježíšova (jezuité), kteří tu měli – a dodnes mají – svůj dům. V roce 1634 se jim podařilo získat pozemky díky štědrosti hraběnky Marie Maxmiliány ze Šternberku (vdově po nejvyšším pražském purkrabí Adamovi ze Šternberku), která jim darovala obrovskou sumu 44 000 zlatých a roční rentu 9 000 zlatých. 

Obvodové zdivo bylo dokončeno v roce 1670, klenby roku 1671. Tehdy už stavbu vedl novoměstský stavitel Martin Reiner (dědeček slavného malíře Václava V. Reinera). V dalších letech byl kostel vybavován a vyzdobován. 

Datum dokončení kostela roku 1671 je uvedeno ve štítu průčelí kostela spolu s latinským textem „K větší slávě Boha a sv. Ignáce zbudovala zbožnost“. 

Chrám byl vysvěcen 31. 7. 1678 pražským arcibiskupem Janem Bedřichem z Valdštejna. Poté ještě pokračovaly práce na vnitřní štukové výzdobě.

Architektura kostela sv. Ignáce představuje dovršení raně barokního slohu v Čechách. Je zachována takřka v původním stavu. Vnitřní výzdoba se však proměňovala. Převážná část dnešního vybavení pochází z 2. poloviny 18. století.

Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 sloužil kostel jako farní, teprve roku 1866 byl (jako jediný v Praze) vrácen jezuitům (k české nelibosti), kteří jej opravili. Roku 1950 byli jezuité komunistickou justicí internováni a na svá působiště se mohli vrátit teprve roku 1991.

Zdroj foto: MČ Praha 2

Vložil: Markéta Vančová