Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvojka filmová 2023. Cyklus filmů letos představuje osobnosti Prahy 2. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

30.09.2023
Dvojka filmová 2023. Cyklus filmů letos představuje osobnosti Prahy 2. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: Kino Mat

Popisek: Promítací sál v Kině Mat

Druhý ročník nového podzimního cyklu Dvojka filmová, v jehož rámci je každý měsíc v Kině Mat věnován vždy jeden večer filmovým osobnostem, které žily v Praze 2, odstartoval 11. září film Báječní muži s klikou. Zájemci se dále můžou těšit na letošní novinku o Františku Krieglovi Muž, který stál v cestě či na film, ke kterému složil hudbu čestný občan Prahy 2 Jan Klusák, nebo na vítězný film festivalu Jihlava 2022 KaprKód.

Letošní cyklus zahájil film Jiřího Menzela Báječní muži s klikou (1978) o počátcích naší kinematografie a prvním českém filmaři Janu Kříženeckém, jehož si zahrál sám Jiří Menzel. Kříženecký bydlel v Sokolské ulici 34, kde vyvolával své první filmy. Pořizoval také snímky mizející Prahy, včetně asanovaného Podskalí. Současný Archiv hl. města Prahy má přes 4 tisíce jeho fotografií. Projekci předcházelo setkání s tvůrci – dorazili pomocná režisérka Hana Hanušová, herec Petr Bruckner, za režiséra Menzela přijala pozvání Olga Menzelová.

 

Báječní muži s klikou

Děj půvabného retro filmu Jiřího Menzela je situován do doby dávno před vznikem barrandovských ateliérů a je poklonou dnešních tvůrců jejich předchůdcům, někdejším průkopníkům filmařského kumštu. Scenáristé Oldřich Vlček a Jiří Menzel se nesnažili zastírat, že jejich příběh je sice fabulován s licencí umělecké nadsázky, že se však zná ke svému konkrétnímu historickému předobrazu. V roli kouzelníka pana Pasparta, kterou ztvárňuje Rudolf Hrušínský, není tedy těžké odhalit inspiraci osudem eskamotéra a kouzelníka Dismase Šlambora, kterému byla na jeho umělecké jméno Viktor Ponrepo vystavena kinematografická licence na první pražské stálé kino, otevřené 15. září 1907 v domě u Modré štiky v Karlově ulici. I Vladimír Menšík, Jiří Menzel a další hrají ve filmu postavy, které se znají ke svému historickému vzoru – prvnímu českému filmovému herci, kabaretiéru Josefu Švábovi-Malostranskému, režiséru a kameramanovi našich prvních filmových snímků Janu Kříženeckému a mnoha jiným z těch, kteří na přelomu 19. a 20. století propadli vábení sirén kinematografu. Historici spočítali, že mezi lety 1896–1898 bylo v Čechách vydáno dvacet kinematografických licencí, z toho tři čtvrtiny domácím provozovatelům. Koncem roku 1909 měla Praha už 6 stálých kin, o rok později pak už třikrát tolik. Svá kina měly už i Brno, Bratislava, Košice a další města. Když v červnu 1912 vznikal Spolek českých majitelů kinematografů v Království českém, byl provoz kin regulován už i množstvím úředních vyhlášek, cenzurních předpisů a dalších omezení. A tak film o báječných mužích s klikou není jen nostalgickou vzpomínkou, ale také holdem všem, kteří v časech pionýrských i později prošlapávali našemu filmovému umění cesty.

Zdroj: Česká televize

 

Říjnová projekce Muž, který stál v cestě (2023) je věnovaná Františku Krieglovi, lékaři a politikovi, který byl členem československé politické delegace unesené do Moskvy v srpnu 1968. Historické drama režiséra Petra Nikolaeva mělo v letošním roce premiéru a soustředí se právě na nejvyhrocenější období Krieglova života. Pozdější signatář Charty 77 žil dlouhá léta v Praze 2 ve Škrétově ulici, ve filmu jej ztvárnil Tomáš Töpfer.

 

Muž, který stál v cestě

Strhující příběh lékaře a politika Františka Kriegla zachycuje dramatické události 21. srpna 1968, kdy byl v noci společně s čelními představiteli KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Josef Smrkovský, Josef Špaček, Bohumil Šimon) zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se v zajetí i pod hrozbou likvidace postavil Leonidu Iljiči Brežněvovi a nepodepsal Moskevský protokol, dokument, jenž znamenal souhlas s okupací Československa. Filmové drama v hlavní roli s Tomášem Töpferem odhaluje zrůdnost komunistického režimu se zaměřením na hrdinu Pražského jara a nejvyhrocenější úsek jeho života i novodobých dějin Československa.

Zdroj: Bio Illusion

 

Na listopad jsme vybrali film Každý den odvahu (1964), k němuž složil filmovou hudbu skladatel Jan Klusák. S jeho tvorbou jste se mohli setkat u mnoha filmů české nové vlny 60. let, ale ta nejznámější zní v seriálu Nemocnice na kraji města. V roce 2022 obdržel Jan Klusák titul čestný občan Prahy 2. Film natočil Evald Schorm, který rovněž žil v Praze 2. Moderátorem večera bude Vlastimil Venclík a na podium přizve Jana Klusáka a představitele hlavní role Jana Kačera.

 

Každý den odvahu

Existenciální studie mladého dělníka, který našel smysl života v politické angažovanosti a po kritice kultu osobnosti hledá východisko z těžké morální krize, vypovídá o roztrpčenosti generace „podvedené historií“. Schormův debut byl intenzivní provokací k zamyšlení se nad morální zkažeností doby (po osobních výhradách prezidenta Novotného se film dostal do kin s ročním zpožděním, cena kritiky, jež mu byla poté udělena, byla na příkaz oficiálních míst utajena, nesměla být publikována a film byl odstaven). Evald Schorm hned svou prvotinou rozbouřil veřejné mínění. Poprvé se s takovou otevřeností někdo dotkl hroutících se ideálů. Hrdinou je mladý dělník Jarda (Jan Kačer), někdejší svazácký funkcionář, který si zvykl na schematické, černobílé uvažování, jedině v práci viděl smysl svého života. Zastihujeme jej však v situaci, kdy přestává rozumět dění kolem sebe, nechápe, proč jeho víra a nadšenectví se stává předmětem nepochopení a výsměchu. Nechápe, že kolem něho se změnil svět, zatímco on ustrnul v dávno překonaných frázích. Stále by chtěl jít příkladem, avšak svými snahami provokuje, zůstává nepochopen i svými nejbližšími, na holičkách jej nechávají i někdejší spolustraníci, kteří si z něho udělali výstavní praporek svých úspěchů. Schorm se však dívá nestranně. Shledává, jak „švejkování" a ležérnost se stávají bezděkým životním stylem, jak opovržlivě projevovaný nesouhlas se zprofanovanými metodami vůbec nemusí vést k hodnotnější nápravě.

Zdroj: NFA

 

A před Vánoci máme sólokapra – vítězný film festivalu Jihlava 2022 s tajemným názvem KaprKód. Režisérka Lucie Králová objevuje rozporuplný příběh skladatele, experimentátora a prominentního komunisty Jana Kapra (1914–88), který dlouhá léta žil v Čerchovské ulici u Riegrových sadů. V 50. letech se proslavil propagandistickou hudbou, za níž byl oceněn dokonce Stalinovou cenou; tu však v srpnu 1968 v reakci na ruskou invazi vrátil. Kapr průběžně natáčel svůj život na 8mm filmy, které ožívají v hravé rekonstrukci jeho života. Projekci doprovodí beseda s tvůrci.

 

KaprKód

Dokumentární opera KaprKód objevuje rozporuplný příběh progresivního skladatele, experimentátora a prominentního komunisty Jana Kapra (1914–1988), který byl téměř vymazán z oficiální paměti. V 50. letech se natolik proslavil propagandistickou hudbou, že byl oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání tehdejšího východního bloku, Stalinovou cenou. Tu však v srpnu 1968 v reakci na ruskou invazi vrátil. Následoval doživotní zákaz uvádění jeho děl. Kapr v té době průběžně natáčel svůj život i svérázné hrané scénky na 8mm filmy. Tyto dosud nikdy nezveřejněné materiály ožívají v hravé rekonstrukci života po smrti, v níž se protíná paměť filmu, doby i Kaprovy hudby s příběhem nabývajícím mytologických rozměrů. 

Zdroj: Pilot Film

 

Cyklus probíhá v kině MAT, Karlovo náměstí 19, vstupenky lze získat zdarma přes aplikaci GoOut ZDE.

Vložil: Markéta Vančová