Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

16. ročník Vinobraní na Grébovce 2023 bude ve znamení filmu. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

20.09.2023
16. ročník Vinobraní na Grébovce 2023 bude ve znamení filmu. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Kdo ještě neochutnal letošní burčáček, bude mít ideální příležitost.

Vinobraní na Grébovce si za svou dlouholetou existenci získalo pověst jedné z největších událostí podzimní Prahy. Letošní ročník nebude jistě výjimkou. Oslavy vína proběhnou 22. a 23. září na již tradičních místech, tj. v pátek na náměstí Míru a v sobotu v Havlíčkových sadech (tzv. Grébovce). Dramaturgie letošního ročníku nabídne propojení tradic vinohradnictví a tradic filmových, a to v přímé souvislosti s Prahou 2, neboť vůbec první filmové ateliéry se nacházely právě na Královských Vinohradech.

Návštěvníky čeká kromě ochutnávky vín opět bohatý doprovodný program. Sobotní Vinobraní v Grébovce odstartuje venkovní projekce filmu „Na střeše“ režiséra Jiřího Mádla, který se natáčel právě v Praze 2. Po hudební stránce se lze těšit na kapely Elton John – revival, „The Stream“ cover band Martina Ševčíka, Golden Big Band Prague Petra Soviče s (nejen) filmovou hudbou. Zlatým hřebem letošního ročníku je sobotní vystoupení Michala Hrůzy s kapelou Hrůzy.

Kromě několika hudebních koncertů a nabídky desítek stánků s víny, burčákem, destiláty, gastronomickými specialitami a rukodělnými výrobky zpestří letošní Vinobraní na Grébovce i různá vystoupení určená jak pro děti, tak dospělé (workshopy, kreativní dílny apod.). Budou probíhat po oba dny na všech pódiích.

 

Snímek z minulého ročníku

„Každý ročník vinobraní má jiné tematické zaměření, ani to letošní proto nebude výjimkou. Není žádným tajemstvím, že Dvojka svým kulturně historickým bohatstvím a krásnými parky láká nejednoho filmaře. Vedle filmových snímků jsou scenérie parků využívány také jako divadelní kulisy či amfiteátry. Například Grotta v Havlíčkových sadech opakovaně diváky láká na letní představení. Kultura pod širým nebem se vrací i do Riegrových sadů, kde po letech ožívá zrekonstruovaný amfiteátr. Tam se letos odehrál vzpomínkový literární večer na počest bratří Čapků. Výběr motta letošního vinobraní Filmová Dvojka se tak přímo sám nabízel a naše vinobraní proto není pouhým festivalem vína a jídla, ale také kulturní a společenskou akcí, kde si z doprovodného programu vybere opravdu každý,“ říká starosta Prahy 2 Jan Korseska, který letošní vinobraní v pátek na náměstí Míru oficiálně zahájí.

 

Loňská premiéra hledání dřevěných žetonů s logem Vinobraní se u široké veřejnosti shledala s velkým úspěchem, proto jsme si hru na letošní ročník Vinobraní připravili opět. Každý, kdo žeton najde a odevzdá ho v sobotu 23. 9. během Vinobraní na Grébovce u stánku městské části Praha 2, dostane dvojku burčáku zdarma.

A jak na hledání žetonů?

  • Žetony jsou umístěny jen v místech veřejnosti přístupných.
  • Žetony nejsou ukryté na nedostupných místech, ani ve výškách. (Jsou skryty na místech od 0 do 170 cm od chodníků a cestiček!)
  • Prosíme, dbejte při hledání opatrnosti a nestrkejte ruce do otvorů a děr, kam nevidíte.
  • Nelezte na stromy, keře, skalky a zídky… dívejte se kolem sebe (všechny budou okem viditelné).
  • Hledejte očima (nic nerozebírejte, neotevírejte, nelámejte a netrhejte)

 

Vinobraní na Grébovce si návštěvníci zvykli prožívat jako celodenní piknik s posezením na trávě a se sklenkou dobrého vína či burčáku, třeba právě z místní historické vinice. Tu bohužel v polovině srpna zasáhlo krupobití a následně poškodilo cca 60 % hroznů včetně listové plochy, ale naštěstí následovalo horké a suché počasí. Sklizeno bude o cca 40 % méně hroznů oproti minulému roku. Přesto se můžete těšit na 39 vinařských stánků s burčákem a tichými víny. Představí se jak tradiční česká, tak i moravská vinařství, a chybět nebudou ani vinařství menší nebo rodinná.

Vinobraní je však také oslavou dobrého jídla. Nemohou tak chybět gastronomické speciality z různých koutů světa či delikatesy pro návštěvníky s bezlaktózovou či bezlepkovou dietou.

 

Snímek z minulého ročníku

Máme přichystáno 31 stánků s občerstvením různého druhu, například francouzské delikatesy (olivy, lanýže, marmelády...), belgické hranolky, medovinu, řemeslné likéry, pečené ryby, kachní speciality, maďarské langoše a již tradičně valašský frgál, a to i ve formě bezlepkové. Ze sladkostí bude možné ochutnat domácí sekaný med, marcipánové rolády a makronky, sladké oříšky, letos nově i ovoce v čokoládě. Ke sladkému určitě přijde vhod káva a kávové nápoje.

Již tradičně nebude chybět ani Hustopečská mandlovka a speciality z mandlí, bramborové placky na peci, letos nově i bramborové lívance na peci, a samozřejmě i různé druhy sýrů, které k vínu neodmyslitelně patří. Pokud by někomu přišly vhod i jiné nápoje než výborná vína, k dispozici budou domácí limonády z čerstvého ovoce i letní svěží alkoholické i nealkoholické míchané drinky. 

Na místě bude i 17 stánků s rukodělnou výrobou a lidovými řemesly, jako výrobce vitráží s možností ukázky a vyzkoušení řemesla pro návštěvníky, ruční výroba šperků z polymerových hmot, keramika a drátkování, ručně malované kachličky, svíčky ze včelího vosku, výrobky ze dřeva a ukázka tradičního zdobení perníčků. Letos opět obohatí Vinobraní také tvorba uměleckého kováře, který bude některé své výrobky tvořit přímo na místě za pomoci ohně, kovadliny a kladiva.

Vinobraní na Grébovce je akcí pro celou rodinu, takže nezapomíná ani na děti. Pro ty bude připraven v dolní části parku speciální program včetně tvůrčích dílen a malování na obličej. Vinobraní na Grébovce každoročně dokazuje, že tradice pražských vinic, jak ji založil ve středověku Karel IV., je dodnes živá.

 

Přijďte si užít jedinečnou atmosféru Vinobraní na Grébovce 2023 a zažít pohostinnost naší městské části Praha 2.

 

Z historie Vinobraní na vinohradské Grébovce

Vinobraní na Grébovce v režii radnice Prahy 2 se poprvé konalo v roce 2007, přičemž každý rok je tato akce uspořádána v jiném duchu a pod jiným heslem. Tradičně v termínu mezi svátky sv. Ludmily a sv. Václava. V pátek je zahajováno na náměstí Míru, v sobotu pak probíhá hlavní program v Havlíčkových sadech (Grébovce). 

Historie vinohradu v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, a také vinobraní, je však daleko starší. Prastaré vinohrady zde, na Viničních horách, vznikaly již ve 13. století, poté byly zakládány díky nařízení Karla IV. od roku 1358 cíleně a s daným řádem. V dalších stoletích: „Celá krajina východně od Prahy, od Nuselského údolí a ž k poslední stráni Vítkova, posázena byla révím. Krajina ta byla prostřižena cestami od bran pražských novoměstských… Při těchto cestách a některých jiných vedlejších cestách připomínají se řady vinic v pravo v levo, takže nebylo tu nic než samé vinice a zahrady, při nichž nacházely se sem tam domky neb zase vížky a v nich lisy na víno.“ Vinice se pak na přelomu 18. a 19. století proměňovaly v zahrady, sady, pole a také veřejné parky.

Doložená historie vinice v Grébovce sahá do 14. století, kdy ji vlastnil opat Jaroslav. Od něj ji koupil staroměstský měšťan Albert Štuk. Druhá vinice i s potokem Botičem a jeho břehem patřila na počátku 15. století německým křižovníkům od kostela sv. Benedikta na Starém Městě, kteří ji roku 1409 prodali Petru Meziříčskému. Právě na ní byla postavena vila Moritze Gröbeho.

Současná podoba vinice v terénním zlomu pod vilou je z konce 19. století (na snímku, foto Nikola Balcarová). Po roce 1926 zde bylo vysázeno 4000 sazenic révy, v roce 1935 dalších 2000 sazenic. V roce 1964 byly celé sady, včetně vinohradu, přestože byly poničené a chátraly, prohlášeny za nemovitou kulturní památku.

V roce 1992 se vinice v Havlíčkových sadech, tedy v Grébovce, dostala do péče městské části Praha 2 a od té doby zažívá svou obnovu. Nejprve se o ni staral vinohradník a odborník Antonín Tureček, v současnosti je v péči skvělých vinohradníků, pánů Pavla Bulánka a Zdeňka Mňuka, a ve správě dcery A. Turečka, paní Ivety Bulánkové. První novodobá sklizeň se v Grébovce uskutečnila v roce 1997. V současné době má vinice plochu přes 1,5 hektaru a roste tu 12 000 keřů révy. Pracuje se zde ručně bez pomoci techniky. Pěstuje se Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulanda šedá a modrá, Dornfelder a Neronet a novošlechtěné odrůdy jako Hibernal a Souvignier gris. Po vybudování sklepa v roce 2009 se víno zpracovává v jeho prostorách. Od té doby bylo již mnohokrát oceněno v celostátních soutěžích.

Původní vinobraní se v Havlíčkových sadech konala v devadesátých letech 20. století, a to ještě za spolupořadatelství městské části Praha 2 a Praha 3. Z jedné městské části na druhou procházela družina svatého Václava. Vinobraní zahajovali starostové obou radnic trháním hroznů v Grébovce. První vinobraní bylo uspořádáno roku 1997. V roce 1999 bylo pojmenováno Vinohradské vinobraní – Středověké slavnosti vína aneb Veselí a dobrá nálada. Tehdy za zvuků fanfár zahájil slavnost Bakchus, bůh vína a radovánek, který pak jel v čele průvodu z náměstí Míru na náměstí Jiřího z Poděbrad. V roce 2001, kdy vinobraní ještě společně pořádaly Praha 2 a Praha 3, byla akce zahájena netradičně. Místo původně plánovaného začátku se v pátek 15. 9. 2001 uskutečnilo na náměstí Míru pietní shromáždění k uctění památky obětí atentátů z 11. 9. v New Yorku, zahájené třemi minutami ticha.

Od roku 2007 se pravidelně koná „nové“ proslulé Vinobraní na Grébovce, které pořádá pouze městská část Praha 2. Pod tímto názvem se také dostalo do povědomí Pražanů. Vinobraní se koná vždy v září mezi svátkem sv. Ludmily a sv. Václava. Tradičně začíná na náměstí Míru v pátek ve 14 hodin a pokračuje v sobotu v prostoru celých Havlíčkových sadů. Vstup je vždy zdarma. Hraje zde cimbálovka a další kapely z různých koutů naší republiky, občas hostují muzikanti ze Slovenska, v sobotu večer bývá slavnost zakončena velkým koncertem současných zpěváků, jednou se konal ohňostroj.

Během prvního ročníku novodobého Vinobraní na Grébovce v roce 2007 návštěvníky bavili kejklíři, fakíři, kouzelníci, akrobaté, mimové, italští praporečníci, chodilo se na chůdách, byla zde kaskadérsko-šermířská show, hrála středověká hudba a slavnost vinné révy zakončil v sobotu ve 22 hodin nádherný barokní ohňostroj.

Vinobraní je vždy uspořádáno v duchu nějakého tématu či výročí. Například v roce 2011 to byly „Antické bakchanálie“, v září 2013 se konalo v duchu „Starých pověstí českých“, v roce 2015 to bylo téma „Ty naše vinohrady pražské“, roku 2017 zněl slogan „Dotyky první republiky“, v roce 2018 „Oslava 100 let vzniku Československa“ a v roce 2019 „Roztančená Dvojka".

Vždy je po dobu vinobraní na náměstí Míru i v Grébovce tržiště s dobově pojatými stánky, nejrůznějším občerstvením, stánky vinařů s vínem a hlavně burčákem. Pro děti je v Grébovce připravena naučná stezka, mohou si zkusit třeba střílet z luku, zapojit se do nejrůznějších závodů a soutěží o zajímavé ceny, mohou shlédnout divadelní představení nebo se účastnit všemožných her.

V roce 2011 měl vinobraní pevně v rukou Bakchus, bůh vinné révy a nespoutaného veselí, který parku Grébovka vdechl jedinečnou atmosféru starověkého Říma. Antická metropole ožila na tržišti, v dobových lázních, v zápasech gladiátorů nebo průvodem v čele s živým slonem.

Rok 2013 nabídl například představení Libuši to sluší, odpoledne vystoupil Václav Upír Krejčí a v podvečer hrálo pro děti Pražské loutkové divadlo. V roce 2014 byly součástí vinobraní umělecké a alchymistické dílny a taneční workshopy. Lidé se pobavili prohlížením husitského ležení v dobových kostýmech, tehdy přijel i Jan Žižka. V rámci koncertů vystoupila revivalová skupina Beatles s názvem Brouci Band a večer slavnost uzavřel Banjo Band Ivana Mládka. Tehdy prý teklo tisíce litrů burčáku.

O rok později, v září 2015, byl program v Grébovce rozdělen na více míst, i do jeskyně Grotty a na malé pódium v dolní části sadů určené pro děti.

V roce 2016 se slavilo deset let Vinobraní na Grébovce. Jubilejní ročník poctil svou přítomností Karel IV., ztvárněný hercem Janem Přeučilem. Na počest císaře se odehrál rytířský turnaj s dobovými tanci. V dolní části Grébovky se po celé odpoledne konala zábava pro děti a umělá jeskyně Grotta se opět ponořila do středověku.

Při slavnostním projevu připomněla starostka Prahy 2 Jana Černochová: „Když jsme si v září roku 2007 připíjeli na zdar prvního Vinobraní na Grébovce burčákem z místní vinice, chápali jsme to zároveň jako přípitek na úspěch obrody parku. Tehdy už se začala rýsovat nová podoba tohoto unikátního zeleného kousku Prahy 2, který jsme v 90. letech převzali od hlavního města v zoufalém stavu. Dnes už si můžeme připíjet na Grébovku v celé její kráse a vzpomínat, kolik úsilí a náročné práce bylo třeba do léčebné kúry investovat.“ Z jejích úst také zaznělo, že i nadále připíjet rozhodně bude čím.

A tak je lahodné víno jedním z lákadel, které po další roky přivedlo na Vinobraní na Grébovce tisíce návštěvníků. Jistě přiláká další zájemce i v letech následujících.

Vložil: Markéta Vančová