Park na Karlově bude mít nové umělecké dílo. Praha 2 ho hledá s odborníky v architektonické soutěži. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA
11.07.2023
Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Park na Karlově
Městská část Praha 2 vyhlásila výtvarně-architektonickou soutěž o návrh na umělecké dílo, které by mělo oživit prostor parku na Karlově. Předmětem soutěže je najít nejlepší řešení umělecké intervence v části parku mezi ulicí Horská a Novoměstskými hradbami.
Cílem soutěže, financované z programu hl. m. Prahy Umění pro město, je podpora současného umění, které dotváří kvalitní veřejný prostor. Vítězný návrh by měl především zohlednit historický potenciál místa, přispět k zachování genia loci a zatraktivnění celé lokality. Takový návrh se zároveň stane součástí připravovaného projektu revitalizace a úpravy parku mezi ulicí Horská a Novoměstskými hradbami na Karlově. Zapojením do systému zelené infrastruktury by tak v samém centru města mohla vzniknout rozsáhlá a ucelená odpočinková zóna, která by propojila park Folimanka s volnočasovým areálem Jammertal, park Horská a Zahradu Ztracenka s parkem na Karlově.

Park mezi ulicí Horská a Novoměstskými hradbami, letecká mapa Seznam.cz
„Karlovské předmostí se řadí mezi okouzlující a jedinečné části Prahy 2, oplývající atmosférou staré Prahy. Parčík, kde bude instalováno dílo, nabízí krásný výhled na Nuselské údolí a Vyšehrad, což dodává tomuto místu zvláštní kouzlo. Nicméně nezanedbatelným faktorem tohoto prostoru je Nuselský most, který zde má svůj výrazný vliv. Proto je důležité, aby navrhované umělecké dílo zapadalo do tohoto prostředí a přispívalo k vytváření inspirativní atmosféry pro návštěvníky. Dílo by mělo být originální, esteticky působivé a vytvářet také praktickou a funkční hodnotu pro návštěvníky parku,“ říká Jan Recman, místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí, výstavby a územního rozvoje.

Výjezd z Nuselského mostu do ulic Prahy 2
Soutěžící mohou své návrhy do otevřené jednofázové projektové soutěže podávat do 15. září 2023. Soutěž se vypisuje jako otevřená, anonymní a jednofázová. Soutěžní návrhy bude hodnotit porota, složená ze zástupců městské části a nezávislých odborníků, jako jsou architekt Petr Janda, kurátorka a pedagožka Denisa Václavová a umělci Josef Bolf a Vladimír Brož.

Architekt Petr Janda
Petr Janda je architekt a výtvarný umělec, absolvent FA ČVUT (prof. J. Bočan) a Školy monumentální tvorby AVU (prof. A. Veselý). Od roku 2008 vede vlastní studio (více ZDE). Jako porotce i soutěžící se pravidelně účastní architektonických soutěží a přehlídek, v kterých získal několik ocenění (GPA 2007, BigMat 13‘ – Památník obětem komunismu v Liberci). V letech 2011–14 byl členem představenstva České komory architektů a předsedou pracovní skupiny Propagace architektury.
„Vnímám tuto soutěž jako hledání nové citlivosti v práci s veřejným prostorem v Praze 2, skrze zapojení trvalé složky – umění ve veřejném prostoru. Mám velkou radost, že se tato příležitost uskutečňuje, a děkuji všem, napříč politickým i odborným spektrem, kteří se na přípravě zadání podíleli. Díky tomuto zadání se do hry dostává umění a jeho obsahová stránka, která má potenciál stát se tlumočníkem mezi řešenou lokalitou a jejími návštěvníky, a dát tak prostoru nový, autentický smysl.
Takováto příležitost se v Praze příliš často neotvírá, a pokud ano, většinou se tak neděje s takto velkoryse svobodným zadáním, umožňujícím uplatnit jakýkoli přístup, téma či úhel pohledu. Navržené dílo tak může být jak fyzické, socha nebo instalace, tak i dílo například landartového charakteru, nebo třeba dílo zapojující jiné typy umění (zvuk, hudba atd.), směřující na jinou než vizuální recepci či s použitím nefyzických složek, jakými jsou například světlo nebo zapojení rozšířené (augmentované) reality,“ říká předseda nezávislé části poroty, architekt Petr Janda.
Veškeré informace o soutěži, zadání, cenách a termínech jsou přístupné na webu ZDE.
Vložil: Redaktor KL