Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Putujte s Dvojkou – v parcích Folimanka, Riegrovy sady a Havlíčkovy sady objevíte mnoho zajímavostí. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

20.06.2023
Putujte s Dvojkou – v parcích Folimanka, Riegrovy sady a Havlíčkovy sady objevíte mnoho zajímavostí. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Park Folimanka (pohled z Nuselského mostu)

Už jste vyzkoušeli některé z tras venkovní hry Putování Prahou 2? Městská část přichází na léto s dalšími novinkami, kdy lze procházky v parcích spojit s poznáváním, zábavou a soutěžením. Parky Folimanka, Riegrovy sady a Havlíčkovy sady nabízejí nejen poklid v zeleni, ale každý z nich má také poutavou historii a v různých zákoutích narazíte na zajímavosti, které ji připomínají. Trasy v parcích provází vždy fiktivní příběh, který jednotlivá zastavení přiblíží i mladší generaci.

Všechny tři parky se rozprostírají na Vinohradech, které kdysi bývaly zelenou oblastí za novoměstskými hradbami. Od doby Karla IV. se zde pěstovalo víno, později jiné plodiny. Občas území za městem pustošily války. Od 18. století se Vinohrady postupně stávaly oblíbenou výletní oblastí Pražanů. Jenže koncem 19. století bylo Praze v sevření hradeb těsno, došlo k jejich zbourání a nastartoval obrovský stavební boom, jak bychom to nazvali dnes. Zeleň se rozdělovala na stavební parcely a domy vyrůstaly jako houby po dešti. Díky shodě různých okolností zůstaly některé plochy před výstavbou uchráněny. Třeba okolí bývalé usedlosti Folimanka v Nuselském údolí, park s vilou, který pro svoji rodinu budoval Moritz Gröbe, nebo díky prozíravým představitelům Královských Vinohrad, kteří zakoupili část pozemků bývalé zahrady Kanálka a vybudovali sady později nazvané Riegrovy.

 

Každý park má svůj příběh ze starší i nedávné minulosti. V každém jsou místa, o kterých se lze dozvědět něco nového. Aby si užily i rodiny s dětmi, jsou trasy Putování pojaty trochu jinak než předchozí. Každou provází fiktivní příběh propojující úkoly na jednotlivých zastávkách a vždy teprve po splnění úkolu se dozvíte, kam na další zastávku.

 

Několik informací o trasách:

Folimanka

Trasa začíná u Osvěžovny, tedy v místě, kde stávala původně usedlost Folimanka. Postupně se seznámíte nejen se středověkou historií, ale i s proměnami parku po dostavbě Nuselského mostu až do dneška. Čeká na vás sochařská galerie pod širým nebem, ale i sportovní hala, kryt, poesiomátek a další zajímavosti. Přitom budete pátrat po pokladu rodiny měšťana Folmana, získávat klíče od truhly.

Riegrovy sady

Kde jinde začít, než u pomníku se sochou F. L. Riegra, jehož jméno park nese. Dozvíte se něco o zahradě zvané Kanálka a jejím zakladateli, osvíceném hraběti Canal de Malabaila, o největší sokolovně, Ptačím obelisku, místě, kde je dnes hřiště U Draka, ale i o současném životě v parku. Na zastávkách budete plněním úkolů získávat větrem rozfoukané listy rukopisu Riegrovy encyklopedie.

Havlíčkovy sady

Začátek je u vstupní brány z Rybalkovy ulice, u bývalé usedlosti Horní Landhauska. Seznámíte se s rodinnou vilou Moritze Gröbeho, zakladatele parku, ale také s dalšími místy v parku, jako jsou Pavilon, Viniční altán, oblíbená místa Gröbeho dcer, hřiště U Štiky nebo romantická umělá jeskyně zvaná Grotta. Spojujícím příběhem bude hledání zatoulaných zvířat z někdejší malé zoo, tzv. Vivária, které stávalo u vstupní brány na místě horního dětského hřiště.

 

Chcete si zahrát? Registrovat se můžete ZDE. Přejeme si, ať vám Putování Prahou 2 přinese v letních měsících hodně zábavy i poučení s trochou pohybu! Jako obvykle můžete vyrazit sami, s rodinou nebo s přáteli. S chytrým telefonem, nebo s otázkami na papíře. Dozvíte se spoustu nového, zabavíte se luštěním hádanek a budete sbírat body do soutěže o věcné ceny. Účast je zdarma. Organizátoři putovní hry doporučují využít informace z encyklopedie.praha2.cz.

Příjemné a zábavné putování!

Vložil: Markéta Vančová