Skejťácké legendy se sejdou na Folimance. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA
08.06.2023
Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Socha s názvem Skateboardista v parku Folimanka
V novém volnočasovém areálu Jammertal, který vybudovala MČ Praha 2 v části parku Folimanka pod Nuselským mostem, se uskuteční v sobotu 10. června happeningová akce Stará kolena s podtitulem Cesta ze Strahova do Údolí nářků. Připomene úsilí, které provázelo opravu poničené bronzové sochy skateboardisty, která se do parku vrátila po řadě let. V rámci akce Stará kolena se nyní u sochy sejdou old school skateři (skateboardisté), z nichž mnozí na opravu sochy přispěli. A protože na účtu zřízeném pro sbírku na opravu sochy zbyly ještě nějaké peníze, použijí se právě na tuto akci.
Do sbírky přispěli hlavně pamětníci a lidé, kteří zažili skateboarding před listopadem 1989. Jejich skateboardové začátky a zážitky v době hlubokého komunismu byly zaznamenány v knize Prkýnka na maso jsme uřízli, která získala ocenění Nejkrásnější kniha roku 2013 v kategorii Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace. Kniha se také stala inspirací unikátního filmového dokumentu King Skate, který v roce 2019 získal cenu Český lev.
Stará kolena slaví dvacítku
Tato generace „jezdců na prkýnkách“ pořádá jednou za čas vlastní vzpomínkovou skate akci s názvem Stará kolena. Letos mají 20. výročí a 10. června v Jammertalu znovu oživí skateboardové disciplíny, jako byl slalom, skok vysoký, skok do dálky nebo disciplína freestyle. Účast přislíbili hlavní aktéři z knížky Prkýnko na maso jsme uřízli i dokumentu King Skate a jejich přátelé a rodiny. Tato ojedinělá akce, konaná pod záštitou radních městské části Praha 2 Jaroslava Šolce a Michala Zuny, bude zároveň propojená se současným skateboardingem.

Příběh sochy skateboardisty
Kluk na prkně – sebevědomý postoj, sveřepý výraz, rozpřažené ruce. Socha od Jaroslava Hladkého stála od roku 1982 v dynamické póze na odpočívadle v půlce schodiště nad sportovní halou mezi Folimankou a vinohradským předmostím Nuselského mostu. Byl to takový malý zázrak, tehdejší komunističtí papaláši se na volnomyšlenkářské kluky skákající na prknech, kteří měli vlastní módu a životní styl, dívali jako na imperialistické zlo ze Západu. A pražští skateboardisté pozdější legendární místa na Strahově nebo „u Stalina“ na Letné v té době teprve objevovali. Na ten zázrak vzpomíná i jeden z prvních československých „skejťáků“ Petr Kotting. Právě jeho prkno Santa Cruz bylo předlohou pro Hladkého sochu.
Nejprve bylo třeba sochu vyzvednout z depozitáře.
Na Folimance stála socha hrdě a neohroženě až do doby, kdy paradoxně, několik let po sametové revoluci, neznámý vandal bronzovému klukovi s helmou, rukavicemi a chrániči uřízl obě ruce. Úředníci z odboru životního prostředí ÚMČ Praha 2 sochu skejťáka uložili do vinohradského depozitáře, aby jí nikdo neublížil. Bylo to v roce 2007, kdy byl vandalismus soch na veřejných prostranstvích značný.
S návratem této i dalších soch počítala radnice původně v souvislosti s dokončením rekonstrukce příslušné části parku. Soše však bylo potřeba vrátit ruce, a tak společné úsilí Vyšehradského jezdce, České skateboardové asociace skateboardingu a Prahy 2 vedlo k uspořádání veřejné sbírky, během níž se vybraly prostředky na její rekonstrukci.
Dnes již stojí na svém původním místě.
Autor sochy Jaroslav Hladký už sice netvoří, ale naštěstí na své zahradě zakopal originální sádrový model skateboardisty, podle něhož bylo možné chybějící části doplnit. Potom přišel na řadu Bronz ateliér Lysolaje, který se specializuje na restaurování historických soch a pomníků. V roce 2022 se unikátní socha vrátila zpět na Folimanku.
Vložil: Markéta Vančová