Putujte s Dvojkou – tentokrát pražským Podskalím. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA
30.05.2023
Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Historický snímek Podskalí
Pokud vás baví procházky spojené s poznáváním, zábavou a soutěžením, zapojte se do další části projektu Putování Prahou 2. Tentokrát je tématem Podskalí, jeho historie a proměny.
Název čtvrti Podskalí pochází od skály, na níž dnes stojí Emauzský klášter Na Slovanech a kostel sv. Jana Nepomuckého na Skalce. Sahá zhruba od Vyšehradu až po někdejší Šítkovské mlýny (dnes Mánes). První písemná zmínka o Podskalí je v listině krále Přemysla I. z roku 1199. Původně vesnice, kterou Karel IV. nechal zahrnout do hradeb Nového Města. Tradiční obživou obyvatel Podskalí bylo plavení dřeva a obchod se dřevem i další práce související s řekou – ledování a pískaření, rybaření a prodej ryb.
Historický snímek Emauzského kláštera
Z vorů připlavených do Prahy se při ústí Botiče vybíralo clo ve formě vytínání určitého počtu klád (odtud název Výtoň). Podskalští obchodníci se dřevem se sdružovali do plaveckého cechu doloženého k roku 1523. Až roku 1783 byly plavba dřeva a obchod s ním prohlášeny za svobodné.
Dnes tyto tradice připomíná spolek Vltavan, založený v Podskalí před více než sto padesáti lety jako „Vzájemně se podporující spolek plavců, rybářů a pobřežných“. Původně sdružoval lidi pracující na Vltavě při plavení a zpracování dříví, ledaře a zaměstnance rozvíjející se nákladní a osobní paroplavby. Spolek z příspěvků podporoval členy a jejich rodiny v nesnázích a nemoci, a v případě úmrtí i pozůstalé. Dnes už voroplavba jako profese neexistuje. Tradice vorařství na řece Vltavě je zapsána od roku 2017 na Národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR a od roku 2022 je české vorařství na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Spolek Vltavan díky obětavosti, vlastenectví a úctě k tradicím přetrval dodnes.
Spolek Vltavan
Zánik Podskalí souvisí s regulací vltavských břehů na dnešním Rašínově nábřeží a výstavbou dopravního propojení skrze Vyšehradský tunel. Výstavba bezpečných nábřežních zdí definitivně oddělila bývalou plaveckou osadu od řeky. Soustavná asanace území probíhala v letech 1904–1914. Dodnes z celého Podskalí zbyl jen kostelík sv. Trojice v ulici Trojické a budova bývalé podskalské celnice na Výtoni, kde je expozice Muzea hl. m. Prahy věnovaná historii Podskalí a života u řeky.
V Podskalí je stále co obdivovat. Registrujte se ZDE a začněte soutěžit. Trasu složenou z deseti zajímavých míst projdete zhruba za hodinu. Začíná u Podskalské celnice, dále vede na Palackého náměstí a po nábřeží se vrací zpět na Výtoň. V průběhu procházky si připomenete některá již zaniklá místa, život v Podskalí před asanací, nejstarší profesní spolek Vltavan, ale také zakladatele Pražské paroplavby a primátora, držitele Nobelovy ceny nebo slavného malíře.
Podskalská celnice na Výtoni
Můžete vyrazit sami, s rodinou nebo s přáteli. S chytrým telefonem, nebo s otázkami na papíře. Dozvíte se spoustu nového, zabavíte se luštěním hádanek a budete sbírat body do soutěže o věcné ceny. Organizátoři putovní hry doporučují využít informace z encyklopedie.praha2.cz.
Příjemné a zábavné putování!
Putování Prahou 2 - Podskalí
Trasu s 10 zastávkami (délka 1,6 km) můžete projít i postupně, po částech, ve více dnech.

- 1. Podskalská celnice na Výtoni – připomínka minulosti
- 2. Vyšehradský mlýn – zařízení na Botiči
- 3. Dům U Pěti králů – panovníci zdobí fasádu
- 4. Dům U Kolíbalů – dochovaná barokní stavba
- 5. Sochy plavců na domech v Ladově ulici – slavní Podskaláci
- 6. Trojická - kostel Nejsvětější Trojice, dům U Prasátků, dům U Podskaláka
- 7. Na Poříčním právu - zaniklá Podskalská radnice
- 8. Pod Emauzy – nové řešení pod starým klášterem
- 9. Rašínovo nábřeží – založení Vltavanu
- 10. Limnigraf – jak se měří voda

|
Vložil: Markéta Vančová