Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ZŠ Kladská a Londýnská oslavily kulatiny. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

20.05.2023
ZŠ Kladská a Londýnská oslavily kulatiny. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Oslava výročí na základní škole Kladská

Dvě oblíbené a vyhledávané základní školy, zřizované městskou částí Praha 2, oslavily v minulých dnech významné výročí. ZŠ s rozšířenou výukou jazyků Kladská vzdělává své žáky 120 let, ZŠ Londýnská dokonce 130. K tomuto jubileu uspořádalo vedení škol společně s Prahou 2 velkolepé oslavy a den otevřených dveří.

ZŠ Kladská slavila 11. května. Už v dopoledních hodinách mohli rodiče, absolventi a přátelé školy nahlédnout například do výuky německého jazyka, který je zaměřením školy od roku 1965, seznámit se s historií školy prostřednictvím historických kronik a dokumentů nebo znovu zasednout do svých lavic a zavzpomínat. 

 

Absolventi ZŠ Kladská v učebně

„Se stavbou bylo započato na jaře roku 1902 a komise kolaudační vykonána v měsíci červenci 1903. Je to již devátý stánek pro vzdělávání ducha a šlechtění srdce, který zdejší obec během čtvrtstoletí své mládeži postavila. A právem lze říci, že nová tato škola je ze všech dosavadních nejkrásnější a nejúčelnější. Vypíná se jako novodobý hrad na nejlepším místě v obci, jakoby světu hlásati chtěla, že pokročilé zdejší město vše, co má nejkrásnějšího, věnuje dětem.“ (zapsáno v kronice)

 

Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija na oslavách

Slavnostního programu se zúčastnila starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora hl. m. Prahy Alexandra Udženija a radní městské části Prahy 2. Na pódiu před školou se hrálo a zpívalo, s hudebním programem se tu vystřídala celá řada bývalých žáků školy.

 

Stonožková výstava

Součástí oslav byla 25. jubilejní Stonožková výstava. S humanitárním hnutím Na vlastních nohou - Stonožka, v němž děti pomáhají jiným potřebným dětem, spolupracuje ZŠ Kladská prostřednictvím dražby výtvarných prací žáků školy. Za dobu existence zdejších Stonožkových výstav se podařilo sesbírat tři čtvrtě milionu korun. Tentokrát výtěžek z výstavy žáků ZŠ Kladská poputuje na pomoc jejich těžce nemocnému spolužáku Markovi, který ve 4. třídě onemocněl virovou encefalitidou. Marek má velmi omezené možnosti pohybu i celodenní zábavy, je zcela upoután na lůžko a jediným a nepostradatelným pomocníkem je mu notebook...

 

ZŠ Londýnská

Druhá, velmi žádaná škola s rozšířenou výukou jazyků je Londýnská, slavila úctyhodných 130 let své existence v sobotu 13. května. Vedení školy a městská část pojalo oslavy jako pouliční slavnost a program byl i tady velmi bohatý. Dopoledne současní žáci provázeli bývalé absolventy a učitele po škole, rodiče připravili k oslavám dílny a workshopy. Nechybělo divadelní představení a stánky s občerstvením. Na celé sobotní odpoledne a večer se vnitroblok školy proměnil v pestrou hudební scénu. Probíhaly tu koncerty známých českých hudebníků -  třeba Vojtěcha Dyka, Lenky Dusilové nebo Matěje Rupperta.

 

Starostka Alexandra Udženija a ministryně obrany a radní pro oblast školství Jana Černochová s historickou fotografií ZŠ Londýnská

Dárek za městskou část v podobě historické fotografie ZŠ Londýnská společně předaly starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora hl. m. Prahy Alexandra Udženija a ministryně obrany a radní Prahy 2 pro oblast školství Jana Černochová. 

 

ZŠ Londýnská

Základní škola je v Londýnské od roku 1961. Do té doby tam sídlila zrušená střední škola Gymnázium v Londýnské.

V září roku 1891 přijel císař František Josef I. do Prahy na zemskou výstavu. Při jeho návštěvě města Královské Vinohrady mu byl vinohradským starostou Janem Friedländerem předán prosebný list se žádostí o zřízení gymnázia. Žádosti císař vyhověl a dal zřídit státní gymnázium s českou vyučovací řečí. To první školní rok 1892-93 sídlilo v budově školy na Smetance.

Plán nové školní budovy vyhotovený vinohradským městským architektem Antonínem Turkem byl schválen výnosem c. k. ministerstva kultury 23. srpna 1892 a stavět se začalo na obecním pozemku v Hálkově ulici (Londýnská). Stavbu provedl stavitel Antonín Dvořák, výstavba stála 189.874 zlatých a 77 krejcarů. Jmenování ředitelem obdržel již v červenci 1892 dr. Josef Bernhard. Nově postavenou školní budovu a kapli vysvětil 20. září 1893 pražský biskup M. F. Kalous.

Gymnázium zde bylo do roku 1961. Následně byla do budovy umístěna základní škola, která je zde dosud. Současným pojetím vzdělávání patří škola mezi průkopníky moderních metod výchovy a vyučování žáků.

 

ZŠ Kladská

Základní škola s rozšířenou výukou jazyků, Fakultní škola Pedagogické fakulty UK, Praha 2, Kladská 1, byla založena už v roce 1903. Škola se specializuje na výuku německého jazyka.

Autorem budovy školy byl architekt Antonín Turek. Na jaře roku 1902 byla zahájena stavba budovy školy, v červenci 1903 proběhla kolaudace. 27. září 1903 farář Msgn. Ferdinand Lehner vysvětil školní kapli sv. Prokopa.

Zápis žactva byl vykonán 13. – 15. září 1903 a bylo zapsáno 239 žáků. Školní rok byl zahájen dne 16. 9. 1903. 

Vložil: Markéta Vančová