Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výstava Daisy Mrázkové na Dvojce. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

10.05.2023
Výstava Daisy Mrázkové na Dvojce. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z vernisáže výstavy Daisy Mrázkové

Ponořte se do poetiky dětských knih a přijďte si prohlédnout něco z tvorby výjimečné spisovatelky a výtvarnice Daisy Mrázkové. Do 2. června se v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20 můžete setkat s kultovními knižními tituly a ilustracemi autorky, která většinu svého života prožila v Nuslích. Výstava je uspořádána ke 100. výročí nedožitých narozenin Daisy Mrázkové, v laskavé spolupráci s její rodinou (Galerie Mrázek) a nakladatelstvím Baobab.

„Člověk potřebuje trochu legrace, trochu překvapení, trochu přírody a trochu nekonečna… A když to má, je šťastný. Ale nesmí se vynechat ani jedna z těch čtyř věcí. Kdyby se jedna vynechala, utekli bychom za chvíli od těch ostatních tří …“  Daisy Mrázková

 

Snímek z vernisáže výstavy Daisy Mrázkové

Česká výtvarnice, malířka a spisovatelka Daisy Mrázková byla členkou skupiny UB12, kam patřil i její muž, malíř a výtvarník Jiří Mrázek (1920–2008), a další významné osobnosti české výtvarné scény (Václav Boštík, Vladimír a Věra Janouškovi, Jiří John, Stanislav Kolíbal, Vlasta Prachatická nebo Adriena Šimotová). Pocházela z česko-anglické rodiny: matka byla Angličanka, otec Čech.  Od dětství byla ovlivněna poetikou anglických dětských knížek první čtvrtiny 20. století.  V její ilustrační tvorbě se tento, zejména literární vliv projevil v podobě specifického, dětsky průzračného výtvarného projevu. První knížky vytvářela tzv. do šuplíku pro své děti. Profesně se realizovala až od počátku 60. let 20. století, kdy začala spolupracovat se Státním nakladatelstvím dětské knihy. Její originální autorské knížky, jež sama psala, ilustrovala i graficky upravovala, vycházely zejména do počátku 80. let a byly přeloženy do slovenštiny, angličtiny, němčiny, japonštiny, litevštiny a slovinštiny.

Za ilustrace ke své poslední knize nazvané Písně mravenčí chůvy získala Daisy Mrázková první Cenu Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR v soutěži Nejkrásnější kniha roku ČR 2009.

 

Radní Prahy 2 Jaroslav Šolc s dcerou Daisy Mrázkové Veronikou Pávkovou

Daisy Mrázková zemřela v 93 letech, 14. prosince 2016. Dlouhá léta bydlela v Sekaninově ul. 54 v Praze 2 - Nuslích.

Na vernisáži výstavy, 3. května 2023, představila osobnost a dílo Daisy Mrázkové spolu s radním pro kulturu Prahy 2 Jaroslavem Šolcem i dcera autorky, Veronika Pávková, a také její vnuk, Martin Pávek. Ti o odkaz významné české výtvarnice s láskou pečují, zejména prostřednictvím spolku Studio umění a řemesel Daisy a Jiří Mrázek, z.s. Spolek spravuje malou Galerii Mrázek, ale především web galeriemrazek.cz, kde lze nalézt přehled tvorby obou výtvarníků.

 

 

Daisy Mrázková

Malířka, ilustrátorka, spisovatelka, autorka více než desítky knih pro děti. Narodila se 5.5.1923 v Praze v česko-anglické rodině. Studovala na Uměleckoprůmyslové škole u profesora Antonína Strnadela. Jako výtvarnice se účastnila řady výstav samostatně i společně se svým manželem Jiřím Mrázkem.

Do obecného povědomí vstoupila Daisy Mrázková ve druhé polovině padesátých let portrétní tvorbou (J. Hauková, Adriena, Matka, Veronika ad.) Její portrét obsahoval vždy smysl pro lehkou nadsázku a senzitivnost v pojetí barevné hmoty. Akcentovala individuální odlišnost v době, která preferovala typizaci skutečnosti. Její malba se postupně abstrahovala, figury se však autorka ještě dlouho nevzdává. Pro 60. léta je typická přechodná fáze mezi figurou a krajinou (Zelená louka 1966, Růžová země 1969 ad.). Těmto kompozicím autorka říká: „Lidi nacpaný do země a možná i do oblohy“. Postupně dochází k symbióze člověka a přírody. Souvislým tématem je připomínka a oživování mýtu krajiny (střepy na keltském území, odkrývání starého hrobu, archeologické nálezy na slovanských sídlištích). K osobnímu horizontu autorky patří krajina s historickým pozadím (Šárka, Vysočina, Švýcarské Alpy, Kunratický les, Prokopské údolí, pobřeží Cornwallu). Velmi důležitá je pro ni barevnost. Objevuje tajemství sousedství barev „vzájemně se násobící, vzájemně rozsvěcující nové činitele“. Zhusta používá odstíny zelené, okry, růžovou, kobalt a ultramarin. V letech 1961 – 82 psala a ilustrovala knížky pro děti, v nichž došlo k mimořádnému propojení literární a výtvarné složky. (Neplač muchomůrko, Haló Jácíčku, Můj medvěd Flóra, Nádherné úterý, Co by se stalo, kdyby…, Slon a mravenec ad.) V druhé polovině 70. let přistupuje k malbě rovnocenný partner: černobílá kresba. (Bezprostředním důvodem byla alergie na terpentýn.) V obou disciplínách nacházíme kompozice podmíněné reálnou situací: pole, kopec, skála, jezero, hora, průsmyk. Krajinu autorka pojímá v celku i detailu zároveň. Tvar často oprošťuje od všech konkrétních detailů. Kresby mají často cyklický charakter a jsou označovány globálně: Hory, Meditace, Spravovaná čára, Zkamenělé vteřiny), nebo jen datem vzniku. Mrázková se vyjadřuje buď kresbami, v nichž je zdůrazněna kompaktnost hmoty hustým a pravidelným rastrem, nebo variabilitou šrafování, přičemž se čáry kříží, pronikají a násobí a střídají s bílými poli. Často tvoří variace na stejné téma: Události, Okraj slunce, Příběh čáry, Poldi, Papyry, Signály, Žďárský cyklus. Pro bližší zařazení tvorby Daisy Mrázkové do kontextu českého umění druhé poloviny 20. století je možno zmínit umělce, s nimiž autorka cítí úzkou vazbu. K nim patří Václav Stratil, Jiří Lindovský, Jiří Kornatovský, Jitka Svobodová, Pavel Mühlbauer, Dalibor Chatrný, Václav Fiala, Marie Blabolilová, Inge Kosková. V roce 1994 se autorka vrací k obrazům, a sice k technice tempery. Nelehká umělecká cesta Daisy Mrázkové měla velice osobní parametry. Byla určována vnitřní kázní, nenápadnou, ale vytrvalou vůlí k práci deklarující živelnou invenci a přirozené nadání. Rezervovanost spojená s distancí od společenského šumu a osobní odhodlanost vymezují její tvůrčí práci.

Vložil: Markéta Vančová