Historický kříž na Vyšehradě se dočkal obnovy. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA
30.04.2023
Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Obnovený kříž u Cihelné brány
Vyšehrad patří k nejpamátnějším a nejnavštěvovanějším částem metropole. Je oblíbeným místem procházek, nabízejícím úchvatné výhledy na město, řadu významných památek, pohřebiště českých velikánů, krásné plastiky pod širým nebem, ale i divokou přírodu.
Nebylo tomu tak vždy. Před staletími se nahoru na Vyšehrad chodilo roklemi, a kromě několika staveb tu byla jen samá pole. Dnes tu žádné nenajdete, zpět na své místo se však vracejí po delší době některé památky. Posledním příkladem je obnovení unikátního historického kříže u Cihelné brány.
Kříž u Cihelné brány v průběhu času
Dřevěný kříž na kamenném podstavci se tam nacházel už před 150 lety. Byla na něm postava ukřižovaného Krista a dvě tabulky. Na jedné byl nápis INRI, na druhé Pojďtež ke mně všichni, kteří pracujete a obtíženi jste, a já vás občerstvím. Časem byl kříž nahrazen jednodušším a Krista i obě plechové tabulky někdo ukradl. Nyní jsou jejich repliky zpět na svém místě. Národní kulturní památka Vyšehrad ve spolupráci s Královskou kolegiátní kapitulou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě vloni na podzim na obnovu kříže vyhlásila veřejnou sbírku, nyní by chtěla společně s kapitulou všem přispěvatelům co nejsrdečněji poděkovat. Ve sbírce se vybralo necelých 90 tisíc korun – nejčastější příspěvek byl 500 až 2000 korun, nejvyšší příspěvek byl 20 000 korun. Celkem si obnova kříže vyžádala necelých 260 tisíc korun. Oficiální odhalení kříže proběhlo 12. dubna v 16 hodin.
Obnovený nápis na kříži
Obnovený dřevěný kříž na kamenném podstavci nad schodištěm u Cihelné brány mohli návštěvníci Vyšehradu obdivovat už během Velikonoc na Zelený čtvrtek. Nyní se této unikátní památce dostalo i požehnání, a to prostřednictvím děkana Vyšehradské kapituly Michala Němečka.
Požehnání novému kříži
Slavnostního aktu se zúčastnili i místostarosta Prahy 2 Jan Korseska a radní pro oblast kultury Jaroslav Šolc, kteří ocenili, s jakou péčí se současné vedení NKP Vyšehrad v čele s Petrem Kučerou a s pomocí Vyšehradské kapituly a hlavního města Prahy o kulturní bohatství na Vyšehradě stará.
„Dovolte mi, abych jménem radnice Prahy 2 poděkoval vedení Národní kulturní památky Vyšehrad i představitelům Vyšehradské kapituly za jejich práci a úsilí, které vynakládají. Těší mě, že společně naplňujeme cíle memoranda o spolupráci, které jsme před dvěma lety uzavřeli, a deklarovali tak společnou snahu o další rozvoj území s respektem ke kulturně historickému dědictví a k dlouhodobým tradicím,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.
Místostarosta Prahy 2 Jan Korseska při slavnostním aktu
Na Vyšehradě a v jeho blízkém okolí se nejpozději od 19. století nacházelo hned několik křížů s postavou ukřižovaného Ježíše Krista, které jsou zachyceny na dobových obrazech a fotografiích: Jeden ve Vratislavově ulici před domem čp. 8 a druhý na návrší zvaném Slepičárna u cesty z Vyšehradu do Podolí. Další dva kříže se nacházely v sousedství baziliky sv. Petra a Pavla, jeden z boku kostela ve Štulcově ulici a druhý přímo u západního vstupu v areálu Vyšehradského hřbitova. Pátý kříž se jako jediný zachoval dodnes a nachází se nad schodištěm u Cihelné brány.
Vložil: Markéta Vančová