Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sejdeme se U Kalicha. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

20.04.2023
Sejdeme se U Kalicha. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Hospoda U Kalicha v ulici Na Bojišti na Praze 2

Kdo by neznal Jaroslava Haška, tvůrce „dobrého vojáka Švejka“, velkého humoristu a zřejmě nejpřekládanějšího spisovatele 20. století na světě? V roce 2013, u příležitosti Haškova 130. výročí podpořila městská části Praha 2 vydání publikace „Hašek na Královských Vinohradech“. Kniha inspiruje k procházce známými ulicemi a představuje domy na adresách, kde Hašek pobýval, jeho oblíbené restaurace i místa, kde žili Haškovi přátelé. Přenese čtenáře do atmosféry času a prostoru před více než sto lety, kdy si spisovatel, satirik a bohém užíval života plnými doušky.

Kniha „Hašek na Královských Vinohradech“ byla také inspirací a impulzem k oslavě spisovatelova letošního dvojitého kulatého výročí: 140 let od narození (30. 4. 1883) a 100 let od úmrtí (3. 1. 1923). V rámci oddělení kultury městské části Praha 2 vznikl nápad oslovit autora knihy Jiřího Horského a s jeho pomocí a účastí zkomponovat oslavný večer. Kde jinde ovšem než v ulici Na Bojišti, v Haškově oblíbeném hostinci U Kalicha.

 

Publikace Hašek na Královských Vinohradech vyšla v roce 2013, přečíst si ji můžete ZDE.

Atmosféra staré monarchie tu dýchá z každého koutu. Zde totiž vstoupil dobrý voják Švejk, v civilu obchodník se psy, do historie první světové války. Tato událost a všechno, co po ní následovalo, není sice historicky doložena, ale Jaroslav Hašek ji zaznamenal ve svém proslulém románu. Dne 29. června 1914 v hospodě U Kalicha zatkl civilní strážník ve službách státní policie Brettschneider Josefa Švejka, skromného hrdinu velké a převratné doby.

 

Interiér hospody U Kalicha

Jiří Horský se nápadu okamžitě ujal. K tvůrci knižního průvodce po Haškových vinohradských adresách tak postupně přibyli další aktéři večera: rozhlasový moderátor Lukáš Berný, který ve svých knihách mapuje historii pražských lokálů, či známý spisovatel Petr Stančík v roli zapáleného haškologa. Vznikl komponovaný program se zvláštním zaměřením na místa v Praze 2 s Haškem spojená, na jeho zdejší přátele – E. A. Longena, Františka Langera, Josef Ladu a další.

 

Série přednášek s projekcemi, čtení ze Švejka v podání Tomáše Töpfera, s doprovodem správné hospodské muziky Hudby Kalich se odehraje v Haškově oblíbeném hostinci U Kalicha v ulici Na Bojišti ve středu 26. dubna 2023 v 18 hodin. Jste srdečně zváni. A pokud byste už místo nesehnali, určitě sem zamiřte jindy. Restaurace z období habsburské monarchie rozhodně stojí za návštěvu.

 

Jaroslav Hašek (na snímku níže z roku 1922, foto Wikimedia Commons) se narodil ve Školské ulici č.p. 1325/16. Do gymnázia chodil v Ječné ulici. Záhy mu zemřel otec a v roce 1897 se jako student zúčastnil protiněmeckých nepokojů v Praze. Byl zatčen a z gymnázia přinucen odejít. Učil se drogistou, ale nakonec odmaturoval na Českoslovanské obchodní akademii v Resslově ulici.

Po maturitě se sice stal zaměstnancem banky Slavia, ale záhy se začal živit novinařinou a literaturou. Naučil se žít bohémským a tuláckým životem. V roce 1909 měl zveřejněno přes šedesát povídek a následujícího roku se stal redaktorem Světa zvířat, kde se však na dlouho neusadil, neboť řada publikovaných zvířat vznikla jen v Haškově fantazii.

V roce 1911 založil ve vinohradské Balbínově ulici v hospodě U zlatého litru Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Na tuto událost upomíná pamětní deska na domě č.p. 323/6. V té době se přátelil s Františkem Langerem, Emilem Arturem Longenem a Egonem Erwinem Kischem, a stal se spoluautorem řady kabaretních vystoupení i hlavním účinkujícím.

V roce 1915 Hašek narukoval k 91. pluku a odjel na haličskou frontu v Rusku. Dostal se do zajetí a následně vstoupil do Československých legií. Začal však spolupracovat s bolševiky a v dubnu 1918 přešel z Čs. legií do Rudé armády. Do Československa přijel v roce 1920, kam jej Sověti vyslali, aby zde organizoval komunistické hnutí. Záhy se však vrátil k bohémskému životu, neboť 1500 marek vydaných ruskými úřady na podporu kladenských nepokojů bylo zcela znehodnoceno německou inflací, a kromě toho byl zatčen Jaroslav Handlíř, spojka ruských agentů. Hašek navštěvoval hostince v Praze a okolí.

Dne 25. srpna 1921 odjel Hašek s malířem Jaroslavem Panuškou a svou ruskou manželkou Šurou do Lipnice nad Sázavou. Zde začal psát své vrcholné dílo Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, které ilustracemi opatřil Haškův přítel Josef Lada. Román i jeho filmová adaptace proslavily restauraci U Kalicha v ulici Na Bojišti.

 

Vložil: Markéta Vančová