Sejdeme se U Kalicha. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA
20.04.2023
Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Hospoda U Kalicha v ulici Na Bojišti na Praze 2
Kdo by neznal Jaroslava Haška, tvůrce „dobrého vojáka Švejka“, velkého humoristu a zřejmě nejpřekládanějšího spisovatele 20. století na světě? V roce 2013, u příležitosti Haškova 130. výročí podpořila městská části Praha 2 vydání publikace „Hašek na Královských Vinohradech“. Kniha inspiruje k procházce známými ulicemi a představuje domy na adresách, kde Hašek pobýval, jeho oblíbené restaurace i místa, kde žili Haškovi přátelé. Přenese čtenáře do atmosféry času a prostoru před více než sto lety, kdy si spisovatel, satirik a bohém užíval života plnými doušky.
Kniha „Hašek na Královských Vinohradech“ byla také inspirací a impulzem k oslavě spisovatelova letošního dvojitého kulatého výročí: 140 let od narození (30. 4. 1883) a 100 let od úmrtí (3. 1. 1923). V rámci oddělení kultury městské části Praha 2 vznikl nápad oslovit autora knihy Jiřího Horského a s jeho pomocí a účastí zkomponovat oslavný večer. Kde jinde ovšem než v ulici Na Bojišti, v Haškově oblíbeném hostinci U Kalicha.
Publikace Hašek na Královských Vinohradech vyšla v roce 2013, přečíst si ji můžete ZDE.
Atmosféra staré monarchie tu dýchá z každého koutu. Zde totiž vstoupil dobrý voják Švejk, v civilu obchodník se psy, do historie první světové války. Tato událost a všechno, co po ní následovalo, není sice historicky doložena, ale Jaroslav Hašek ji zaznamenal ve svém proslulém románu. Dne 29. června 1914 v hospodě U Kalicha zatkl civilní strážník ve službách státní policie Brettschneider Josefa Švejka, skromného hrdinu velké a převratné doby.
Interiér hospody U Kalicha
Jiří Horský se nápadu okamžitě ujal. K tvůrci knižního průvodce po Haškových vinohradských adresách tak postupně přibyli další aktéři večera: rozhlasový moderátor Lukáš Berný, který ve svých knihách mapuje historii pražských lokálů, či známý spisovatel Petr Stančík v roli zapáleného haškologa. Vznikl komponovaný program se zvláštním zaměřením na místa v Praze 2 s Haškem spojená, na jeho zdejší přátele – E. A. Longena, Františka Langera, Josef Ladu a další.
Série přednášek s projekcemi, čtení ze Švejka v podání Tomáše Töpfera, s doprovodem správné hospodské muziky Hudby Kalich se odehraje v Haškově oblíbeném hostinci U Kalicha v ulici Na Bojišti ve středu 26. dubna 2023 v 18 hodin. Jste srdečně zváni. A pokud byste už místo nesehnali, určitě sem zamiřte jindy. Restaurace z období habsburské monarchie rozhodně stojí za návštěvu.
Jaroslav Hašek (na snímku níže z roku 1922, foto Wikimedia Commons) se narodil ve Školské ulici č.p. 1325/16. Do gymnázia chodil v Ječné ulici. Záhy mu zemřel otec a v roce 1897 se jako student zúčastnil protiněmeckých nepokojů v Praze. Byl zatčen a z gymnázia přinucen odejít. Učil se drogistou, ale nakonec odmaturoval na Českoslovanské obchodní akademii v Resslově ulici.

Po maturitě se sice stal zaměstnancem banky Slavia, ale záhy se začal živit novinařinou a literaturou. Naučil se žít bohémským a tuláckým životem. V roce 1909 měl zveřejněno přes šedesát povídek a následujícího roku se stal redaktorem Světa zvířat, kde se však na dlouho neusadil, neboť řada publikovaných zvířat vznikla jen v Haškově fantazii.
V roce 1911 založil ve vinohradské Balbínově ulici v hospodě U zlatého litru Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Na tuto událost upomíná pamětní deska na domě č.p. 323/6. V té době se přátelil s Františkem Langerem, Emilem Arturem Longenem a Egonem Erwinem Kischem, a stal se spoluautorem řady kabaretních vystoupení i hlavním účinkujícím.
V roce 1915 Hašek narukoval k 91. pluku a odjel na haličskou frontu v Rusku. Dostal se do zajetí a následně vstoupil do Československých legií. Začal však spolupracovat s bolševiky a v dubnu 1918 přešel z Čs. legií do Rudé armády. Do Československa přijel v roce 1920, kam jej Sověti vyslali, aby zde organizoval komunistické hnutí. Záhy se však vrátil k bohémskému životu, neboť 1500 marek vydaných ruskými úřady na podporu kladenských nepokojů bylo zcela znehodnoceno německou inflací, a kromě toho byl zatčen Jaroslav Handlíř, spojka ruských agentů. Hašek navštěvoval hostince v Praze a okolí.
Dne 25. srpna 1921 odjel Hašek s malířem Jaroslavem Panuškou a svou ruskou manželkou Šurou do Lipnice nad Sázavou. Zde začal psát své vrcholné dílo Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, které ilustracemi opatřil Haškův přítel Josef Lada. Román i jeho filmová adaptace proslavily restauraci U Kalicha v ulici Na Bojišti.
|
Vložil: Markéta Vančová