Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeho sláva hvězd se dotýká. Na Vyšehradě novém, lákavějším. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

10.10.2022
Jeho sláva hvězd se dotýká. Na Vyšehradě novém, lákavějším. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: Nikola Balcarová (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Bazilika sv. Petra a Pavla, ikonická stavba Vyšehradu

Už bájná kněžna Libuše věděla, odkud bude na Prahu úchvatný výhled. Nejstarší historické zprávy o Vyšehradu, jehož katastrální území s rozlohou 0,36 km2 leží celé v hranicích městské části Praha 2, jsou z druhé poloviny 10. století. Místo je spojeno s Přemyslovci, od knížete Boleslava II. po Karla IV., s Janem Nepomuckým i Janem Žižkou. Ať už někoho baví vznosná architektura české minulosti, rozjímání u hrobů českých velikánů, nebo prostě jen výlet na krásné kultivované místo, národní kulturní památka Vyšehrad je neodmyslitelnou dominantou pražského panoramatu a jedním z nejpamátnějších míst českého národa.

V květnu loňského roku, 14. 5. 2021, podepsali starostka Prahy 2 Jana Černochová a ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera memorandum o spolupráci. Stvrdili tak vzájemnou spolupráci radnice Prahy 2 a NKP Vyšehrad v oblasti propagace a prezentace významné kulturní památky Vyšehrad. „Vyšehrad je chloubou naší Dvojky i celé Prahy a je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v naší republice. Není divu, je to totiž magické místo, kde se potkává nejstarší historie českého národa s pověstmi. Na Vyšehrad můžete jít za duchovní vzpruhou, památkami, kulturou nebo si jen tak dobít energii v krásném ostrůvku zeleně. Jsem moc ráda, že mohu být u dalšího rozvoje místa, které je celým svým katastrálním územím součástí naší městské části. Těším se na další společné kulturní akce, které nám kvůli pandemii moc chyběly,“ řekla k významu spolupráce tehdejší starostka Prahy 2 Jana Černochová.

 

Z Vyšehradu je krásný výhled na Prahu.

Architekt Petr Kučera, rodilý Vinohraďák, se stal ředitelem NKP Vyšehrad po dlouholetém působení Františka Stádníka. „Pan Stádník má za sebou velký kus práce, zvláště v oblasti péče o vyšehradské památky. Samozřejmě, že na něj navazuji, ale zároveň se snažím posouvat Vyšehrad dále tak, aby jeho rozvoj a správa reflektovaly současné trendy.“

Koncepční studie veřejných prostranství Vyšehradu

Petr Kučera k největší chystané změně na Vyšehradě sdělil: „Zpracování koncepční studie veřejných prostranství Vyšehradu, která nasměřuje jejich rozvoj v horizontu pěti až deseti let. Naváže na ni zpracování management plánu správy a údržby vyšehradských parků. Dále se chystáme rozvíjet průzkumnou a badatelskou činnost, která byla v posledních letech upozaděna. Některé velké změny už máme za sebou, například zavedení třech nových prohlídkových okruhů a vysoutěžení nové vizuální identity. Cílem je nalézt širší shodu v území, proto návrh studie konzultujeme také s dalšími aktéry jako je vyšehradská kapitula, Jedličkův ústav, Správa pražských hřbitovů, památkáři, archeologové a řada dalších. Jedině společně sdílená vize má totiž šanci na úspěch. Vyšehrad dostane celý nový jednotný vizuální styl. Porota v soutěži vybírala z pěti návrhů a takřka jednomyslně vybrala ten, který vytvořili Jan Matoušek a Mirka Mitísková. Nová vizuální identita Vyšehradu bude jednoduchá, důstojná a minimalistická, a přitom použitelná pro řadu variací.“

 

Rotunda sv. Martina  je jedinou v úplnosti dochovanou románskou stavbou na Vyšehradě a jednou z nejstarších rotund na území Prahy.

Hvězd se dotýká

A zmínil se i o novém, atraktivním sloganu: „Jako motto Vyšehradu zvolili slogan „Hvězd se dotýká“, který odkazuje na Libušino proroctví. Logo doplní nové turistické razítko i razítka na dopisy, děti z toho budou nadšené. Nejpozději do příští turistické sezóny takto sjednotíme všechny naše výstupy, tištěné i on-line, včetně letáků k jednotlivým budovám i expozicím. Rád bych rozjel informační kampaň s plakáty v metru a na zastávkách autobusů. Chci se zaměřit na trasu C, na které je stanice Vyšehrad, tedy skvělý výchozí bod pro naši propagaci.“

 

Procházky na Vyšehradě patří mezi oblíbené kratochvíle Pražanů.

Motivací spolupráce Prahy 2 a Národní kulturní památky Vyšehrad, je podle slov Petra Kučery vize vrátit Vyšehradu jeho zašlou slávu, naučit Pražany i Čechy sem zase chodit s tím, že Vyšehrad je místem, které je jejich srdci a českému národu blízké. „Chodí k nám i zahraniční turisté, ale národní dějiny spjaté s Vyšehradem a české pověsti jsou přece jen bližší Čechům, zahraniční turisté moc nechápou, kdo byla kněžna Libuše. A v době koronaviru se ukázalo, že Vyšehradu český živel sluší," zakončuje ředitel NKP Vyšehrad Kučera.

 

  • Proč strávit čas na Vyšehradě? To záleží na tom, co koho baví. Někdo rád atmosféru historických staveb, přemítání v atmosféře dávného ticha, či prostý obdiv nad krásou historické architektury. Vyšehrad nabízí baziliku svatého Petra a Pavla, rotundu svatého Martina, kostel Stětí svatého Jana Křtitele, kapli svaté Ludmily, kapli Panny Marie Šancovské, pozůstatky baziliky sv. Vavřince.
  • Pokud má někdo radši historická opevnění a vznosné brány, Vyšehrad nabízí možnost nechat se oslnit majestátností Cihelné brány, Leopoldovy, či Táborské brány (na snímku níže), zbytky gotické brány Špička.

  • Komentovaná prohlídka části podzemních chodeb – kasemat s tzv. Gorlicí, kde je umístěno šest originálních sousoší z Karlova mostu, je možná denně od 10 do 18 hodin.
  • Krásné domy na Vyšehradě nechybí, budova nového i starého děkanství, nového i starého proboštství čekají na návštěvu, v budově Jedličkova ústavu je možnost navštívit obchůdek Borůvka, zajít do kavárny, bazénu, či na kulturní nebo sportovní akci. Ani Myslbekovy sochy není třeba chodit hledat jinam.
  • Jinou volbou může být procházka a tichá chvilka u hrobů českých velikánů, je možné donést kytičku Karlu Hynku Máchovi, Bedřichu Smetanovi, Janu Werichovi, Janu Kubelíkovi, Emmě Destinové, Mikoláši Alšovi, Josefu Kainarovi, Jaroslavu Heyrovskému, ať už je libo uctít českou ikonu z oblasti hudby, umění, literatury, sportu či politiky, Vyšehradský hřbitov je místem, kde český výkvět osobností odpočívá.
  • I procházka komponovanými parky je na Vyšehradě možná, Štulcovy sady, Karlachovy sady a Knížecí a královská akropole nabízejí odpočinek v zeleni a krásném prostředí.
  • Také edukační programy pro školy s historickou tematikou nabízí NKP Vyšehrad už více než deset let.
  • Při návštěvě Vyšehradu, který je otevřen pro veřejnost denně od 10 do 18 hodin, je možné si vybrat jeden z prohlídkových okruhů za vstupné, nebo se tu jen tak toulat a odpočívat v parcích, kochat se krásnými výhledy zdarma.
  • Občerstvení, dětské hřiště, i obchod s dárečky s vyšehradskou tématikou jsou samozřejmostí, stejně jako možnost návštěv koncertů, výstav, divadelních představení. Vyšehrad nabízí vše, po čem kulturní srdce ve svém volném čase touží.
  • Více informací o Národní kulturní památce Vyšehrad najdete ZDE.

 

Vložil: Markéta Vančová