Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rarita: Praha 2 má na svém území tři sokolské jednoty. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

01.09.2022
Rarita: Praha 2 má na svém území tři sokolské jednoty. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: Nikola Balcarová

Popisek: TJ Sokol Královské Vinohrady sídlí v prostorné funkcionalistické budově u Riegrových sadů

Být sokolem byla pro jeho členy vždy otázka cti. Sokolové nejsou jen sportovci, ale i hrdí vlastenci. Na svou lásku k vlasti, svobodě a demokracii doplatili za nacistů, kdy Heydrich v roce 1941 rozpustil sokolskou organizaci, zabavil její majetek a nechal pozatýkat 1500 sokolů. Jejich oběť si připomínáme každým rokem 8. října při Památném dni sokolstva, a to i na radnici Prahy 2 na náměstí Míru.

V Praze tento památný den připomene 8. října řada akcí. Chystá se např. spanilá cyklojízda, pouštění lodiček a pietní akt v Tyršově domě na Malé Straně. Na radnici Prahy 2 na náměstí Míru se připomíná tento den každoročně pietním aktem, kdy je rozvinuta sokolská vlajka a hraje se hymna. Při té příležitosti se vzpomíná na hrdinské oběti z řad sokolů. Symbolem sokolského odporu se stal československý olympionik a sokolský činovník František Pecháček, umučený nacisty. Jeho poslední slova zněla: „Statečný muž umře jednou, zbabělci umírají sto let. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné!“

 

Slavnostní odhalení pamětní desky bratrům Evaldovým ze sokolské rodiny v ulici Vratislavova. Na snímku tehdejší starostka Jana Černochová a sestra bratrů Dagmar. Foto Česká obec sokolská

Příběh rodiny Evaldových

Jejich přístup k morálním hodnotám dokládá i příběh rodiny Evaldových, jimž vloni na Vyšehradě odhalila pamětní desku městská část Praha 2. Celá rodina, rodiče i děti, byli sokolové. Bratři Evaldové celý život bojovali za vlast, během protektorátu se zapojili do domácího odboje – jeden v Obraně národa, druhý v ilegální sokolské organizaci. Oba hrdiny nacisté popravili v koncentračním táboře. Jejich sestra Dagmar, čestná občanka Prahy 2, statečnost obou bratrů neustále připomínala a při odhalení pamětní desky ve Vratislavově ulici, kde čestnou stráž drželi sokolové, řekla: „Jméno Evald je zavazující. Mí rodiče byli nadšenými sokoly a v tomto duchu nás vychovali. Pro mou generaci bylo samozřejmé mít plná srdce naší země.“

 

TJ Sokol Pražský v Žitné ulici, foto MČ Praha 2

Sokolský stejnokroj navrhl Josef Mánes

Letos už při Památném dni sokolstva na radnici Prahy 2 bohužel Dagmar Evaldová nedorazí. Ale přijdou další představitelé všech tří sokolských organizací, které na území Prahy 2 působí. Nejstarší z nich je TJ Sokol Pražský, který je historicky prvním Sokolem na území České republiky. Jeho založení se datuje k roku 1862, kdy se jeho prvním starostou stal spoluzakladatel Sokola Jindřich Fügner. Jeho sídlo v Sokolské ulici č. 43 je prvním a nejcennějším areálem sokolské obce. Právě tam se nachází nejstarší tělocvična – Fügnerův sál, pocházející z roku 1863. Byl to právě Fügner, kdo zavedl tykání mezi členy a oslovení bratře. Spolupracoval na návrhu sokolského stejnokroje, který navrhl Josef Mánes. Typická byla červená garibaldiovská košile. Jindřich Fügner se však nedožil ani prvního všesokolského sletu, zemřel ve věku pouhých 43 let na onemocnění krve. Poslední rozloučení odpovídalo jeho vysokému společenskému postavení. Jeho ostatky byly tři dny vystaveny na katafalku v sokolovně a pohřební průvod a obřad na Olšanských hřbitovech probíhaly za masové účasti široké veřejnosti.

Další jednota v Praze 2, Sokol Vyšehrad, působí v Podskalí. Sokolové zde cvičí už 132 let. A Sokol Praha – Královské Vinohrady, založený v roce 1887, má zase největší sokolskou budovu. „O rozvoj sportu a všestrannosti dbali sokolové i za první republiky, kdy byly postaveny sokolovny pod Vyšehradem a v Riegrových sadech. Právě se Sokolem Praha Královské Vinohrady má Praha 2 již delší dobu velmi úzkou spolupráci,“ doplnil místostarosta Prahy 2 pro oblast kultury a sportu Jaroslav Šolc. 

 

TJ Sokol Vyšehrad na Rašínově nábřeží, foto MČ Praha 2

Každoroční Festival sportu

Na ovál za sokolovnou v Riegrových sadech si mohou přijít v létě zasportovat opravdu všichni bez rozdílu věku. Městská část rovněž zajišťuje seniorům takzvané plavenky do bazénu vinohradského Sokola, konají se zde mnohé akce. Příležitostná spolupráce probíhá i s dalšími dvěma sokolskými jednotami.

Městská část Praha 2 pořádá v sokolovně v Riegrových sadech každoročně Festival sportu, jednodenní akci, která má za cíl představit různé sportovní oddíly působící v Praze 2. Zejména žáci základních škol si tam mohou vybraný sport vyzkoušet a ověřit si, zda je pro ně ten pravý. Nabídka je široká, od atletických disciplín po veslování. A protože příklady táhnou, mají žáci možnost se zde setkat se známými sportovci, kteří jsou špičkou ve svém oboru. Stále tak platí Tyršovo sokolské heslo: V zdravém těle zdravý duch.

 

TJ Sokol Královské Vinohrady, foto MČ Praha 2

MČ sport dlouhodobě podporuje

Městská část Praha 2 dlouhodobě podporuje sportování a další formy aktivního trávení volného času zdejších obyvatel i jinými formami. Finančními dotacemi počínaje, přes spolupořadatelství akcí až po poskytnutí vhodných prostor. Jen v letošním roce vyčlenila na podporu sportu 400 000 korun. Část z nich putovala do všech tří místních jednot Sokola, ale také například do USK Praha, klubu Palaestra, Judo klubu a dalších. 

 

Vložil: Markéta Vančová