Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vinice Grébovka rodí už několik staletí. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

20.08.2022
Vinice Grébovka rodí už několik staletí. PRAHA 2 NOVÝMA OČIMA

Foto: Nikola Balcarová (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Vinice Grébovka v Havlíčkových sadech

Jen málokterá pražská vinice se může pochlubit tím, že vznikla už ve středověku v době Karla IV. Historická vinice Grébovka v Havlíčkových sadech takovou raritou je. Zažila dobu slávy i rozkvětu, ale také jí několikrát v minulosti hrozil zánik. To, že přežila několik staletí až do dnešních dnů, je vlastně malý zázrak. Naposledy se o něj postarala městská část Praha 2.

Když Karel IV. nařídil ve 14. století osázet návrší kolem Prahy vinicemi, změnil tím celkový ráz krajiny. Místo lesů najednou město za hradbami obklopovaly vinice, pole a zahrady. Někdy v té době vznikla vinice v těch místech, kde je nyní park Grébovka (Havlíčkovy sady).

 

Altán Grébovka, jedna z nejromantičtějších vináren z celé Prahy. Návštěvníci si tam mohou vychutnat víno přímo z vinice Grébovka. V altánu se často konají společenské akce, svatební hostiny, ale i pravidelné prodejní výstavy obrazů, fotografií a plastik, spojené s vernisážemi.

Perkmistr hor viničných

Na vinicích, které se ve středověku táhly od Modřan přes Podolí a po jižním svahu nad potokem Botič, tehdy nazývaným Vinný potok, směrem k Žižkovu, Libni a Troji, nebyla jen vinná réva. Stavěly se na nich strážné vížky, sklípky, boudy pro přespávání a někdy i výstavnější pavilonky pro kratší pobyt majitelů vinic. Byl ustanoven perkmistr hor viničných, jenž řešil spory mezi lidmi, kteří vinicím škodili, i mezi vinaři samotnými. Jeho syn Václav IV. na Karlovo úsilí navázal a zakládal další vinice, které se staly ozdobou krajiny. Viniční chasa dostala nový řád, který upravoval pracovní dobu včetně novinky, hodinové přestávky na oběd.

 

Víno na vinici Grébovka právě dozrává. Sklizeň probíhá tradičně začátkem září.

Jenže pak přišly husitské války a ty vinice zdevastovaly. Některé zanikly. Jiří z Poděbrad se pokusil jejich slávu obnovit, ale vrchol přišel až za Ferdinanda I. Vinice si v té době kupovali movitější měšťané a stavěli na nich viniční usedlosti, pavilony, stavby s věžičkami. Tak to šlo až do bitvy na Bílé Hoře, kdy opět přišel zlom.  Třicetiletá válka znamenala pro vinice pohromu. Nikdo se o ně nestaral, byly rozorány, jejich význam klesal, a nakonec Josef II. v roce 1783 zrušil perkmistrovský úřad.

 

Gröbeho vila, foto MČ Praha 2

Slavná éra Moritze Gröbeho

Na slavnou éru vinařství navázal v Grébovce v 19. století až Moritz Gröbe, po němž jsou park i vinice pojmenovány. Zakoupil jednotlivé viniční usedlosti, vybudoval honosnou vilu (dnes známou jako Gröbeho vila) a svah, kde byl původně lom, nechal zavézt zeminou a přetvořit ve vinici. Po jeho smrti byl park s vinicí střídavě zpřístupňován veřejnosti a uzavírán. V únoru 1945 část parku poničily bomby při náletu spojeneckých vojsk. Havlíčkovy sady i vinice pustly, vinice byla volně přístupná a v noci sem chodili milenci i popíjející partičky a vandalové. Přišel rok 1989 a s ním znovu úvahy o likvidaci vinice. To se změnilo, když v roce 1992–1993 vinici dostala do péče městská část Praha 2. Na její obnovu najala renomovaného vinohradníka Antonína Turečka, jehož rodina, manželé Bulánkovi, se o vinici stará dodnes. Tureček svah osázel novými keři a první úrodu ochutnal v roce 1997.

 

Takto vypadala Gröbeho vila po náletu v únoru 1945. Foto MČ Praha 2

Chlouba Prahy 2

Památkově chráněná vinice je chloubou Prahy 2.  Pracuje se na ní i v 21. století převážně ručně. Zdejší odrůdy získávají za kvalitu vína odborné ceny.  Rovněž městská část Praha 2 byla oceněna za rekonstrukci parku Grébovka, která trvala 10 let a stála 365,3 milionů korun, z toho více než dvě třetiny zaplatila městská část. V celostátním kole se MČ Praha 2 umístila mezi třemi nejlepšími v republice v Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón 2013 a zvítězila také v krajském kole. Za část revitalizace parku získala městská část i další vítězství v regionu, titul Památka roku 2013. Ocenění v Programu regenerace si odnesly i dvě stavby v Havlíčkových sadech – Pavilon a Grotta (umělá jeskyně).

 

Pavilon Grébovka, foto MČ Praha 2

To hlavní však je, že si Grébovku oblíbili Pražané. A zdejší zářijové vinobraní se stává magnetem pražského podzimu, kdy do parku míří desetitisíce lidí ochutnávat víno a burčák. Včetně odrůd z místní historické vinice Grébovka.

Vložil: Markéta Vančová