Novoměstská radnice, tradiční místo pro moderní život
21.06.2022
Foto: Praha 2 / Petra Baďurová
Popisek: Novoměstská radnice
Novoměstská radnice, jejíž historie začala brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV., je výkladní skříní Prahy 2. Jejím zřizovatelem je městská část Praha 2, která má zájem na tom, aby národní kulturní památka na Karlově náměstí byla nejen otiskem historie, ale i živoucí kulturní institucí a místem společenských setkání i vzdělávání.
Novoměstská radnice má ve své produkci akce, které si získaly trvalou přízeň návštěvníků: jarní i podzimní Festival delikátních chutí, prezentace řemeslných škol Řemesla živě a Novoměstský advent. Stále populárnější jsou komentované prohlídky nebo Veletrh starožitností Antique. Ve Velkém sále se odehrávají koncerty umělců světového formátu (Vilém Veverka, Emily D´Angelo…). Do paměti účastníků se zapisují jako okamžiky s velkým přesahem i výstavy předních tvůrců, např. malíře Tomáše Bíma, i zajímavé výstavní projekty, jako byly Stopy židovské přítomnosti v Praze 2, ale také stále trvající Neviditelná výstava, hudební cyklus Stylové večery, divadelní projekty divadla Minor a mnohé další. Objevování kultur, jejich mísení, ukázky z historie, podpora umění, prezentace mistrů řemesel i prostor poskytnutý pro setkávání zajímavých lidí se jako pevná linka vine celou škálou kulturních akcí, které radnice ve svých překrásných prostorech hostí.
Krásný výhled na Prahu z věže Novoměstské radnice, foto Praha 2 / Miroslav Bárta
Historické zajímavosti: zvon a ztracená socha
Novoměstská radnice v sobě skrývá i četné historické zajímavosti. V radniční vyhlídkové věži je zavěšen zvon Brikcího z Cimperka, dílo mistra, který je považován za největšího zvonaře „zlaté éry zvonařství“ na našem území, ale i za nejvýznamnějšího českého zvonaře vůbec. Zvon je s vnějšími rozměry zhruba 1,72 x 1,7 m a váhou přes 3120 kg druhým největším Brikcího dochovaným zvonařským dílem (největší Brikcího zvon visí ve věži kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě). Z bohaté výzdoby pláště zvonu zmiňme alespoň reliéfní vyobrazení Nejsvětější trojice, dva chronogramy odkazující se k letopočtům 1599 a 1563, „podpis“ tvůrce a alespoň část latinského nápisu, kde Brikcí užil citát z Demosthena: RESPVBLICA SINE LEGE / LEX SINE EXECVTIONE / EST VELVT CAMPANA CLIPELLO (Země bez práva, právo bez vymahatelnosti, je jako zvon bez srdce…).
V Novoměstské radnici se konají výstavy, koncerty, festivaly, svatební obřady a další kulturní nebo společenské akce v netradičních reprezentačních prostorách. Foto Praha 2 / David Tesař
Ve vstupní hale svateb v přízemí Novoměstské radnice je něco, co byste tu asi nečekali. Na svatebčany pohlíží socha Neptuna, kterou v letech 1875–1877 vytvořil sochař Bohuslav Schnirch. Jedná se o originál sochy, jejíž kopie stojí na původním místě uprostřed grotty v Havlíčkových sadech (Grébovce). Vstup je přes nádvoří a foyer každé úterý a čtvrtek od 14 do 16 hodin a je zdarma. Můžete si tak připomenout takřka detektivní příběh, který se k pískovcové soše váže. Schnirch ji vytvořil pro pražského podnikatele Moritze Gröbeho, který byl okouzlený slunnou Itálií a obdobím antiky i renesance. Moritz nechal sochu umístit uprostřed umělé jeskyně v Havlíčkových sadech, což bylo jeho oblíbené místo. Jenže o nějakých sto let později socha odtud zmizela. Když MČ Praha 2 převzala správu Havlíčkových sadů, už tu nebyla a nikdo o ní nic nevěděl. Pak se jako by zázrakem objevila ve tvrzi Třebotov, jejíž majitel neměl ani tušení, že má ztracenou sochu. Městská část pak nechala zhotovit dvě kopie, jednu pro něj a jednu do Grébovky. Zrestaurovaný originál svěřila právě Novoměstské radnici s vědomím, že zde soše nic nehrozí.
Vložil: Markéta Vančová