Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novoměstská radnice, tradiční místo pro moderní život

21.06.2022
Novoměstská radnice, tradiční místo pro moderní život

Foto: Praha 2 / Petra Baďurová

Popisek: Novoměstská radnice

Novoměstská radnice, jejíž historie začala brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV., je výkladní skříní Prahy 2. Jejím zřizovatelem je městská část Praha 2, která má zájem na tom, aby národní kulturní památka na Karlově náměstí byla nejen otiskem historie, ale i živoucí kulturní institucí a místem společenských setkání i vzdělávání.

Novoměstská radnice má ve své produkci akce, které si získaly trvalou přízeň návštěvníků: jarní i podzimní Festival delikátních chutí, prezentace řemeslných škol Řemesla živě a Novoměstský advent. Stále populárnější jsou komentované prohlídky nebo Veletrh starožitností Antique. Ve Velkém sále se odehrávají koncerty umělců světového formátu (Vilém Veverka, Emily D´Angelo…). Do paměti účastníků se zapisují jako okamžiky s velkým přesahem i výstavy předních tvůrců, např. malíře Tomáše Bíma, i zajímavé výstavní projekty, jako byly Stopy židovské přítomnosti v Praze 2, ale také stále trvající Neviditelná výstava, hudební cyklus Stylové večery, divadelní projekty divadla Minor a mnohé další. Objevování kultur, jejich mísení, ukázky z historie, podpora umění, prezentace mistrů řemesel i prostor poskytnutý pro setkávání zajímavých lidí se jako pevná linka vine celou škálou kulturních akcí, které radnice ve svých překrásných prostorech hostí.

 

Krásný výhled na Prahu z věže Novoměstské radnice, foto Praha 2 / Miroslav Bárta

Historické zajímavosti: zvon a ztracená socha

Novoměstská radnice v sobě skrývá i četné historické zajímavosti. V radniční vyhlídkové věži je zavěšen zvon Brikcího z Cimperka, dílo mistra, který je považován za největšího zvonaře „zlaté éry zvonařství“ na našem území, ale i za nejvýznamnějšího českého zvonaře vůbec. Zvon je s vnějšími rozměry zhruba 1,72 x 1,7 m a váhou přes 3120 kg druhým největším Brikcího dochovaným zvonařským dílem (největší Brikcího zvon visí ve věži kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě). Z bohaté výzdoby pláště zvonu zmiňme alespoň reliéfní vyobrazení Nejsvětější trojice, dva chronogramy odkazující se k letopočtům 1599 a 1563, „podpis“ tvůrce a alespoň část latinského nápisu, kde Brikcí užil citát z Demosthena: RESPVBLICA SINE LEGE / LEX SINE EXECVTIONE / EST VELVT CAMPANA CLIPELLO (Země bez práva, právo bez vymahatelnosti, je jako zvon bez srdce…).

 

V Novoměstské radnici se konají výstavy, koncerty, festivaly, svatební obřady a další kulturní nebo společenské akce v netradičních reprezentačních prostorách. Foto Praha 2 / David Tesař

Ve vstupní hale svateb v přízemí Novoměstské radnice je něco, co byste tu asi nečekali. Na svatebčany pohlíží socha Neptuna, kterou v letech 1875–1877 vytvořil sochař Bohuslav Schnirch. Jedná se o originál sochy, jejíž kopie stojí na původním místě uprostřed grotty v Havlíčkových sadech (Grébovce). Vstup je přes nádvoří a foyer každé úterý a čtvrtek od 14 do 16 hodin a je zdarma. Můžete si tak připomenout takřka detektivní příběh, který se k pískovcové soše váže. Schnirch ji vytvořil pro pražského podnikatele Moritze Gröbeho, který byl okouzlený slunnou Itálií a obdobím antiky i renesance. Moritz nechal sochu umístit uprostřed umělé jeskyně v Havlíčkových sadech, což bylo jeho oblíbené místo. Jenže o nějakých sto let později socha odtud zmizela. Když MČ Praha 2 převzala správu Havlíčkových sadů, už tu nebyla a nikdo o ní nic nevěděl. Pak se jako by zázrakem objevila ve tvrzi Třebotov, jejíž majitel neměl ani tušení, že má ztracenou sochu. Městská část pak nechala zhotovit dvě kopie, jednu pro něj a jednu do Grébovky. Zrestaurovaný originál svěřila právě Novoměstské radnici s vědomím, že zde soše nic nehrozí.

Vložil: Markéta Vančová