Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Projekt obnovy historického osvětlení schodiště kostela sv. Ludmily získal bronz v soutěži Památka roku 2021

09.06.2022
Projekt obnovy historického osvětlení schodiště kostela sv. Ludmily získal bronz v soutěži Památka roku 2021

Foto: MČ Praha 2 (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Zrenovované osvětlení schodiště kostela sv. Ludmily

Městská část Praha 2 se dočkala dalšího významného ocenění dlouhodobých snah o kultivaci veřejných prostor a citlivý přístup k obnově památek. Za obnovu a rekonstrukci historického osvětlení schodiště kostela sv. Ludmily získala Praha 2 prvenství v krajském kole soutěže Památka roku 2021 a v celostátním se umístila na třetí příčce, a to v kategorii Malá rekonstrukce.

Slavnostní vyhlášení výsledků celostátního kola soutěže proběhlo ve čtvrtek 21. dubna v rámci 32. odborné konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska v Jihlavě. Ocenění společně převzali místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek a zástupce Římskokatolické farnosti u kostela sv. Ludmily Jakub Karel Berka.

 

Místostarosta Václav Vondrášek a zástupce Římskokatolické farnosti u kostela sv. Ludmily Jakub Karel Berka

Výrazný symbol Vinohrad

„Málokterá obec nebo městská část se na svém území může pyšnit tolika nemovitými kulturními památkami jako Praha 2. Neogotický kostel sv. Ludmily sice patří sice mezi ty novější, s lety se však stal jedním z výrazných symbolů Vinohrad. Nese ostatně jméno první české panovnice a patronky Sv. Ludmily. O to víc si vážíme, že se náš projekt obnovy a rekonstrukce originálního osvětlení schodiště stal Památkou roku 2021 na krajské úrovni a uspěl i v kole celostátním v konkurenci dalších 25 projektů,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

 

Kostel sv. Ludmily

Historické kandelábry, které pocházejí z dílny vynálezce Františka Křižíka, byly před lety zničeny vandaly. V rámci obnovy památky se podařilo zhotovit přesné kopie chybějících částí kandelábrů a doplnit historickou lampou. Zrekonstruované osvětlení schodiště bylo slavnostně rozsvíceno loni v září při příležitosti oslav Roku svaté Ludmily. Projekt obnovy a rekonstrukce historického osvětlení schodiště pomohla financovat městská část Praha 2, která poskytla Římskokatolické farnosti u kostela sv. Ludmily dar přesahující 260 tisíc korun. Radnice tak pokračuje v donátorské tradici, která byla zahájena již při samotné výstavbě kostela sv. Ludmily. Chrám byl totiž zbudovaný v letech 1887–1893 z iniciativy konšelů Královských Vinohrad.

 

Schodiště se slavnostně rozsvítilo 5. září 2021 v rámci Koncertu pro českou kněžnu, který se konal k připomínce 1100 let od mučednické smrti sv. Ludmily

Dlouhodobá priorita

„Zajištění péče o svěřené nemovité památky, ochrana bohatého kulturně-historického dědictví, spolupráce s církví a aktivní spolupůsobení ve Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska patří mezi naše dlouhodobé priority. Podpora projektu na záchranu a obnovu historického osvětlení schodiště kostela sv. Ludmily ze strany radnice byla proto samozřejmostí,“ vysvětlil postoj městské části Praha 2 její místostarosta Václav Vondrášek.

 

Pro Prahu 2 to není první ocenění projektu obnovy unikátní památky. V minulých letech druhá městská část získala několik významných ocenění s náročným projektem obnovy památkově chráněného areálu Havlíčkových sadů. Za citlivou rekonstrukci a dostavbu Pavilonu v Grébovce obdržela krajské prvenství v soutěži o cenu Programu regenerace za rok 2009, o dva roky později stejné ocenění za obnovu Grotty. V roce 2013 pak  přinesla městské části revitalizace parku ještě další vítězství v regionu, a to v soutěži o titul Památka roku 2013. V roce 2015 získala Praha 2 za obnovu Havlíčkových sadů a rekonstrukci sochy Neptuna i cenu NPÚ Patrimonium pro futuro  - Dědictví pro budoucnost.

Cena Památka roku se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty. Přihlášené projekty soutěží ve dvou kategoriích: malá rekonstrukce do 2 mil. korun a velká rekonstrukce nad 2 mil. korun bez DPH.

Vložil: Markéta Vančová