Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo naháněl pacienty „šarlatánům“? To budete hodně překvapeni. Kauza Aktip jede jako blázen

komentář 08.06.2018
Kdo naháněl pacienty „šarlatánům“? To budete hodně překvapeni. Kauza Aktip jede jako blázen

Foto: ČT

Popisek: Měření energetických drah - jedna z alternativních léčebných metod

Hraný dokument České televize o pražském centru Aktip, v němž se pacienti léčí pomocí tzv. psychosomatiky, způsobil skandál, v současnosti srovnatelný snad jen s divadelním představením Vaše násilí, naše násilí. Další díl cyklu Infiltrace, nazvaný Obchod se zdravím, stále komentují seriózní i bulvární média. Obzvláště ta si jej vzala na paškál, jako by právě ona byla ztělesněním serióznosti. Ale čemu se divit, když ČT bulváru naservírovala skrytou kamerou pořízené rozhovory obsahující nechutné výroky?

V záplavě moralizování naprosté většině kazatelů uniklo, že se na propagaci  Aktipu do značné míry podíleli oni sami. Rozhovory s lékaři a léčiteli tohoto svérázného zařízení odvysílala například Česká televize v nejsledovanější tuzemské talk show Všechnopárty nebo v magazínu Sama doma, který by rovněž stál za investigativní zkoumání. Jeho hostem se stala jedna z aktérek Obchodu se zdravím, Lenka Krutilová. Ta se před národem znemožnila šokující větou, kterak se lze snadno, byť nevábně, zbavit rakoviny. V Sama doma ji „moc ráda“ (jako vždy) přivítala a zpovídala Ester Janečková.  Kdo viděl Lenku Krutilovou v tomto magazínu, musí mi dát za pravdu, že vystupovala velmi solidně. Mimo jiné konstatovala, že své zdraví máme ve svých rukou a měli bychom poslouchat svoje tělo, které nám dává signál, když není něco v pořádku. Uvedla také, že bychom se měli dobře stravovat, mít v pořádku psychiku i vztahy a také se hýbat. Její rady může jen těžko někdo zpochybnit. 

Nachytaná nefér

Je faktem, že v Obchodu se zdravím nevystupovala zdaleka tak sympaticky a kultivovaně. Nicméně, způsob, jakým byla „nachytána“ později, byl přinejmenším nefér.  Pořad, jehož užitečnost nijak nezpochybňuji, natočený pomocí skryté kamery a nastrčené herečky, však postrádal jakoukoliv objektivitu. A byl dalším z mnoha, které se snaží alternativní medicínu za každou cenu očerňovat a její představitele, přestože jde nezřídka o vysokoškolsky vzdělané a zkušené lékaře, ostrakizovat. Příkladem jsou útoky kolegů na populárního lékaře Jana Hnízdila. Za to, že údajně zdiskreditoval psychosomatickou medicínu v očích odborné i laické veřejnosti, mu byl dokonce v roce 2015 udělen Bludný balvan.   I když je v celé řadě civilizovaných zemí alternativní medicína, ať už čínská nebo homeopatická, nezpochybnitelnou součástí léčby mnoha lidí a dosahuje značných úspěchů, u nás jsou její představitelé neustále nazýváni šarlatány.  

Jarmila Klímová 

 Dr. Jarmila Klímová, vedoucí institutu AKTIP, v pořadu ČT

A co doktoři?

Jakkoliv upozornil Obchod se zdravím na některé závažné, především etické problémy, vyzněl tak, že jediným správným způsobem léčení je klasická medicína. Ale stálo by za to, kdyby někdo se skrytou kamerou a nastrčeným hercem taktéž zaznamenal, jak probíhá pohovor pacienta třeba u obvodního lékaře či v nemocnici. To by nejspíše vznikl podobný hit. Na rozdíl od psychoterapeutů a psychosomatiků, většina lékařů pacienta ani pořádně nevyslechne. Na všechny potíže mu namísto toho, aby především změnil životní styl, coby hlavní příčinu civilizačních chorob, předepisují léky, které mají ve většině případů velmi závažné vedlejší účinky a některé jejich kombinace mohou být dokonce smrtelné.

Zcela právem se jeden z diváků v diskusi na stránkách České televize ptá: „A co doktoři, ti snad se zdravím neobchodují?“ A bylo by velmi zajímavé sledovat, co by doporučili oné herečce, která předstírala pacientku s únavou. Nejspíš by se jí většina lékařů vysmála, že unavený je dnes každý. 

Stejně tak by bylo užitečné natočit investigativní dokument o tom, jak obrovské částky platí lidé za léky předepsané v ordinacích seriózních lékařů, které (na rozdíl od neškodných kapek z Aktipu), mohou ve svém důsledku vážně poškodit jejich zdraví. O samotném pochybení lékařů ani nemluvě.  Podle amerických vědců je pochybení lékaře třetí nejčastější příčinou úmrtí pacientů v USA.  Kolik je jich asi u nás?

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace