Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Káže vodu, pije víno. Šéfredaktor Britských listů dává lekci pražské kavárně, sám ale dělá némlich totéž... Nedělní komentář Štěpána Chába

komentář 01.10.2017
Káže vodu, pije víno. Šéfredaktor Britských listů dává lekci pražské kavárně, sám ale dělá némlich totéž... Nedělní komentář Štěpána Chába

Autor: Youtube / repro

Popisek: Musíme zařadit další rychlost a integrovat se, makat, tvrdí Jan Čulík

Ve svém článku „Pražská kavárna lidem pořád káže – ale oni ji neposlouchají“ Jan Čulík v Britských listech poukazuje na smutnou skutečnost, že „elita“ národa obyčejným lidem neustále káže, nikdy s nimi nemluví, nediskutuje.

Jak Čulík ve svém textu tvrdí, že obyvatelé České republiky propadají národovectví, tupé frustraci, euroskepsi a xenofobii. Čulík se podivuje, že nikdo z elity nebije na poplach před nastávajícími volbami. Role se tedy ujímá sám a textem chce mobilizovat uvědomělé občany republiky. Následující text se poté točí kolem tématu, které už měl v ústech kdejaký komentátor. Musíme se stát členy rychloproudé Evropy. Pokud tak neuděláme, staneme se pouze zemičkou na periferii, kterou budou ovládat reptající Klausové a Zemani.

Musíme do rychlejší EU

Nostalgicky se Čulík zahledí i do minulosti a vzpomene svůj vlastní článek, kde o tom již jednou psal. Evropskou unii si Čulík v nostalgií vyvolaném článku představoval nádherně dušínovskou, jako vystřiženou z Faglarových románů. Viz Čulíkův příměr, v kterém k nám má mluvit Evropská unie: „Hele, tak chcete s námi hrát fotbal, nebo ne? Jestli ne, nikdo vás nenutí − jen nám tady u všeho nekruťte hlavou a prosím, jděte si v klidu hrát něco jiného, s někým jiným.“ A předjímá chování Evropské unie, kdy ta si radši založí nový klub, než aby starý zahazovala. Naráží tím na vznik rychlejší a integrovanější druhé unie, kterou prosazuje Emanuel Macron a Angela Merkelová a která se v České republice nesetkala s kladným přijetím.

Papouškujete po Moskvě a tvrdíte, že vyjadřujete názor

Čulík následně označuje názory politiků, kteří nesouhlasí se směrem, kterým se Evropská unie vydala, za papouškování Moskvy. Země, která nesouhlasí se směrem EU, nemá v EU co pohledávat, konstatuje. Čulík se zlobí také na voliče, kteří si demokraticky při volbách zvolili euroskeptické politiky.

Musíme makat, aby na nás byl Macron hrdý

Autor vyzývá k tomu, abychom přestali zívat a začali na sobě makat. Tvrdí, že by mělo vzniknout nové politické hnutí, které nás pošle zpět do EU, nejlépe na její vrchol. A za příklad dává Skandinávii. Země Skandinávie se prý v EU prosadily upevňováním témat rovnosti pohlaví nebo ekologie. My podle Čulíka exportujeme pouze oplzlou hradní skepsi nebo profesionální cynismus politické elity. Pohoršuje se i nad tím, že Evropskou unii nebereme jako něco, co bychom měli budovat, ale jako projekt, který dobře sype. Jako dobrou politiku pak označuje směr Slovenska a pobaltských zemí.

Mluvte s lidmi, apeluje člověk, který banuje nositele jiného názoru na Facebooku

Závěr článku se zase zopakuje – volání k pražské kavárně, aby k lidem mluvila, ne aby jim kázala. Přičemž je nutné poznamenat, že o tématech, která Čulík v textu rozebral, brebentí pražská kavárna od rána do noci a neustále se hecuje k tomu, že začne s normálními lidmi mluvit, komunikovat, diskutovat. Není bez zajímavosti, že pokud pak Čulíkovy Britské listy nebo samotnou pražskou kavárnu napříč médii oslovíte s odlišným názorem a touhou diskutovat, zablokují vás nebo napíší, že naplňujete skutkovou podstatu trestného činu a pokud toho nenecháte, tak vás napráší. Diskuse se vede velmi špatně s lidmi, kteří nepolemizují, nediskutují, ale vyhrožují. 

Úsměv vyvolává i skutečnost, že díky postoji Jana Čulíka k České republice a jejím obyvatelům ožil prakticky neužívaný termín oikofobie. Tedy fobie vůči vlasti.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace