Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Finsko zruší školní předměty, napsal respektovaný český server. Otrocky přitom kopíroval podivný tatarstánský web, aniž si zdroje ověřil. Kam se řítí česká žurnalistika?

29.11.2016
Finsko zruší školní předměty, napsal respektovaný český server. Otrocky přitom kopíroval podivný tatarstánský web, aniž si zdroje ověřil. Kam se řítí česká žurnalistika?

Foto: archiv

Popisek: Školní třída - ilustrační foto

Česká média kopírují a nepřemýšlejí. A tak respektovaný server Novinky.cz 18. listopadu uveřejnil příspěvek, že ve finských školách zruší předměty. Během jednoho dne převratnou reformu finského školství komentovalo na 450 diskutérů. Celá věc ale měla háček. Zpráva nebyla pravdivá, nepocházela totiž z ověřeného zdroje.

„V osnovách již nebudou jednotlivé předměty, ve třídách se nebudou vyučovat samostatně fyzika, matematika, (cizí) jazyk, dějepis či zeměpis,“ psaly Novinky.cz. Studenti prý budou studovat události a jevy v interdisciplinární podobě, taková druhá světová se bude probírat z hlediska historie, geografie a matematiky. „Hlavní myšlenkou je, že studenti by si měli s ohledem na své schopnosti a budoucí ambice vybrat, jaké téma nebo jev chtějí studovat. Žádný žák tedy nebude muset projít celý předmět fyziky nebo chemie. Celou dobu bude moci mít na paměti heslo K čemu to potřebuji umět?“ píší Novinky.cz.

Bright Side, web pro kutily a zvědavce

Bylo by to skvělé, kdyby autor, tedy značka fš, necitovala server Bright Side, ze kterého dotyčný novinář z Novinek článek de facto přeložil. Jenže server Bright Side není a nechce být žádným seriózním zpravodajstvím. Jde o web, jehož hlavními rubrikami jsou Inspirace, Kreativita a Zázraky. Tedy něco jako domácí kutil, Burda a trochu pikantností k tomu. A právě zpráva o rušení předmětů ve finském vzdělávacím systému se nachází v sekci zázraky/kuriozity s upoutávkou „Tohle je skutečná revoluce ve vzdělávání“, jak upozornil český server Louc.cz, který se podobným šířením zpráv po internetu zabývá.

Milion čtenářů zprávu sdílelo dál

Článek o rušení předmětů ve Finsku se na serveru Bright Side přehoupl dokonce přes milion do sedmimístné kategorie, byl sdílen po celém světě. Jenže málokdo dočetl článek do konce, aby zjistil, že se server odvolává na více než rok starou reportáž z britského deníku The Independent, umístěnou na web 20. března 2015, která popisuje opravdovou reformu finského školství, která místo předmětů zavede témata. Všechnu ostatní omáčku o tom, že se zruší fyzika, protože ji nikdo k ničemu nepotřebuje, si iniciativně vymysleli na Bright Side. A Novinky.cz ji zkopírovaly.

Stopy vedou do Kazaně

A cože je Bright Side vlastně za server? Stopy vlastníků domén prý směřují do ruského Tatarstánu a města Kazaně. Krom anglicky psané Bright Side pod ně patří ruská verze, francouzská, španělská a také třeba čínská. Případ přejímání z obskurních serverů není ale nijak ojedinělý. A proč? Protože lidé stále ještě věří lecčemu, co si přečtou.

Mediální gramotnost je nulová

Bude asi ještě nějakou dobu trvat, než se čtenáři naučí, čemu se říká mediální gramotnost. Ale že ji nezvládají redaktoři seriózně se tvářících médií, to už je na pováženou. Jenže my si asi už zvykli, že se například z MF Dnes stal bulvár. Prostě jsme si ho zařadili jako slabší odvar bulváru a to nám stačí. A dál otrocky věříme zprávám, které za nás měli seriozní novináři ověřit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace