Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzala si zbožňovaného prince, byla krásná, chytrá a úspěšná. Nečekaná obrovská tragédie, zahalená závojem smrti nevinného člověka, ji ale tak zlomila, že chtěla spáchat sebevraždu s miminkem v náručí. Tajnosti slavných

17.10.2016
Vzala si zbožňovaného prince, byla krásná, chytrá a úspěšná. Nečekaná obrovská tragédie, zahalená závojem smrti nevinného člověka, ji ale tak zlomila, že chtěla spáchat sebevraždu s miminkem v náručí. Tajnosti slavných

Foto: Divadelní noviny

Popisek: Šťastná byla Eva Klepáčová jen pár měsíců. Pak už až do konce života bojovala s nekončící sérií problémů

Něžným hláskem Nastěnky k nám promlouvá o Vánocích již déle než půl století, tak úžasný happy end jako v Mrazíkovi jí ale osud odepřel. Obrovská tragédie ji psychicky tak zlomila, že už neviděla jiného východiska než sebevraždu. Smrt se pro ni stala vysvobozením, ale až po dlouhých letech.

V 50. letech minulého století to bylo nejslavnější české manželství. Ona coby divoká Káča z nestárnoucí ladovské pohádky režiséra Josefa Macha Hrátky s čertem, on zbožňovalý zpěvák s příznivě nastartovanou hereckou kariérou. Když si v roce 1958 Eva Klepáčová brala o rok staršího Josefa Zímu, vytvořili pár snů. A neměla to lehké – manželovy fanynky obléhaly jejich dům, klidně telefonovaly i uprostřed noci. Eva měla svatou trpělivost, partnerovi prostě věřila. Jenže pohádkové štěstí mělo jepičí život. Jen pár měsíců po svatbě zavinil Zíma vážnou dopravní nehodu s tragickými následky. Událost vyvolala u jeho ženy tak těžký psychický šok, že se pokusila o sebevraždu. Skočila z okna vinohradského bytu, jen několikaměsíční dcerku Zuzanu jí maminka stihla na poslední chvíli vyrvat z náruče. Naštěstí bylo pod okny tramvajové vedení, které jí zachránilo život. Jenže…

S Františkem Filipovským v ladovské pohádce Hrátky s čertem

S Františkem Filipovským v ladovské pohádce Hrátky s čertem

Balet musel ustoupit

Narodila se 2. května 1933 v Praze do umělecké rodiny – tatínek Antonín byl členem souboru baletu Národního divadla a maminka Kamila tanečnicí a ochotnickou herečkou. A velmi brzy bylo jasné, že se tahle holčička pro kumšt narodila. Začala chodit do baletu, hrála v branickém ochotnickém divadle, stala se členkou slavného Dismanova rozhlasového dětského souboru a ztvárňovala dětské postavy na několika pražských scénách. Po maturitě na gymnáziu se musela rozhodnout mezi baletem a herectvím a nakonec u ní zvítězila druhá možnost. Na DAMU vystudovala herectví u profesorů Vlasty Fabianové, Radovana Lukavského, Františka Salzera a Vítězslava Vejražky. Po ročním angažmá v Liberci se pak stala na dlouhá léta členkou souboru pražského Švandova divadla, tehdy se ale jmenovalo Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého. Její devízou byl charakteristický hlas, excentrické výrazové prostředky a živelný temperament. Málokdo o ní ví, že byla také jednou z prvních tváří, které se objevily na obrazovce nově vzniklé Československé televize, kde působila jako hlasatelka a konferenciérka. Její výrazný hlas hojně využívala i dabingová studia – nejslavnější postavou, které propůjčila hlas, je Nastěnka z nestárnoucí ruské pohádky Mrazík, bez níž si už ani vánoční svátky neumíme představit.

V roce 1959 v komedii Slečna od vody

V roce 1959 v komedii Slečna od vody

Úskalí ideálního páru

S Josefem Zímou vytvořila přímo ideální pár a stali se miláčky národa. Nálety fanynek zbožňovaný Pepíček zvládal díky klidné a rozvážné povaze levou zadní, nakonec už ale obtěžování přerostlo únosnou míru, a tak se manželé stali jedněmi z prvních osobností z nepolitické sféry v republice, kterým bylo přiděleno tajné telefonní číslo. Jenže přišla tragédie, která jejich vztah navždy poznamenala. „Byl jsem na vojenském cvičení a vracel se ze Strakonic autem do Prahy. Na moment jsem usnul a narazil do stromu. Těžce se zranila zpěvačka Judita Čeřovská a režisér Jiří Jungwirth, který později zemřel. I já a třetí pasažérka jsme měli vážná zranění,“ zavzpomínal Zíma po letech na osudové okamžiky. Čeřovská na tom byla zle, měla utrženou ledvinu, rozdrcenou páteř a hrozila jí amputace nohy. K té naštěstí nakonec nedošlo. Jenže její manžel, známý advokát, vytáhl do boje proti Zímovi velmi tvrdě a dosáhl toho, že byl opravdu odsouzen. „Dostal jsem vojenského prokurátora, tříletý podmíněný trest, zákaz řízení a povinnost uhradit škody a léčebné výdaje. Tři roky mi sráželi dvě třetiny z platu,“ konstatoval nekorunovaný král české dechovky.

S manželem Josefem Zímou a Miroslavem Horníčkem v roce 1980 v televizním pořadu Než se zvedne opona

S manželem Josefem Zímou a Miroslavem Horníčkem v roce 1980 v televizním pořadu Než se zvedne opona

Aspoň trochu se mu ulevilo

Až po dlouhých letech Josef Zíma prozradil, co mu pomohlo udržet se nad propastí psychického zhroucení. Podle soudu byl jednoznačně vinen a není divu, že se také tak cítil. „Pár let po té nehodě jsem hostoval v Brně a v divadelní restauraci, kam jsem šel na večeři, se ke mně přihlásil vojenský prokurátor, co mě soudil. Neměl uniformu a já ho nepoznal, on mě ano. Přisedl si a povídá – mám něco, co vám možná trochu uleví. Možná ho to taky trápilo. Řekl, že režisér Jungwirth nezemřel přímo následkem té nehody. Když ho operovali, v jeho těle zůstal kus látky, snad obvaz, což byla skutečná příčina jeho úmrtí. Zjistila to pitva.“ Mnohem horší důsledky pro něj ale měl Evin psychický stav. Jeho žena utrpěla těžký šok. Zoufalou situaci považovala za definitivní konec šťastného rodinného života, měla pocit, že dál už vůbec nic nemá smysl. Při zoufalém pokusu o sebevraždu utrpěla velmi vážná zranění. Ty lékaři naštěstí dokázali jakžtakž vyléčit, nadosmrti jí ale zůstala poraněná duše. Začala trpět maniodepresivní psychózou a až do smrti musela být pod kontrolou psychiatrů. Po roce 1968 se její stav znovu výrazně zhoršil, když se několikrát musela potýkat se zákazem činnosti kvůli svým politickým názorům.

Eva Klepáčová a Josef Zíma spolu prožili navzdory všem ranám osudu padesát čtyři let

Eva Klepáčová a Josef Zíma spolu prožili navzdory všem ranám osudu padesát čtyři let

Kvůli partnerovi se dokázala překonat

Navíc se přihlásily vážné zdravotní problémy, které byly následkem těžkého poranění nohou při sebevražedném skoku. Při pohybu ji trápily ukrutné bolesti, každý krok překonávala jen s nadlidským úsilím. Josef se o ni obětavě staral a převzal odpovědnost za celý chod domácnosti. S Evou, která potřebovala téměř nepřetržitou péči, se snažil být co nejvíc. Pomáhaly mu pečovatelky, které k nim domů pravidelně docházely. Když pak musel sám do nemocnice kvůli neodkladné operaci tepen, obával se obrovských komplikací. Eva se ale dokázala nečekaně vzchopit. Každý den ho navštěvovala, i když za každou cestu do nemocnice platila šílenými bolestmi. I toto úskalí dokázali manželé překonat, po Josefově uzdravení ale domácí klid trval jen velmi krátce. V noci na 19. června 2012 Eva Klepáčová usnula a už se neprobudila. Zemřela doma a podle lékařů, kteří ji léta ošetřovali, pro ni byla smrt vysvobozením. „Dodnes se doma cítím divně, když už tam Evička není. Najednou vidím něco v televizi, připomene mi ji to a já si uvědomím, že už s ní nemohu mluvit a nemůžu jí nic říct,“ dodal Josef Zíma zlomeně.

Čtěte také:

Nejkrásnější český princ se po více než padesáti letech dočkal pocty. Konečně někdo ocenil jeho práci. Ale ta role je prokletá!

Dramatické životy českých pohádkových princezen: Mstil se jim snad krutý osud za jejich krásu a popularitu? Tajnosti slavných

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace