Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už ho prý nebaví nechat se kopat do zadku, tak končí. A je u toho i kamera: Kdyby s tím návrhem přišel nějaký pan Cancourek, zdvořile bych ho vyprovodil, ale takhle… Viktor Preiss odchází od divadla

22.06.2016
Už ho prý nebaví nechat se kopat do zadku, tak končí. A je u toho i kamera: Kdyby s tím návrhem přišel nějaký pan Cancourek, zdvořile bych ho vyprovodil, ale takhle… Viktor Preiss odchází od divadla

Foto: Česká televize

Popisek: herec Viktor Preiss

V polovině června naposledy v životě vstoupil na prkna, která znamenají svět. Viktor Preiss na prahu sedmdesátky není ani omylem vetchý stařík, přesto si řekl, že šaškovat v Broukovi v hlavě už nebude. A tak normálně neobnovil smlouvu, nekoná se žádné drama s vyhazovem, jen jeden docela normální odchod do důchodu. Diváci přesto truchlí, takových herců jako je Preiss, už dnes mnoho není. Odejdou s ním staré dobré Vinohrady?

Naposledy stál na jevišti v komedii Vstupte! Hrál něco jinak? „Ne, to ne. Pokaždé prostě chcete hrát dobře, i když okolnosti bývají jiné, publikum je vždycky jiné a každé představení se proto liší. Snažil jsem se být nesentimentální,“ přiznává Preiss. Divadlo už ho prý unavuje. Jenom pohybově náročnou frašku Georgese Feydeaua Brouk v hlavě hraje na Vinohradech dvacet let, od premiéry v roce 1996. Může se někdo divit, že vzdor potlesku úspěšný herec jednoho dne přestane cítit potěšení z veselých kopanců do zadku?

Vyklízel skříňku v šatně

Jeho odchod navíc zaznamenávají kamery. Hercův poslední den v divadle zachycuje pro Českou televizi a její cyklus Gen dokumentaristka Olga Sommerová. Právě ji si herec pustil i do soukromí. „Kdyby s tím návrhem přišel nějaký pan Cancourek, zdvořile bych ho vyprovodil, ale takhle jsem vzal kamery s sebou i do herecké šatny, kde jsem vyklízel své skříňky. Pár věcí jsem tam nechal se vzkazem To vše je volné,“ usmívá se herec.

Nechci, aby mě na jeviště vodili

A kdo bude sedět na jeho místě v šatně? „Nevím. Já tam potkal třeba už třetí generaci Brouskových. Ale velice rád bych zmínil pana inspicienta Hovorku, jehož otec tu strávil celý život, syna naučil inspicientskému řemeslu i lásce k divadlu a ten mu propadl natolik, že si vedl statistiky úspěšnosti představení. Právě pan Hovorka také odešel z vlastního rozhodnutí a včas. Můžete divadlo milovat, ale já viděl i herce, které už museli na jeviště vodit.“ A tak by evidentně Preiss skončit nechtěl.

Viktor Preiss odchází

Takhle sám sebe vidí odcházet Viktor Preiss - naposledy vstupuje do záře reflektorů...a pak?

Bude vodit vnuka do školky

Přemýšlí o návratu? „Teď si takovou nabídku neumím představit, navíc text, který si líbí mně, často nedostane zelenou či peníze,“ říká Preiss vyhýbavě. Jasno v tom, co bude dělat jako divadelní důchodce, ale má. „Půjdu pro vnuka do školy, musím zaplatit daně, složenky, něco posekat. A v úterý mi dělají odlitek obličeje do pokračování Labyrintu v režii Jiřího Stracha, se kterým jsem teď v Andělu Páně 2 točil roličku úředníka, jenž pošle postavu Ivana Trojana do basy,“ popisuje plány pro nejbližší dny. 

Viktore, vrať se!

Diváci se bouří, píšou dopisy, prosí. Diskutují i na sociálních sítích. „S panem Preissem odejde z Vinohrad poslední velký herec. Dnešní generace už nikoho takového nemá,“ píše paní Vilma na Facebooku. A podobných hlasů není málo. „Ti mladí neumějí ani mluvit, pane Preissi, neodcházejte,“ volá pan Jaroslav. Viktor Preiss ale pro Vinohradské divadlo žil. Čtyřikrát dokonce odmítl nabídku odejít do Národního divadla. Nezaslouží si trochu klidu? Vážně by diváci chtěli, aby jejich oblíbenec zemřel na jevišti?

Rodinné krize – syn na práškách

Volný čas chce trávit s nejbližšími, pomáhá hlavně rodině syna Martina. Ten trpí častými depresemi a loni dokonce skončil v psychiatrické léčebně. Do té ho prý vezl právě otec Viktor. Co se stalo? Martinovy deprese trvaly celý předloňský podzim a mladý Preiss je začal řešit alkoholem. K tomu bral prášky na spaní. Manželka mu jeho pití samozřejmě vyčítala a často se kvůli tomu hádali. A jedna hádka málem skončila sebevraždou. „Doma došlo k běžnému konfliktu, po kterém moje žena i s dětmi odjela. Samozřejmě v tom hrál roli můj alkohol. Mluvili jsme spolu pak po telefonu a ona v afektu řekla, že pokud mě život nebaví a chci se uchlastat, tak ať se seberu a jdu se rovnou do lesa pověsit. A já řekl, že teda jo, a opravdu jsem odešel z domu,“ přiznal herec. Skončil tehdy v léčebně, po propuštění ale pití neukočíroval a šel si na dva týdny znovu lehnout do Bohnic. Málem se mu tehdy rozpadlo manželství.

…a manželka, co nechce chodit na veřejnost

Martin se svou ženou, herečkou Martinou Preissovou, mají dva kluky, Šimona a Matouše, z přechozího manželství má Martin dceru Viktorku. A všechny tři děti jsou stejně jako jejich otec mixem obou prarodičů, mají úzké oči Viktora Preisse a širokou tvář Jany Preissové. Mimochodem, s tou to Viktor také asi nemá jednoduché – Jana se v posledních letech evidentně neumí srovnat se stárnutím, uzavírá se do sebe a odmítá hrát. Prý vyhodila všechny drahé krémy, které jí Viktor koupil, halí se do pytlovitého oblečení a nechce chodit mezi lidi. Odchod Viktora Preisse do důchodu asi nebude až tak idylický. Na rozloučenou nakreslil obrázek, na kterém odchází do zapadajícího slunce, jde ale o sakra smutný výjev…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Dáša Vrchotová