Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zazářila v legendárních Starcích na chmelu, pak prožila zbytek života ve stínu slavnějšího partnera Josefa Somra. Proč talentovaná herečka rezignovala na vlastní filmovou kariéru? Tajnosti slavných

24.04.2016
Zazářila v legendárních Starcích na chmelu, pak prožila zbytek života ve stínu slavnějšího partnera Josefa Somra. Proč talentovaná herečka rezignovala na vlastní filmovou kariéru? Tajnosti slavných

Foto: Filmové studio Barrandov

Popisek: Herečka Zuzana Šavrdová v legendárním filmovém muzikálu Starci na chmelu

Poprvé stanula před kamerou v legendárním filmovém muzikálu a hned na sebe důrazně upozornila. Přesto pak ale dala přednost Národnímu divadlu. Na nedostatek nabídek a práce si ale životní partnerka herce Josefa Somra rozhodně stěžovat nemohla.

Poprvé se objevila před kamerou v legendárním prvním českém filmovém muzikálu Starci na chmelu a její hubatá Božka, která byla přirozenou vůdkyní dívčí party, rozhodně v davu nezapadla. I když měla na kontě téměř padesát rolí, především v televizních inscenacích, zaměřila svou kariéru především na divadelní herectví a téměř celý život strávila na jevišti Národního divadla. Dlouhá léta prožila po boku mnohem slavnějšího Josefa Somra, nikdy se ale nevzali. Odstrčená si ale nepřipadala ani omylem.

S Milošem Nesvadbou v roce 1974 ve hře Ševcovská komedie

S Milošem Nesvadbou v roce 1974 ve hře Ševcovská komedie

Celý život v Národním

Zuzana Šavrdová se narodila. 6. června 1945, měsíc po skončení druhé světové války, v Praze do herecké rodiny. Jejími rodiči byli dlouholetý člen činohry Národního divadla Zdeněk Šavrda a loutkoherečka Jana Mikulová, takže i díky rodinnému zázemí logicky směřovala k umělecké dráze, i když v poněkud odlišném oboru než rodiče. Od dětství bylo jejím snem stát se tanečnicí, a tak v Národním divadle navštěvovala baletní přípravku. Na naší první scéně se také již v dětství poprvé představila publiku v roce 1954 v pohádce Sůl nad zlato. Po maturitě na jedenáctiletce začala studovat hudebně-dramatické oddělení na pražské Státní konzervatoři, studium ale nedokončila.

V záznamu divadelního představení Naši furianti

V záznamu divadelního představení Naši furianti

Jejím prvním angažmá bylo vystupování v činoherní skupině Uměleckého souboru Ministerstva vnitra, skutečné profesionální herectví pak vylepšovala v letech 1967 až 1972 jako sólistka Hudebního divadla v Karlíně. Na této scéně vystupovala s populárními zpěváky v řadě úspěšných projektů, mimo jiné ve slavném muzikálu Gentlemani, ve West Side Story či v klasické české operetě Na tý louce zelený. Současně ale hostovala i v Národním divadle. V roce 1972 nakonec získala vytoužené stálé angažmá jako členka činohry Zlaté kapličky. Její doménou se staly převážně rázné lidové typy v různých žánrech, skvěle se uplatňovala především jako představitelka komediálních postav, uplatnila se ale také v dramatickém žánru. V posledních letech vystupovala na jevišti již jen málo, naposledy jsme ji mohli vidět v představení Revizor.

Film na ni dlouho zapomínal

Již během studia na konzervatoři si připsala na konto první zkušenost s filmem. Do konkurzu k legendárnímu muzikálu Starci na chmelu se v roce 1964 přihlásila víceméně ze zvědavosti, s úspěchem moc nepočítala. Nakonec ale o jejím obsazení do role jedné ze studentek rozhodl nejen hledaný dívčí typ, ale rovněž její taneční a pěvecké vlohy. Do konce 60. let se pak objevila v několika filmech komediálního až tragikomického ražení, ovšem stále jen v menších rolích – například v romantické komedii režiséra Václava Kršky Poslední růže od Casanovy, v komedii Martina Friče Nejlepší ženská mého života či v psychologickém dramatu Václava Gajera podle literární předlohy Josefa Škvoreckého Flirt se slečnou Stříbrnou. Opravdu velkou roli jí nabídl Ladislav Rychman, který si na ni po Starcích na chmelu vzpomněl při přípravě filmu Šest černých dívek aneb Proč zmizel proč zmizel Zajíc?.

V roce 2008 ve filmu Hlídač č. 47

V roce 2008 ve filmu Hlídač č. 47

Během 70. a 80. let se Zuzana Šavrdová objevila i párkrát v televizi, například v seriálech Plechová kavalerie a Dnes v jednom domě a v řadě inscenací. Pro televizi byly také pořízeny záznamy některých představení Národního divadla, v nichž účinkovala. Pak se vrátila před filmovou kameru až po dlouhých letech v roce 2006 postavou ředitelky muzea v teenagerské komedii Ro(c)k podvraťáků. Naposledy jsme ji mohli vidět jako porodní bábu o dva roky později v dramatu Hlídač č. 47 a v roce 2009 jako Kafkovou v dramatu Jana Hřebejka Kawasakiho růže.

Se životním partnerem, hercem Josefem Somrem

Se životním partnerem, hercem Josefem Somrem

Pepíček nakonec zůstal sám

Dlouhá léta prožila Zuzana Šavrdová po boku o deset let staršího herce Josefa Somra, nikdy se ale nevzali a ani spolu neměli děti. Pokud se snad někdo zeptal proč, odpověď od obou byla vždy stejná – prý neměli důvod. A byla to právě Zuzana, která Somrovi jednoznačně schválila rozhodnutí rezignovat na hereckou profesi, poté co ho začaly trápit vážné zdravotní problémy. Nakonec si ale osud políčil nejprve na ni – 31. března 2011 prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou v jedné z pražských nemocnic.

Čtěte také:

Od dob Baarové první česká herečka, která se proslavila v Německu: Chápu, že všichni mají rozestavěnou chalupu a spoustu dětí, ale já do nekonečného seriálu nevlezu! Proč to tak má?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace