Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výpravčí Hubička z Ostře sledovaných vlaků, který razítkoval prdelku Jitky Zelenohorské, skončil v nemocnici. Co vyhnalo Josefa Somra z divadla a proč nahradil životní družku její sestrou? Tajnosti slavných

23.02.2016
Výpravčí Hubička z Ostře sledovaných vlaků, který razítkoval prdelku Jitky Zelenohorské, skončil v nemocnici. Co vyhnalo Josefa Somra z divadla a proč nahradil životní družku její sestrou? Tajnosti slavných

Foto: kviff.com

Popisek: Josef Somr na filmovém festivalu v Karlových Varech

Udělalo se mu špatně, nemohl dýchat, a tak skončil v nemocnici. Jaké zdravotní problémy trápí Josefa Somra už čtvrtým rokem, proč rezignoval na účinkování v divadle a proč nahradil milovanou životní družku její vlastní sestrou?

„Chlípný“ výpravčí Hubička, který se proslavil razítkováním odhaleného zadečku Jitky Zelenohorské, bojuje se záhadnými zdravotními komplikacemi. Před pár dny se mu udělalo velmi špatně, nemohl dýchat, a tak jeho manželka Jaroslava zavolala raději sanitku. „Lékaři mi řekli, že u nich musí zůstat nějakou dobu na pozorování. Naštěstí se jeho stav nezhoršuje,“ prozradila médiím. Legendární Josef Somr se kvůli tomu musel vzdát i svého posledního představení v pražském Divadle Viola Stařec a moře, v němž účinkoval. Zda se ještě na scénu vrátí, to nejsou schopni odhadnout ani lékaři. Definitivní rozhodnutí padne, až budou mít v rukou výsledky všech vyšetření.

Kvůli tomuhle zadečku málem dostal doma od táty pořádný nářez, i když už mu tebnkrát bylo dvaatřicet

Kvůli tomuhle zadečku málem dostal doma od táty pořádný nářez, i když už mu tenkrát bylo dvaatřicet

V dětství mu učarovaly mašinky

Prostřední ze tří bratrů se narodil 15. dubna 1934 ve Vracově u moravského Kyjova a od raného dětství musel doma pomáhat. Rodiče měli malé hospodářství a samozřejmě i vinohrad, to ale rodinu nedokázalo uživit, a tak si jeho otec, původní profesí truhlář, našel místo u dráhy. Postupně prošel řadou profesí, až se nakonec stal výpravčím. Malý Josef se tak mohl důvěrně seznámit s prací ve skladišti, depu i ve stanici, velmi brzy dokázal sám přestavovat koleje nebo stavět návěstidlo, což se mu později hodilo, když natáčel svůj nejslavnější film Ostře sledované vlaky.

S Jitkou Zelenohorskou ve filmu Ostře sledované vlaky

S Jitkou Zelenohorskou ve filmu Ostře sledované vlaky

V dětství prý býval často nemocný, navíc plačtivý a přecitlivělý, a stejně neduživá maminka ho hýčkala a opečovávala. U přísného a konzervativního otce mu to ale neprošlo. „U nás se tvrdě pracovalo,“ vyprávěl Zuzaně Maléřové pro její knihu Křehké otázky. Zároveň ale přiznával, že v celé rodině i vsi panovaly velmi hezké vztahy. Tatínkovy vláčky mu učarovaly, takže až do čtrnácti let byl přesvědčen, že půjde v jeho stopách a stane se železničářem. Jenže po příchodu na kyjovské gymnázium velmi rychle zjistil, že pro technické předměty nemá sebemenší nadání, takže jeho studijní výsledky byly poněkud rozpačité. Když se blížila maturita, vůbec si s další budoucností nevěděl rady, a tak nakonec podal přihlášku na brněnskou JAMU. K tomuto nápadu ho přivedly zkušenosti z dětství, kdy hrál s místními ochotníky, i když býval podle svých slov velmi nesmělý, takže se pro jistotu objevoval jenom v malých vedlejších roličkách. I tato zkušenost se mu ale později náramně hodila.

Somrova životní partnerka Zuzana Šavrdová jako Božka v legendárním filmovém muzikálu Starci na chmelu

Somrova životní partnerka Zuzana Šavrdová jako Božka v legendárním filmovém muzikálu Starci na chmelu

Za ‘vlaky‘ to doma schytal

Během studia přišel herectví na chuť a rychle doháněl i mezery ve vzdělání, především z oblasti hudby a literatury. Po absolutoriu v roce 1956 dostal první angažmá v Českém Těšíně. Po dvou letech se vrátil do brněnského Divadla bratří Mrštíků a od roku 1959 hrál čtyři sezóny v Pardubicích. Tam si ho všimlo slavné režisérské duo Elmar Klos a Ján Kadár a nabídlo mu v roce 1964 první filmovou roli, postavu lékaře v psychologickém dramatu Obžalovaný. Perfektní výkon, který Josef Somr předvedl před kamerou, zaujal režiséra Jana Kačera, který mu v roce 1965 nabídl angažmá v právě zakládaném Činoherním klubu. O rok později si ho Jiří Menzel vybral do role železničáře ve svém oscarovém snímku Ostře sledované vlaky a eroticky laděná jiskřivá scéna chlípného výpravčího Hubičky a Zdeničky Svaté v podání krásné Jitky Zelenohorské vyšvihla Josefa Somra mezi českou hereckou elitu.

V roce 1984 s Vlastou Žehrovou v představení Národního divadla Život Galileiho

V roce 1984 s Vlastou Žehrovou v představení Národního divadla Život Galileiho

Právě tahle scéna se velice nelíbila jeho rodičům, především otci. „To byl jeho první biograf v životě, který viděl,“ líčil herec. „Přijel domů a cítil se tak uražený, tak ponížený, že málem zapomněl na to, že se nesmí fackovat... Bylo vidět, že by mě nejraději zmlátil do bezvědomí. Skutečně to neunesl, tvrdil, že něco takového by se na dráze – nebo jak se u nás říkalo ‘na štrece‘ – nikdy nemohlo stát... A mamička to proplakala, protože jí všichni dali najevo, že takové zhůvěřilosti, jaké jsem tam předváděl, se nedělají. Byl to také první film v životě, který viděla. Dovedete si představit, co to bylo pro ženu, chodící každou neděli ve slováckých sukních do kostela?“

S Blankou Bohdanovou v pražském divadle Viola v představení Gin Game

S Blankou Bohdanovou v pražském Divadle Viola v představení Gin Game

Velký mistr malých rolí

Pro jeho herectví bylo vždy charakteristické mimořádné nasazení, pečlivá příprava a sebereflexe, jimiž si vydobyl u kolegů mimořádný respekt. Přesto dostával hlavní role ve filmu jen výjimečně. Obvykle byl jen ‘přihrávačem‘ nebo protihráčem hlavních postav a objevoval se v rolích středního či menšího významu. Sám by je ale nejspíš sotva spočítal, ve své filmografii totiž má neuvěřitelných více než tři sta filmových a televizních postav. Jeho příjemný hlas několikrát využili i tvůrci večerníčkových seriálů, namluvil řadu animáků a dokumentů a nezanedbával ani práci v dabingu. Velký prostor mu dával i rozhlas.

Jako Balun v komedii Jana Hřebejka U mě dobrý

Jako Balun v komedii Jana Hřebejka U mě dobrý

V roce 1978 přestoupil na popud Miroslava Macháčka z Činoherního klubu do Národního divadla a stal se jedním z pilířů souboru. Za roli v Hrubínově Romanci pro křídlovku získal cenu Thálie pro rok 1997, v roce 2001 převzal druhou za strhující představení Gin Game, které vytvořil v pražském Divadle Viola s Blankou Bohdanovou, a v roce 2005 obdržel z rukou prezidenta republiky za svou celoživotní práci medaili Za zásluhy. Jenže v roce 2002  byl tak znechucený nekoncepčností Národního divadla, že se rozhodl odejít do důchodu. Později začal znovu v divadlech hostovat a pracoval i pro televizi a rozhlas.

S manželkou Jaroslavou na filmovém festivalu v Karlových Varech

S manželkou Jaroslavou na filmovém festivalu v Karlových Varech

Do chomoutu se už nehrnul

Poprvé se oženil již během studií v Brně, jenže s manželkou bydleli v bytě společně s jejími rodiči, což prý bylo hlavní příčinou rychlého konce jedné velké studentské lásky. Pak už se do chomoutu nehrnul. Dlouhá léta prožil s kolegyní z Národního divadla, o jedenáct let mladší Zuzanou Šavrdovou, děti ale neměli a o ruku ji prý nikdy nepožádal. Teprve poté co v dubnu 2011 prohrála boj s rakovinou, jakoby se v Josefu Somrovi něco zlomilo. Po její smrti začala o něj pečovat její sestra Jaroslava. Postupně za ním jezdila stále častěji, o Vánocích pak spolu začali žít a na počátku léta 2012 přijeli na filmový festival do Karlových Varů už jako manželé. A Somrovi přátelé se shodli, že mu dala novou chuť do života.

Jeho poslední představení v pražském Divadle Viola

Jeho poslední představení v pražském Divadle Viola

S divadelním herectvím se Josef Somr téměř úplně rozloučil až krátce před osmdesátými narozeninami. „Nic zásadního se nestalo, jen prostě cítím, že nechci až do smrti dýchat prach jeviště,“ prohlásil tenkrát v jednom rozhovoru. A s tím prachem to myslel doslova. Nezničitelné závěje, nad nimiž v žádném divadelním zákulisí prostě nelze zvítězit, totiž začaly škodit jeho očím. Nebyly to ale jediné zdravotní problémy, s nimiž se musel vypořádat. Před pár lety ho potrápilo srdce, pak ho postihl akutní zánět slinivky. Problémy vedly k náročné operaci, herec byl dokonce šest týdnů v bezvědomí. A pak už musel rezignovat na hektické životní tempo, na které byl doposud zvyklý. Pokud mu to ale zdraví dovolí, alespoň na jeviště své milované Violy se prý určitě ještě vrátí.

Čtěte také:

Primitivní, trapný humor, starý zmatený pán, co už patří do domova důchodců… Tragická zpráva o útoku na Jiřího Suchého. Komentátor to přepískl, škrabopisný hanopis, bouří se čtenáři

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská