Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šplhala nahoru po zádech vlivných mužů, prohlásila o Baarové první žena Karla Högera. Nakonec si ji zahrála s chutí, netušila ale, jaká hrůza ji čeká. Tajnosti slavných

26.01.2016
Šplhala nahoru po zádech vlivných mužů, prohlásila o Baarové první žena Karla Högera. Nakonec si ji zahrála s chutí, netušila ale, jaká hrůza ji čeká. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Zdenka Procházková si vybudovala velkolepou zahraniční kariéru, čeští diváci na ni ale mezitím téměř zapomněli

V době největší slávy se znaly, přesto neměla Zdenka Procházková slavnou Lídu Baarovou ani trochu ráda. S jejím chováním před válkou a během ní totiž nemohla souhlasit. Přesto přijala Renčovu nabídku zahrát si ji v jeho velkofilmu. Netušila ale, co všechno bude muset zvládnout.

Šmrncovní dáma se stala hvězdou premiéry velkofilmu režiséra Filipa Renče Lída Baarová, přestože za tři měsíce oslaví již devadesáté narozeniny, a zájem veřejnosti i médií si opravdu užívala. První manželka legendárního Karla Högera se totiž hostila sice menší, ale významné role – ztvárnila kontroverzní hvězdu prvorepublikové kinematografie na konci jejího života.

Utrpení na place

„Dobré postavy se mi vždycky hrají dobře a tohle byla po dlouhé době rolička, která se mi líbila a kterou jsem si zahrála s chutí,“ prozradila serveru Super.cz. A to přesto, že Baarovou ve skutečnosti vůbec ráda neměla. „Znaly jsme se. Neměla jsem ji moc ráda. Zažila jsem válku a kdokoliv se tehdy takovým způsobem choval, s tím jsem nemohla souhlasit. Ona hrála před válkou v propagandistických filmech za Goebbelse, a také během války,“ vysvětlila Zdenka Procházková.

Jako Lída Baarová ve stejnojmenném filmu Filipa Renče

Jako Lída Baarová ve stejnojmenném filmu Filipa Renče

Role jí prý skvěle sedla až na jedinou výjimku. O Lídě Baarové je známo, že byla velmi silná kuřačka a tato nectnost jí vydržela až do smrti. A tak i paní Procházková musela před kamerou s cigaretou, a nejen aby ji pouze držela v ruce coby nutnou rekvizitu. Během natáčení dokonce musela vykouřit pořádný kopec, přestože je již dlouhá desetiletí nekuřačka. A tak zatímco skvěle hrála zatrpklost bývalé hvězdy, dělalo se jí přitom špatně od žaludku. „Byla to tragédie!“ prohlásila. „Je vidět, když člověk nešlukuje, takže jsem se snažila to vtáhnout do plic. Kdysi jsem kouřila, tak jsem se divila, jak jsem někdy mohla tuhle hrůzu vtahovat do plic,“ dodala.

Studentka mezi hvězdami

Obě někdejší filmové hvězdy mají hodně společného. Po válce odešly do ciziny a ve své profesi se dokázaly prosadit. Zatímco ale Baarová emigrovala, Procházková si zařídila legální povolení k pobytu v Rakousku – pomohlo jí, že její babička byla Vídeňačka. Obě zůstaly bezdětné a ve stáří osamocené. Na rozdíl od Baarové, která své stesky a zatrpklost začala léčit alkoholem, ale Zdenka Procházková na život rozhodně nerezignovala. Je skutečnou pamětnicí, narodila se totiž 4. dubna 1926 v Praze. Odmalička hrála na klavír a chodila na hodiny baletu. Jenže už když začala studovat reálné gymnázium na Lobkowiczově náměstí, věděla, že se chce stát herečkou, a tak přešla na Státní konzervatoř. Před kamerou se měla poprvé objevit již za války ve filmové adaptaci románu Marie Pujmanové Předtucha. Ve skutečnosti však šlo pouze o to, aby studenti konzervatoře, kterou mezitím nacisté uzavřeli, nemuseli být totálně nasazení. Film nakonec natočil až v roce 1947 Otakar Vávra s Natašou Tánskou v hlavní roli.

Svými půvaby i hereckým uměním mohla prvorepublikovým hvězdám úspěšně konkurovat

Svými půvaby i hereckým uměním mohla prvorepublikovým hvězdám úspěšně konkurovat

Zdenka Procházková tudíž znala osobně prvorepublikové hvězdy, jejími kamarádkami byly Ljuba Hermanová či Nataša Gollová, která tehdy osmnáctiletou adeptku herectví pozvala i na oslavu svých dvaatřicátých narozenin. Tehdy se Zdenka setkala s Adinou Mandlovou i Lídou Baarovou, na niž ale nemá právě nejlepší vzpomínky. Byla prý sebestředná a povýšená. „Prostě přišla velká hvězda z Německa,“ zavzpomínala v rozhovoru pro deník Právo na první setkání. Zazlívala jí, že pomocí vlivných a bohatých mužů šplhala nahoru, hrála v německých propagandistických filmech a byla milenkou Josepha Goebbelse, jednoho z nejvýše postavených mužů Třetí říše.

Zamilovala se do třídního učitele

Jako dvacetiletá studentka konzervatoře padla do oka svému třídnímu učiteli Karlu Högerovi. „Měla jsem to štěstí, že jsem se mu zalíbila, dal mi příležitost, abych s ním jezdila v malé roličce na zájezdy,“ vzpomínala na počátky jejich vztahu. Nejprve se jí ale vůbec nelíbil a neimponovalo jí ani jeho herectví. Ke sblížení však mezi nimi došlo až při natáčení dramatu Bořivoje Zemana Mrtvý mezi živými, v němž dostala hlavní ženskou roli, a vzápětí si spolu zahráli i v povídkovém filmu Jiřího Krejčíka Týden v tichém domě. Měli jsme tam scénu, kde se spolu líbáme. Nejdřív jsme si dávali jenom takové pusinky, ale pan režisér Zeman se ozval: ,Prosím vás, to má být milostná scéna, tak jednou doopravdy!´ A ten Höger mě chytil a…," prozradila klíčový okamžik, kdy se do Högera osudově zamilovala. Později se vzali a žili spolu šestnáct let. Höger ji uvedl do společnosti slavných hereckých osobností a měl prý na svou o sedmnácti let mladší ženu velký vliv.

S Karlem Högerem v roce 1946 ve filmu Mrtvý mezi živými

S Karlem Högerem v roce 1946 ve filmu Mrtvý mezi živými

Na populárního filmového milovníka si ale brousila zuby celá řada žen. Do oka dokonce dříve padl i Lídě Baarové, která si ho prosadila v roce 1941 za partnera do filmu Za tichých nocí, a platonicky do něj byla zamilovaná i její sestra Zorka Janů. K Högerovým horkým favoritkám ale patřily především Dana Medřická, Vlasta Matulová a Vlasta Fabiánová a rád věnoval svoji pozornost i fanynkám. K jeho skalním obdivovatelkám patřila i programová referentka Československého rozhlasu Eva Vachková, která ho zbožňovala už od dvanácti let. A právě kvůli ní se Höger nakonec se Zdenkou rozvedl. „Bylo to vážnější a silnější než kdykoliv předtím,“uznala prý tehdy manželka, kterou opouštěl, a dodala: „Rozvedli jsme se, ale nerozešli. Zůstali jsme přáteli až do jeho posledních dnů.“

Ve Vídni se stala hvězdou

Nejkrásnějším obdobím ve Zdenčině životě byla 50. a 60. Léta. Natáčela filmy, byla členkou Městských divadel pražských a hostovala v Národním divadle. Byla konferenciérkou Laterny Magiky, s níž se zúčastnila světové výstavy Expo 58 v Bruselu, na níž česká expozice vzbudila doslova senzaci. S Högerem v roce 1962 nastudovala divadelní hru Drahý lhář, s níž jezdili po zájezdech. V roce 1965 byli pozváni do Vídně, a dokonce i tamní recenzenti, kteří nerozuměli česky ani slovo, na ně pochvalné kritiky. „Konečně mě někdo bral jako Zdenku Procházkovou a nejen jako ženu Karla Högera!“ jásala herečka.

S druhým manželem Erichem Hartmannem

S druhým manželem Erichem Hartmannem

Na rozdíl od Högera totiž Zdenka mluvila díky vídeňské babičce plynně německy, a poté co se v roce 1968 představila rakouské metropoli v hlavní roli ve hře Julie, ty jsi kouzelná, nabídl jí ředitel jedné vídeňské scény, aby pro ně nastudovala nějaké představení, a tak se rozhodla pro monolog Jean a já, který s nímž tenkrát vystupovala v pražském Komorním divadle. „Měla jsem takový úspěch, že jsem to hrála tři měsíce za sebou,“ zavzpomínala. Nutno dodat, že za tento svůj výkon dokonce získala v roce 1974 první cenu v mezinárodní soutěži dramat v Buenos Aires.

V roce 1968 dala Čechům vale

Nabídky se jenom hrnuly, dokonce měla hrát v Hollywoodu po boku legendárního Paula Newmana. S vídeňským Burgtheatrem vystupovala v Německu, Holandsku, severní Itálii, Švýcarsku i ve Švédsku, jenže její zahraniční vystupování se začalo v Městských divadlech pražských zajídat, a tak jí dali na výběr: buď se zahraničních aktivit vzdá, nebo ať dá výpověď. Zdenka zvolila druhou možnost a po okupaci v roce 1968 se rozhodla zůstat v cizině natrvalo. Emigrovat ale nechtěla, protože měla v Čechách rodiče, a tak si za 30 000 korun zařídila legální povolení k pobytu, aby za nimi mohla jezdit na návštěvy.

V televizním seriálu Nemocnice na kraj města (1977) si zahrála maličkou roli matky Viktora Preise

V seriálu Nemocnice na kraj města si zahrála v roce 1977 maličkou roli matky Viktora Preise

Přijala angažmá v Kolíně nad Rýnem a působila na univerzitě v Düsseldorfu, kde se stala docentkou pro jevištní řeč. V té době již byla podruhé vdaná, vzala si Vídeňáka Ericha Hartmanna, s nímž se seznámila ještě v Praze u Adolfa Hoffmeistera. „Hrozně mě miloval, říkala jsem mu vždycky, že jsem se nezamilovala do něho, ale do jeho lásky ke mně. Byl o deset let starší,“ prozradila. Dramatický zlom v její kariéře nastal koncem 70. let, když si po otcově smrti vzala k sobě do Vídně maminku. Jenže ta si v cizině nedokázala zvyknout. Ze stesku po domově hubla, chřadla a hroutila se psychicky. „Je mi líto, ale musíte se rozhodnout. Buď dáte přednost mamince, nebo zdejší kariéře, jinak vám tu brzy zemře,“ oznámil prý tehdy Zdence lékař. A tak si vzala v Burgtheateru roční neplacenou dovolenou, odjela s matkou do Prahy a tiše doufala, že tam najde i uplatnění. Jenže cizí občanství, nálepku emigrantky a zahraniční úspěchy jí čeští kolegové spíš záviděli a o  pořádnou roli za celou dobu ani nezavadila.

Zatímco maminka žila, Zdenka živořila

Doma se maminka brzy zotavila a nakonec se dožila pětadevadesáti let. Zdenka se ale do Burhtheatru už nikdy nevrátila. „Maminka mne sta´le potrˇebovala a ja´ musela da´l zu°stat v Praze. Ti´m jsem se vzdala vi´denˇske´ karie´ry, ale doma, prˇestozˇe jsem Pragokoncertu odevzda´vala v deviza´ch spoustu peneˇz, jsem se ocitla na vsˇech cˇerny´ch listina´ch a nemeˇla do cˇeho pi´chnout. Maminka zˇila, ja´ zˇivorˇila,“ postěžovala si. Nikdy prý ale svého rozhodnutí nelitovala. „Mám dobrý pocit, že jsem jí zachránila roky života,“ dodala.

Paní Zdenka ve svém vinohradském bytě

Paní Zdenka ve svém vinohradském bytě

Teprve po matčině smrti v prosinci 1989 získala znovu svobodu. Obnovila kontakty se zahraničím, od poloviny 90. let se vrátila na rakouská divadelní prkna. „Tady mě už skoro nikdo nezná, pracuju hlavně v zahraničí,“ přiznala smutně. Není ale ještě všem dnům konec. Paní Procházková je rychlá, energická a plná elánu, klidně sedne za volant a vyrazí za prací do Rakouska či Německa. Bydlí sama v útulném bytě na pražských Vinohradech, kde prožila dětství a mládí. A k devadesátinám by si přála nějakou pěknou roli v českém jazyce.

Čtěte také:

Namyšlená, sobecká, sebestředná mrcha… Takhle přesně to noblesní paní režisérka o slavné filmové hvězdě neřekla, popsala totéž jinými slovy

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská