Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Cenzura? Už je tu zas! varuje Kerulant. Český rozhlas neodvysílal tradiční glosu populárního spisovatele. Budu zlobit dál! vzkazuje Jiří Stránský

10.01.2016
Cenzura? Už je tu zas! varuje Kerulant. Český rozhlas neodvysílal tradiční glosu populárního spisovatele. Budu zlobit dál! vzkazuje Jiří Stránský

Autor: kverulant.org

Popisek: Spisovatel Jiří Stránský

Tři minuty jsou prý pro Český rozhlas příliš drahé! Tak zdůvodnil šéf redakce aktuální publicistiky rozhodnutí o zrušení pravidelných glos známého spisovatele Jiřího Stránského.

Server Kverulant.org zveřejnil zvukový záznam glosy Jiřího Stránského s názvem Budu zlobit dál na svých stránkách s tím, že tento krok považuje za neomalený cenzurní zásah. Současně se oficiálně zeptal Českého rozhlasu, proč proti Jiřímu Stránskému postupoval právě tímto způsobem. K jeho dotazu se připojil i PEN klub, založený již v roce 1925 Karlem Čapkem.

Konec jedné éry

„Je to smutné. Obávám se, že i symbolické. Tečka za jednou érou,“ dodal na svém facebookovém profilu ke skandálnímu rozhodnutí, napovídajícímu leccos o svobodě slova v našich veřejnoprávních médiích, bývalý dlouholetý šéfredaktor ČRo 6 a okruhu Plus Daniel Raus, jenž z rozhlasu odešel letos k 31. červenci na vlastní žádost. Podle oficiálního vysvětlení souviselo jeho odvolání z funkce s novou koncepcí rozšiřování vysílání tohoto okruhu s tím, že panu Rausovi měla být nabídnuta jiná vedoucí pozice. Ten se však nakonec rozhodl odejít z rozhlasu úplně. „Tak už se objevila i zvuková podoba glosy Jiřího Stránského. Jak možná víte, odmítl ji odvysílat Český rozhlas. Jiří Stránský mě pak požádal o zveřejnění na Facebooku, což jsem rád udělal – jednak proto, že bývalého disidenta a mukla z uranových dolů si navěky budu vážit, a taky proto, že rozhodnutí Českého rozhlasu považuji za mimořádně smutné,“ dodal k odkazu Raus.

Čtěte také:

Už to víte? Co se to stalo s Bolkem Polívkou?

Budu zlobit dál

Na webu Kverulant.org Jiří Stránský říká:

Dobrý den,

redaktor mých glos Jaroslav Veis mi přeposlal dopis od Petra Dudka, vedoucího redakce aktuální publicistiky, že ty naše tříminutové glosy jsou tak drahé, že si je Český rozhlas nemůže dovolit. Nevím, co říct, abyste pochopili, proč si nás Český rozhlas nemůže dovolit. Pro mě je to spíš cosi jako návod na receptu, co je třeba udělat, abychom si v glosách nedovolovali něco, co si nemůže veřejnoprávní rozhlas dovolit vůči několika málo osobám, které nedovolí, aby takoví nýmandi, co říkají ty glosy, si bez cenzury dovolovali na ně.

Někteří, co mě posloucháte, se možná pousmíváte, někteří máte vztek. Víte, že své fejetony a glosy říkám či píšu na vlastní ústa už čtvrt století, a za celou dobu mě nezajímalo, jestli si mě ten, co mě vyzval, může dovolit. Díky Ivanu Binarovi jsem snad tři či kolik let mluvil do Svobodné Evropy, později Šestky. Chodil jsem za Vojtou Cepem, abychom si místo ústavy, z které naskakuje husí kůže, povídali o skautství a jeho zákonech, které by tolik uměly pročistit parlament. Tři roky jsem říkal své fejetony, či chcete-li glosy, do Rádia Česko a bojoval jsem společně s muklem Dominikem Dukou o jeho zachování. Jenže jeden náš prezident, co by nikdy nemohl být skautem, poručil nějakým svým lidem, aby tu blbou stanici zlikvidovali, a že mu je jedno jak, ale poslouchat že ji nebude.

Ví se o mně, že jsem byl skoro deset let zavřený a šest a půl roku jsem jako vězeň a třídní nepřítel pod zemí kutal uran neboli smolinec. Ví se vlastně o mně všechno, jelikož jsem se vždycky a za všech okolností snažil říkat, co si myslím, i proto, že jsem se podpořen minulostí své i rodiny bál říkat ono všechno s menším strachem než ostatní. I ve svých glosách pro Respekt, Týden a podobně. Je mi čtyřiaosmdesát a už teď vím, že budu zlobit dál, byť někde jinde. Ještěže Vánoce jsou plné pohádek a pohádky o utrácivých glosátorech se mezi nimi ztratí. Ležel jsem v Motole na JIP 1 se zápalem plic a vrátil se přesně v den, kdy nám Jaroslav Veis rozeslal, že končíme. Takže i jemu kromě přání k Vánocům posílám ještě jedno oznámení. Nekončím. Aspoň já ne. Veselé Vánoce!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace