Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Islám je bezesporu dobrá myšlenka, říká režisér Jiří Strach. Proč se modlil za Bartošku nejvíc ze všech a proč prosí miliardáře o peníze?

26.12.2015
Islám je bezesporu dobrá myšlenka, říká režisér Jiří Strach. Proč se modlil za Bartošku nejvíc ze všech a proč prosí miliardáře o peníze?

Foto: ČT

Popisek: Režisér Jiří Strach

Dosti kuriózní rozhovor vedla moderátorka Radiožurnálu Lucie Výborná s režisérem Jiřím Strachem. Svému předvánočnímu hostu totiž položila i dost absurdní otázky. Například zda svoji režii konzultuje jako věřící člověk s Bohem. Zpočátku ale Stracha naštvala písničkou „Nám se stalo něco překrásného“, která kvůli tomu byla dokonce předčasně ukončena.

Strach na to reagoval slovy, že to byl způsob, jak srazit sebevědomí hosta hned na úvod. Pak už si ale oba aktéři hodinového rozhovoru spokojeně notovali. Třeba o nové pohádce Svatojánský věneček, kterou odvysílá Česká televize na Vánoce. Podle Výborné se v ní děti konečně dozvědí, kdo vynalezl sýr Hermelín, což je pro ně jistě velmi důležitá věc!

Anděl páně II - sebevražedná mise

Řeč se pak točila kolem natáčení pokračování velmi úspěšné Strachovy pohádky Anděl páně. Režiséra prý překvapila ta rychlost, s jakou se dostala do srdcí diváků. A Výborná přitakala: „Deset let.“ Opravdu značná rychlost, že? Strach si poté stěžoval, že natáčení ‘dvojky‘ této pohádky je skutečně sebevražedná mise: „My se postavíme na startovní čáru sprintu sami se sebou. Ta obava je skutečně mučivá, je tam velký respekt, nenechává nás to chladným a rozhodně se k tomu nestavíme s nějakou nafoukaností nebo nějakou pýchou. Naopak, já budu první, kdo ke svému divákovi přijde bos.“ Prozradil také, že se kvůli natáčení modlil za uzdravení Jiřího Bartošky nejvíc ze všech. Protože si prý neuměl představit, že kdyby náhodou, nedej Bože, ten skutečný Pánbůh Jirku Bartošku už nepustil na natáčení, že by jeho roli hrál někdo jiný.

O čem je vlastně Labyrint?

Pozoruhodná byla také debata o Strachově televizním seriálu Labyrint. Výborná se nechala slyšet, že je to jeden z nejlepších českých kriminálních seriálů vůbec. Ale zároveň dodala, že tam je spousta krutosti, a ptala se, kam až může umělec dojít. Strach reagoval, že může zajít kamkoliv, pokud tím prý něco sděluje. Labyrint je podle něj o tom, co se stane, když si někdo vyloží spásu po svém. A vidíme to prý nejčastěji na těch „islamistických šílencích“, kteří si začnou dobrou myšlenku, jakou bezesporu islám je, vykládat po svém. On sám z tohoto světa utíká k víře v Boha. Moderátorka se proto zajímala, zda o svých filmech mluví s Bohem? „O svých filmech ani ne, on mi o filmech nemá co poradit,“ odvětil. Spíš v modlitbách a meditacích rozmýšlí témata svých filmů.

Z rodu královského

Svérázného režiséra také trošku mrzí, že je jeho rod pokračovatelem rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad a z tohoto rodu pocházel král Jiřík z Poděbrad, což byl husitský král. On sám je totiž katolík. Na závěr si také postěžoval, že některé projekty nemůže natočit bez silného mecenáše, například vysněný projekt Sedmikostelí. „Malý Strach na takové peníze dosáhne. Vyzývám všechny miliardáře, aby se podívali do svých kasiček,“ zaprosil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
Strach,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace